| Melinaaaa a întrebat:

Sunt cu un baiat de un an eu am 15 ani iar el 16 merge bine relatia noastra dar credeti ca ar fi bine sa ne incepem viata sexuala? adica ne iubim mult, nu stiu ce sa fac. ce ziceti?

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Si daca aveti 1 an si va iubiti, ce?! Trebuie NEAPARAT sex?!

Daca va merge atat de bine de ce sa te complici.Amandoi sunteti prea mici si o sarcina nedorita nu te avantajeaza cu nimic la 15 ani.

Sexul implica responsabilitate si muuulta educatie sexuala.Tu nu ai nimic din astea doua.

| RXN a răspuns:

La 15 ani nu e in regula din punct de vedere fizic sa-ti incepi viata sexuala.Indicat ar fi sa ai macar 16-17 ani si sa fii pregatita sa-ti faci vizitele periodice la ginecolog. Puneti-va la punct informatiile despre viata sexuala,protectie, BTS-uri, etc.

| Zenithf a răspuns:

Un pic cam devreme, dar daca va doriti amandoi asta nu stiu ce sa zic. In orice caz, nu o face pentru ca esti 'silita'.
Daca nu v-ati inceput niciunul viata sexuala, ar fi mai bine sa mai asteptati 2-3 ani, nu vi se intampla nimic rau (dimpotriva, vei vedea ca relatia voastra tine si ca esti cu persoana potrivita sa te faca femeie?).
Te-ai gandit bine, macar un an sa astepti sa mai vezi cum se tine relatia voastra. Mare grija si cand va fi sa incepeti, prima data esti cel mai vulnerabila si lipsa de experienta adauga la riscuri. Vezi si ce mijloace contraceptive veti folosi...

| vlaaddd a răspuns:

Esti cam micutsa dar e treaba ta, daca te simti pregatita bine... tu decizi, e pasarica ta si faci ce vrei cu ea happy :*

| ovidius a răspuns:

Eu zic să mai aşteptaţi vreo 2-3 ani.
Încă nu sunteţi suficient de maturi pentru asta, iar ssexul, oricât de mult ni-l dorim, nu este o joacă. Implică riscuri: boli, sarcină nedorită. Şi în plus, sunteţi PREA tineri.

| alphastreet a răspuns:

Daca ti-a propus el nu daca vrei tu da

| mimimaria a răspuns:

Asta depinde de voi, in special de tine.Trebuie sa-ti pui intrebarea daca esti pregatita.Nu trebuie sa o faceti pentru ca asa trebuie sa fie intr-un cuplu, ci trebuie sa fie un moment special ce se intampla numai o data in viata.pup

| Melinaaaa explică:

Multumesc pentru raspunsuri. si sfaturi. Faza e ca nu mi-a propus el si doar mi-am pus eu asa o intrebare la chestia asta ma gandeam si eu macar un 1 sa mai astept nu prea sunt pregatita adica sa mai astept sa vad si cum decurge relatia noastra. Multumesc :*