| sufletranit_5626 a întrebat:

am 17 ani si sunt insarcinata in 6 saptamana. le-am zis parintilor mei pentru ca doar ei ma pot ajuta si am si sustinerea prietenului meu.Eu as fi vrut sa pastrez sarcina dar ne-am gandit ca suntem tineri si avem o scoala de terminat si o viata inainte.Saptamana viitoare urmeaza sa fac avort la o clinica particulara din jud CS prin aspiratie si nu prea stiu preturile.Imi poate spune cineva o suma?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Si mai spune-le ca sa vada ce vor simti atunci cand se vor plimba in parc cu caruciorul - pot sa fie cei mai fericiti bunici din lume rusinati de faptul ca au un nepot/o nepotica sanatos/sanatoasa. Se vor rusina ei de ganguritul lui/ei, se vor rusina cand le va veni sa-i mance piciorusele de drag/draga.
Arata-le poza aceasta, spune-le ca pot sa aiba un nepot sanatos sau asa ceva in loc de nepot: http://avorturi-copii-ucisi.blogspot.com/......ratie.html
Si daca tot ajungi la decizia lor, chiar vrei sa risti? Nu sunt putine cazuri in care femei care au facut avort au ramas sterile, au avut sechele fizice si psihice pe viata. Ai scris la Provita?

43 răspunsuri:
| sufletranit_5626 explică:

Sunt foarte constienta de ceea ce voi face, prietenul meu vrea copilul, eu la fel, dar nu suntem casatoriti, nu avem nimic, ma refer la un servici, parintii mei ma obliga mai mult sa fac avort pentru ca cica lumea va vorbi, cum ma voi duce la scoala cu burta mare, ca ii fac de ras pentru ca au o functie etc, degeaba plang eu pentru ca imi spun ca sunt minora si trebuie sa fac cum canta ei

| andreea_5162 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti fffff bine inainte de a lua proasta decizie de a face un avort.Saracu copil nu are nici o vina.Gandeste-te cum rupe in bucatele o fiinta umana fara a se gandi decat la bani pe care ii dai u pe avort. E PRIMUL TAU COPIL! Imi dau lacrimile numai cand ma gandesc.Plus de asta nu il distrugi numai pe el, ci si generatia pe care el o va duce mai departe, ca si el va avea copii si nepoti la randul lui. S-a dezvoltat in burtica ta, e o parte din tinesadParerea mea este sa il nasti! Nu ii lua dreptul la viata, daca te gandesti ca esti prea tanara.si din punctu asta de vedere sunt de acord cu tine dal spre adoptie. DAI O SANSA, te rog tine cont de ce tiam spus.si da-mi un mesaj cu decizia pe care ai luato.Ai grija de tine acum, si pe viitor!

| andreea_5162 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti fffff bine inainte de a lua proasta decizie de a face un avort! Nu ma pot gandii decat la acei medici fara inima care iti vor taia copilul in bucatele fara sa le pese decat de banii pe care o sa ii dai tu pe avort. E un sufletel nevinovat, merita sa traiasca! Plus de asta nu il distrugi numai pe el ci si o intreaga generatie care va urma, pentru ca si el va avea la randul lui copii, nepoti... A stat 6 saptamani in burtica tasade o parte din tine cum poti sa nu te gandesti? Mie una imi dau lacrimile cand ma gandesc la acel copil si la multi alti carora li s-au luat dreptul de a mai apuca sa vada lumina zilei. Te rog mai dai o sansa! Inteleg ca este viitorul tau in joc dar exista posibilitatea de al da spre adoptie, poate altcineva care isi doreste un copil se va bucura de el. Avortul este o crima! te rog nu ii lua sansa la viata gandeste-te ff bine la ceea ce vei face! As dori sa imi dai un mesaj cu decizia pe care ai luat-osad. Ai grija de tine acum si pe viitorsad

| andreea_5162 a răspuns:

Scuze ca am raspuns de 2 ori dar credeam ca prima intrebare nu s-a trimis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar chiar nu e bine sa fi insarcinata la o asemenea varsta... sincer, chiar nu stiu un raspuns la intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga sufletranit (interesant nume),

17 ani este o varsta destul de frageda... Avortul e o chestie grea tare. De obicei cele care fac un avort regreta nespus atunci cand ajung la o varsta in care creierul (nu tu) gandeste (la 17 ani e inca amortit, crede-ma). Cel mai matur lucru pe care poti sa-l faci acum este sa te gandesti la viitor. De obicei toata lumea se intreaba"Ce Dumnezeu ma fac acum?". Trebuie sa-ti asumi vina pentru ca pana la urma stiai ca sexul neprotejat duce la asta. In ceea ce priveste scoala, o poti continua asa, chiar daca ai burta. Care e problema? Trebuie sa fii mandra mai ales ca ai sustinerea familiei - ceea ce este foarte important!
Sfatul meu (off-topic) este sa gandesti matur si spre viitor atunci cand vei lua decizia finala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma ce ai facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/search
Arata-le si lor tot ce au scris cei de la TPU si filmuletele prezentate.Cunosc pe cineva care a ramas insarcinata la 18 ani si parintii voiau sa faca avort dar nu a facut, a mers asa la scoala si a avut grija de copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/search
Arata-le si lor ce au scris cei de la TPU.
Cunosc pe cineva care a ramas insarcinata la 18 ani si parintii o puneau sa faca avort dar ea nu s-a lasat si a avut grija de el.Cine face avort are remuscari toata viata.Important e ca il ai alaturi pe Dumnezeu, cere-i ajutorul si te va sprijini sa duci sarcina la capat.Probabil si avorturile sunt cauza a ceea ce se spune in Secretul de la Fatima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

te rog urmareste filmuletele si o sa te convingi. Sa auzim de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 17 ani si am o fetita de 1 an si o luna dar niciodata nu m-am gandit sa o dau afara ns este alegerea ta faci ce vresad

| alexandra_4260 a răspuns:

Pfff. te inteleg.si eu am 17 ani jumate si sunt insarcinata in 4 luni.in prima luna cand am aflat eram fosrte speriata. m-am gandit chiar si la avort. dar nu ma lasa inima. ii ca si cum m-as ucide pe mine.bebeu nu ii de vina cu nimic. cei care l-au conceput sunt de vina.si in plus parintii tai nu te pot obliga sa faci avort! nu fa prostia aia. ii greu sa cresti un copil nu zic ca e usor ca si cum l-ai face, dar el nu are nici o vina.nu o face, vei regreat amarnic, iar din cate am inteles doare foarte tare.ai grija de tine. pupici

| Claudia_4242 a răspuns:

Si ce ai facut? cat ai dat sa-ti faca avortul?

| AnAiA a răspuns:

Poti sa` nasti. dar esti prea tanara`. Poti sa` avortezi, dar il omori.In clipe ca asta nu stii ce sa` faci.insa nu asta a fost intrebarea ta. Din cate stiu eu, pretul avortului este 100 RON/luna`. adica` tie ti-ar lua aproximativ 120 RON. dar nu platesti numai avortul.deci cu tot cu pastile si asa mai departe te ajunge la un total de circa 170-200 RON.Doar tu stii ce este mai bine pentru tine! Mult succes :*!