| MirabelaMadalinaiza a întrebat:

Am varsta de 17 ani, sunt însărcinată, am decis sa păstrez sarcina. Sunt însărcinată in 3 luni jumate si am ales sa pastrez sarcina ce parere aveti ca am ales sa păstrez sarcina? desi parintii mei au vrut sa fac avort

Răspuns Câştigător
| norisorulpufos a răspuns:

Eu sunt de părere că ai făcut cea mai bună alegere.
Decizia asta îți va schimba viața în bine.

14 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Este prea devreme asta ti-o spune oricine dar daca tatal ramane implicat e mai bine ca l-ai pastrat, familia nu are de ales decat sa se impace cu situatia daca asa a fost sa fie si sa te sustina alaturi de prietenul tau, urmarile psihice ale avortului sunt grave, am cunoscut, Doamne fereste bine ca esti hotarata, buna decizie, va doresc numai bine la amandoi, sa ramaneti uniti!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Esti cam mică pentru sarcina ai 17 ani esti un copil cu copil, dar decat sa faci avort du sarcina pana la capat si straduieste te sa te angajezi sa iti cresti copilul, băiatul cu care ai facut sex ce a zis cand a aflat de sarcină? Vrea copilul? De ce nu te ai protejat? Ai vrut copil? Sarcina usoara!

| dullcat a răspuns:

Parintii tai au ultimul cuvant, nu niste straini.Atat timp cat te decizi sa termini scoala si sa iei bacul, hai sa zicem ca o poti drege cumva astfel incat sa fie cu happy end.

| relian a răspuns:

O sa vezi mai tirziu dacă ai făcut o alegere buna sau nu.Nu mă refer la părinți, ori la tine, mă refer la ala cu care ai rămas.
Ai făcut sex, dar habar nu aveți cu ce se maniaca, mai tirziu, poate sa fie bine, ori poate fi rău. Poate fi rău în sensul ca peste citiva ani, o sa vedeți viață altfel, o sa vedeți partenerul cu alți ochi, o sa vezi ca parca nu-i ce ai tu nevoie, sau tu nume ești ce caută el și totala. Poate ca nu va potriviți la pat, la mai știu eu ce alte mininui.

In rest ca faci copil e în regula, contează mai tirziu, sa nu Ramai singura, sa te lase ala si sa se duca militar. Dupa nici părinții sa nu te mai ajute, primească etc.Despre asta este vorba cand faci copil la anii ăștia.

De copiii e nevoie, dar sa o faci în conditi normale, sa ai cu cei creste, cine te ajuta, sa fie ambii părinții acolo.
Dacă ai noroc și ramaineti împreună, atunci no sa fie probleme.
Bafta.

| Frank51 a răspuns:

Oho și încă ce părere am. Părerea că niciodată în viața ta nu o să poți să-i acorzi acelui copil o educație, nu ești pregătită nici financiar, nici emoțional, nici în orice perspectivă, ca acel copil să poată să aibă un viitor.

Da, te felicit că vrei să-l naști, mă bucur că poate ai sprijin lângă tine, însă această situație are repercursiuni de care îți vei da seama doar după muult timp.

| mODIN a răspuns:

Te felicit si te respect pentru curaj! Iti doresc mult succes, si tie, si viitorului tata, si copilasului!

| AliGab a răspuns:

Mi se pare foarte bine ca ai pastrat copilul. Felicitari! Avortul lasa traume de nedescris plus ca acolo este vorba de crima, nu de alegere.

| FreddieM a răspuns:

Deși e doar o celula, mâine va fi o viata. Sunt pro să-l naști și să-l crești sănătos.
Poți, asta nu e problema, au crescut străbunii nostri 10 copii doar cu munca pământului sau în condiții de sărăcie maxima.
Cert este ca dacă avortezi, te va bântui pe veci gândul asta. Doar dacă ești săracă lipita și fără nici un ajutor, as fi contra să-l păstrezi.
Cheers

| ioana748 a răspuns:

Ati facut cea mai buna alegere din viata dumneavoastră.
Felicitări!
Dumnezeu sa va ajute!

| Miruna333 a răspuns:

Este strict decizia ta. Eu nu as fi ales asta daca eram in locul tau

| iliiiinca a răspuns:

Un copil cu un copil. Pacat. Succes oricum

| FreddieM a răspuns (pentru iliiiinca):

N-am priceput de ce ai votat răspunsul meu nefolositor și eronat. Am expus prin opinia personala, cu argumente realistice soluții în ambele variante de răspuns. Unde e eroarea? Poți să-ți justifici votul?
Cheers

| AliGab a răspuns (pentru FreddieM):

Nu si-l poate argumenta ca nu are argumente mai pertinente ca viata