| Redyou a întrebat:

Am 22 de ani si am o problema. Mi a intarziat menstruatia 9 zile. Am simtomele..gen dureri de sani..de spate. Dar nu vine. Simt ca si cum ar curge ceva jos. Fix cum simteam inainte sa imi vina.dar nimic. Luna trecuta la fel.mi-a intarziat o saptamana. Mi a venit intai putin lichid maro iar a doua zi mi-a curs normal..si m-a tinut normal. Insa..de luna trecuta nu am mai facut nimic. Oare de ce intarzie? Sfaturi va rog.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta se pare/reiese ca ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT si intr-un astfel de caz nu ar trebui sa existe nici un motiv de ingrijorare deoarece nu este vorba de INTARZIERE a pornirii menstruatiei. Fiindca caracteristica principala a ciclului menstrual neregulat este imprevizibilitatea, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari. Aceste modificari a lungimii ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine care nu produc la timp si in cantitatile normale si in proportia normala a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care au drept urmare si producerea menstruatiilor la fel de imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Situatia destul de neplacuta poate fi remediata prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog sa analizeze situatia reala si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata te vei confrunta cu teama si stresul de a nu apare o sarcina nedorita. Simptomele descrise, probabil sunt cele premenstruale care prevestesc inceperea menstruatiei in zilele urmatoare mai ales ca ai afirmat ca "nu ai facut nimic" in cursul actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu consulti sfatul unui ginecolog?