| Eikon a întrebat:

Buna! Am aproape 25 de ani, sunt virgin si nu vad vreo problema in asta, in schimb problema mea este societatea in care traiesc. Lucrez in M.A.I, in Departamentul pentru Situatii de Urgenta ca sobofiter pompier, si am o viata activa. Imi place sa-mi petrec timpul liber facand sport (cardio), mergand la sala de fitness, citind, orice doar sa fac ceva folositor vietii mele. Ma simt bine asa cum sunt, am un stil de viata sanatos, am reusit sa scap de complexitati, nu-mi pasa de aspectul exterior al unei persoane, conteaza ceea ce este in sufletul si mintea acesteia. Insa, se pare ca ma lovesc de cinismul/rautatea acestei societati desprinsa, parca, din Evul Mediu. Si se pare ca un om virgin de o anumita varsta este vazut drept extraterestru. Lumea percepe situatia mea de a nu avea prietena ca pe un fenomen anormal, straniu, ceea ce arata, personal vorbind, inapoierea si primitismul societatii romanesti. Am avut probleme cu dependenta de pornografie la 15 si 16 ani. In toata copilaria mea am fost anti-social, anxios si cu multe complexitati, petrecandu-mi aproape tot timpul invatand. Iar pornografia imi agraveaza mai mult comportamentul anti-social in liceu, pe langa probleme care apar la 16 ani, cu invatatura. In ultimii 2 ani de liceu imi era greu sa ma abtin, controlez, lasand definitiv masturbarea. Nu am avut o prietena in tot timpul asta, tinand cont de istoricul meu din adolescenta. Dupa liceu muncesc o perioada de timp, nu ma duc la facultate (motive personale si familiale). La un moment dat, din pacate, nu mai reusesc sa-mi controlez "pornirile", nu mai muncesc, ajung la 21 de intr-o situatie precara, degradata, financiar, social si mental vorbind. Adica, stateam pe banii parintilor, fiind singur acasa, stateam nopti intregi treaz, avand +12 ore in fata pc-ului (chiar si 24 de ore). In mintea mea era haos total, nu mai exista gandire limpede, numai porno. Nu m-a ajutat nimeni, am fost disperat dupa un ajutor. "Descurca-te singur" - asta a fost parerea unor oameni, si asa am facut. Am incercat sa ma autocontrolez, sa scap de ploaia de fantezii si ganduri felurite din cap, n-am reusit, pana cand mi-am schimbat stilul de viata, si am inceput sa fac orice doar sa nu stau pe loc. Iar acum, aceeasi oameni din societatea toxica in care traiesc, ma considera gay, un om anormal, doar pentru ca nu am si nu-mi doresc pe cineva, fiindca nu am nevoie. Imi place viata mea de acum, ma apreciez asa cum sunt, si atat timp cat ma simt bine, sunt sanatos si ma comport cu toata lumea civilizat, politicos, respectuos, de ce oamenii trebuie sa ma jigneasca si sa se preocupe de propia viata? Este "normal si firesc" faptul minorele de 13, 14, 15 ani ajung gravide (Romania pe locul 2 in UE la minore gravide)? Dar de nemaivazut si straniu daca un om de "n" (indifedent de varsta) ani este virgin? De ce societatea asta este atat de primitiva? Fac ceea ce doresc cu viata mea, este fix problema mea. Iar nimeni n-are dreptul sa ma considere anormal sau altfel, doar pentru nu am prietena. Cei care sunt preocupati de viata mea au o problema. Daca am o viata plina de activitati, antrenandu-mi mintea, sufletul si corpul, si ma simt bine, de ce lumea nu ma lasa in pace? Am ajuns, pana la urma, sa am o viziune diferita fata "iubire" (mai exact iubirea intre oameni, existand mai multe tipuri de iubiri: iubirea de natura, de Dumnezeu, iubirea aproapelui, etc.), care se focuseaza mult pe aspectul exterior si pe bani, avand in vedere tendinta spre care merge societatea. Iar cu aceasta "iubire" nu sunt de acord, plus istoricul vietii mele, de la 15 pana la 21 de ani. Cand voi vrea altceva de la viata, va fi strict decizia mea. Dar in Romania, oamenii nu inteleg acest lucru.

87 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa iti povestești viata daca nu vrei sa fi criticat sau judecat.Iar daca tot se intampla sa fi nu ai altceva de facut decat sa ii ignori după ce le spui in fata ca nu e problemă lor.
Nu doar in Romania e mentalitatea asta ci peste tot.Mereu ca băiat vei fi blamat daca nu vei avea sute de femei, iar daca vei avea vei fi invidiat si blamat din nou ca ai prea multe si esti curvar.Asa ca nu are rost sa iti bati capul,nu vei da bine nici cum. Bucura-te ca esti sănătos, ca te simti bine cu tine si mergi înainte.

Eu la rândul meu cand ieșeam si ma distrăm sau imi făceam prieteni erau considerată prea zvapaiata, mi se scoteau vorbe urâte doar pentru ca stăteam în grupuri printre care erau si băieți cu care conversam.Iar acum, cand am o familie si nu mai am chef de iesiri, distracti ci de liniște și să mă bucur de familia mea sunt din nou in gura lumi si sunt aroganta, ca ignor oameni si ca iubitul meu e un om rau ce ma tine sechestrata in casa.

| Eikon explică (pentru Freya1):

Bine, ai dreptate. Dar in liceu si dupa liceu, ma lamentam de multe ori, fie ca este viata grea, fie nu pot sa realizez ceva, fie ca nu pot trece de obstacole. Imi era usor sa vorbesc, si greu sa fac ceva concret.

| Freya1 a răspuns (pentru Eikon):

Toti avem perioade de genul mai devreme sau mai tarziu.Si eu am astfel de ganduri destul de des si ma stresez da ma descarc si trec peste.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Mi se pare total aiurea cum el incearca pe aici sa ne faca sa intelegem ca nu il deranjeaza aspectul asta laughing)

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Nu stiu ce încearcă sau nu sa faca dar Ideia e ca nu trebuie să calacam.Toate vin la timpul lor si dupa cum ni le creem noi.

| Eikon explică (pentru Freya1):

Nu incerc sa fac ceva, nu vreau nimic sa fac, sau sa demonstrez. Mi-am spus niste opinii personale pe care oricine le poate sustine, sau respinge.
"Nu trebuie sa iti povestești viata daca nu vrei sa fi criticat sau judecat.Iar daca tot se intampla sa fi nu ai altceva de facut decat sa ii ignori după ce le spui in fata ca nu e problemă lor." - TLF92 este unul dintre acei oameni. Am facut o exceptie aici, pe acest site, cu a-mi descrie cateva lucruri din viata personala, nu o voi mai face. N-are sens.

| Freya1 a răspuns (pentru Eikon):

Stiu cine e tlf ca si cu mine a intrat in polemici, dar eu nu imi bat capul.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Poate ne zici tu ce vrea de fapt el prin intrebarea lui, ca eu sunt mai prost de fel si nu inteleg! daca tu te dai mare destept/a

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Foarte bine ii fac, vine si se planga ca o **** acum s-a mai facut si de **** pe aici, in loc sa isi fi vazut de treaba

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Eu nu ma dau mare deșteaptă si nici nu team facut prost.El a spus că esti genul de om ce judeca aiurea iar eu am spus că m-am contrazis si eu cu tine pe anumite subiecte. Daca tie ti se pare ca asta e o jignire ia- o cum vrei ca doar nu ne boteze copii impreuna.
El vrea sa spuna ca se simte nașpa in societate deoarece societatea in general încearcă să te convinga si fi cum vrea ea, nu cum iti e tie bine.Ca oameni de cele mai multe ori te judeca fara sa te cunoasca sau sa vrea sa te cunoasca si il loc sa te ajute, inteleaga sau macar sa te lase in plata domnului tind sa te mistocareasca.Cam asta am inteles eu.
Într-adevăr, cum ai spus tu, uni pot sa se gândească ca se plânge, sau ca el își dorește ceia ce ii spun ceilalti (sa isi ia femei, sa umble cu femei) și etc dar asta depinde de perceptia fiecăruia.Eu de obicei cand raspuns iau problema omului cum o prezintă nu o stalcesc altfel (decat daca e prea gogonata si exagerata) si raspund ca atare.Asa ca daca avem păreri diferite aia, ca doar nu mie mi-ai raspuns.

Iar legat de al doi-lea tau raspuns nu cred ca s-a facut omul de c...at.In primul rand pe site-ul asta e anonim, nu il stie nimeni asa ca nu il va recunoaște nimeni sa il arate cu degetul.In al doi-lea rand si barbati/băieți au probleme sau trec prin perioade nașpa nu doar p.d ele cum le denumește tu, ceia ce e de rahat pentru jigneste femeile într-un mod mai alambicat.Si in al trei-lea rand e TPU, toti pentru unul si unul pentru toți, ceia ce inseamna ca ne citim si ajutam reciproc indiferent de problema.Cam asta este menirea site-ului, sa iti spui problema ca sa afli un raspuns sau sa primesti un ajutor.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Numai stau sa ma mai repet ca deja ma doare capul, el are o frustrare ca a ajuns virgin la 25 de ani SE VEDE DIN INTREBARE si ca colegii lui il iau la poola si el considera lucrul asta o nedreptate, poate ca DA poate ca NU, termina cu ipocriziile astea ca mai esti si fata si intelegi foarte bine la ce Ca cat fac referire

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

El mai si zice in intrebare ca fetele din ziua de azi generatia tik tok isi rup vagauna de la 12-13 ani laughing)) ori eu sunt prea tampit ori idiot ce ar vrea rezultand din asta ca colegii sa ii ofere alinare, compasiune ca e un lache cu femeile, mai e si la M.A.I, eu cunosc unu la M.A.I are 24 de ani ASCHIE SCHILOD are deja copil

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Dar nu ti-am zis ca nu poate fi cum ai spus si tu.Eu ti-am spus că am luat intrebarea ca atare nu am incercat sa o stancesc sau răsucesc, pur si simplu am raspuns la o intrebare ce poate fi reală sau nu cum am gândit sau crezut.
La faza cu fetele din generația etc are dreptate.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Oricât de ocupat ar fi unul cu cartea pentru savarina muta și munții din loc! e irelevant sa afirmi ca nu te afectează lucrul asta, în fine

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Pe chestia asta chiar nu sunt 100% de acord.Adica nu toata lumea e dispus să își vânda ficații pentru un pic de p...a.Mai sunt si băiati ce chiar așteaptă si vor persoana potrivita.
Dacă ar fi sa ne luam fupa chestia aia ca toti umbla de disperați după femei inseamna ca nu ar mai fi un bărbat fidel in lume.Mai sunt si băiati ce vor pur si simplu doar o relație serioasă si atat (ceia ce poate dura până o procura), mai sunt si băiati inhibari sau timizi ce pur si simplu nu pot sau nu vor sa umble pe la femei etc...

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Bine ma doare capul, duminica plăcută

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Eu știu ce înseamnă și cât îl doare ca sunt în aceiași situație ca el, la el e și mai fu tuta treaba fiind intr-un colectiv de oameni cu școala, normal sa fie considerat ciudat pe tema asta! ce o sa facă la un meeting de grup vine cu poola în mana

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Te doare capul pentru ca nu iti aprob parerea.
Repet,fiecare are perceptia lui despre viata,situația sau mentalitatea lui ca nu suntem toti la fel. Daca pe tine te frustreaza faptul că nu ai o relație nu inseamna ca toata lumea isi doreste una.
Da,simti nevoia sa te culci cu o femeie, sau sa ai o relație dar fiecare intr-o alta perioadă, intr-o alta modalitate.Da, Te poate deranja ca esti luat in ras ca nu faci sex pentru ca si tu vrei sa faci dar nu poti, sau te poate deranja faptul că oameni din jur pur si simplu nu te inteleg atunci cand tu nu vrei sau nu esti pregatit pentru asta.Asta incerc sa exprim sa înțelegi, ca nu te aproba sau dezaprobă deoarece exista situații si situatii.

Iti dau un exemplu concret.Eu cu a meu la început am tinut relația secretă, Asa a fost atunci sa fie.O vecina de a lui si o vară de a mea ii purtau sambetele ieșind continuu in fata lui, încercând să îi atragă atenția si infuriinduse maxim ca a meu nu umbla in limba după ele, Nu le zicea chestii libidiniase, Nu balea la fundul lor si i-au scos povești.Intr-adevar,Nu știau sigur ca e cu mine dar si dupa ce aflase tot le-a ros ca nu e disperat de p.Da si ca ii e suficient femeia lui.Si înainte să aibă o relație cu mine a fost judecat ca e singur dar in acelaș timp refuză fete.Pai nu e nimic anormal daca nu a găsit ceia ce ii trebuia lui, sau fata fata de care sa se simtă ok.
Dacă ești bărbat nu inseamna ca trebuie sa f.ti tot ce prinzi.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Mai taci naibii acolo mai ești fata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Eu cred că îl doare pentru că se simte vinovat pentru cum se comporta și ce face zi de zi.
Sunt mai multe tipuri, nu numai cei inhibați sau care așteaptă și resping tipele. Sunt unii care au fost traumatizați de femei de când erau mici, pentru că nu aveau/au bun simt. Iar pentru ei, realitate e că o să rămână așa toată viața.
Oricum tu ești blândă, pe lângă altele că unele îl făceau să se bage sub plapuma și să plângă în colț.

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Trebuie să constientizezi că nu toți simti ce simti tu si nu toți gandesc ca si tine.
Sunt fata normal ca sunt fata.Sunt genul de fata ce apreciază un băiat si daca a avut si daca nu relații sexuale.Si sincer apreciez mai de grabă unul ce s-a culcat doar cu mine sau a întreținut relații sexuale doar cu una intr-o fosta relație serioasă inaintea mea decat unu ce umbla din prosti. toata in pro.stituata.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Mai usor cu astea, sunt si articole pe net legat de abstinenta cat de daunatoare este pentru sanatate, un om cu activitate sexuala la zi este mult mai sanatos si mult mai fericit fata de alte persoane... n-are cum un om sa aiba un comportament in societate normal stiind ca e virgin la o asemenea varsta LOL, ce prostii poti debita pe aici

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orce se poate.
Eu nu rad de nimeni, eu incerc sa inteleg fiecare om in parte si mai ales cand vine vorba de sex.Pentru ca la fel cum ai spus si tu, nu sti prin ce trece omul ala sau ce probleme are si nu e ok sa faci mișto.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Eu stiu cum e, tu habar nu ai ca esti fata, n-are cum sa afirme el ca lucrul asta nu il afecteaza, *** tu ca fiinta ai luat nastere din SEX si tu la rand tau trebuie sa faci SEX e in legea firii

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Nu ne intelegem de loc.
Nu am spus că e nomal sau anormal sa fi virgin la 25 de ani dar se poate intampla.Nu trebuie sa te duci la centuriste doar ca sa le faci pe plac colegilor, trebuie sa faci sex cand vrei, cand simti nevoia si cand ai gasit acea persoana fata de care te simt ok.Asta iti explicăm eu, ca mai de grabă as aprecia un băiat de 25 de ani virgin pentru ca nu a găsit persoana potrivita cu care sa faca asta decat unul ce umbla prin bordele doar sa se de-a mare ca nu mai e virgin sau ca a fost si el la femei.
Nu ti-am zis ca nu simti nevoia de sex, dar poti sa te abti sau sa nu vrei sa calaresti toate jitele.

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Ti-am zis ca poate sa il deranjeze ca oameni nu il inteleg, sau chiar sa il deranjeze ca nu isi poate face o relatie.Nu am negat ca nu poate fi asta, am spus doar ca exista si o alta posibilitate nu doar cea spusă de tine.

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Te-am inteles, miram-as sa fie apreciati astfel de baieti, poate el mai are o sansa ca e bine pe cascaval, eu vorbeam strict de faptul ca el vrea sa para prin intrebarea asta CA NU IL DERANJEAZA dar de fapt il DOARE si inca CUM

| Eikon explică (pentru TLF92):

Ai o viziune eronata despre lumea in care traim, fiindu-ti firesc sa iti impui propiile conceptii si opinii asupra altor oameni, care, poate, nu sunt de acord cu acestea. Dar tu fortezi limita dreptului la opinie, incalci dreptul la respect al persoanei/persoanelor cu care discuti, si iti creezi impresia ca ai dreptate mereu, in orice subiect, nimeni neavand capabilitatea de a de contrazice. Te crezi un "zeu", care stie tot, dar esti de fapt un om al falselor impresii, care se simte bine cand se autoconvinge de anumite lucruri pentru care restul oamenilor au o alta parere, total diferita, paralela fata de cea a ta.

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Tu ti-ai expus prin ''intrebarea'' asta, daca o pot numi asa, o frustrare baiatule, ori ce ai incerca tu sa pari ca nu e asa.

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Frustrarea faptului ca nu ai *** pana la varsta asta, ca daca nu te-ar fi deranjat lucrul asta nu ai scris ce ai zis tu prin intrebare, nu intereseaza pe nimeni viata ta, timpul tau liber, faptul ca esti la M.A.I crede-ma, tu nici nu stii ce ai vrut sa afirmi sau sa intrebari cand ai formulat romanul asta

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

Nu e obligatoriu sa ai bani,dar in fine asta sunt niște discuri interminabile despre preferințele fiecăruia ce nu isi au rostul.
Pai si daca ar fi sa fie cum spui tu,pe tine ce te deranjează? Ca nu a scris omul "baaa, sunt frustrat, vreau sa fu.t, toate p...d ele sa apeleze la mine"? Omul și-a spus deja un secret destul de mare aici legat de masturbare, filmele porno etc.Nu crezi ca daca voia să spună treaba aia sau chiar voia să exprime o spunea direct? Ce mai avea de piedut? Sau daca ar fi asa cum spui tu, dar el a formulat-o altfel ce e gresit?

| TLF92 a răspuns (pentru Freya1):

Faptul ca a trebuit sa spuna asta pe un site cu probleme ca TPU denota faptul ca are o problema legat de faptul ca e virgin END OF STORY deja mi s-a luat... daca zici ca nu vezi o problema cu asta si ca te percep ciudat prietenii de la munca, la ce p l m te-ar avantaja daca ti-ai spune secretul asta rusinos si pe TPU, eu nu vad logica sa fiu al dreacu daca o vad! poate sunt eu prea prost! n-ai problema cu asta tine-o dreacu pentru tine, mai ales cand stii cum percepe societatea astfel de persoane, tu in loc de asta mai rau faci, arunci zvonul

| Freya1 a răspuns (pentru TLF92):

E o persoană anonimă, nu il cunoastem deci poate sa scrie ca problema are sa se descarce.
Poate a avut un moment în care pur si simplu a vrut să își ia asta de pe suflet si a putut să spună aici sub anonimat.

| Eikon explică (pentru anonim_4396):

Cat de multa "grija" porti unui necunoscut de pe internet, iar felul cum te exprimi, creeaza iluzia falsei empatii, pe care vrei sa o afisezi, in speranta ca vei sensibiliza pe cineva, cum ar fi pe mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eikon):

Ah da acum faci pe victima. Mă auzi pe mine că sunt narcisist?
Mă *** nu-ți port eu de grija daca nu îți porti nici tu de grija, tu ești retardat la cap, daca îți spune vreuna că te accepta așa cum ești și îi place ceva la tine, tu incepi sa o înjuri și nu o crezi(că nu spune adevărul). Suferi de o boala ce numai Ray o are, că la fel reacționează și ăla.
Ai.fi putut să-ți faci prieteni pe.aici, nu zis să-ți gasesti vreuna doamne feri, da macar sa mai scapi ceva din singurătatea care o ai da tu ești prea dilau.

| Eikon explică (pentru anonim_4396):

Din moment ce incepi sa ma jignesti, cu toate ca eu raspunsul meu pentru tine a fost unul in limita bunului simt, al respectului fata de tine, este o dovada de incapabilitate din partea ta de a oferi un contraargument a ceea ce ti-am scris, referitor la comentariul tau legat de "suferintele" pe care le-as avea. Niciodata nu am jignit o persoana (indiferent de genul sexual si varsta acesteia), si cu atat mai mult, o fata cu care as fi avut niste discutii. Mai probabil o femeie ar putea sa ma ia la misto, sa ma injure, sa ma ameninte, iar eu sa nu fac ceva in privinta asta, fiindca sunt un om neconflictual, preferand sa evit un conflict cu cineva. Si pana acum, chiar daca am avut discutii cu unele fete (online, nu in viata reala), aceste discutii s-au rezumat la subiecte simple, si nu ceva mai "sensibil", intim. Si sa presupun ca o fata ar spune ca ii place ceva la mine (asa cum s-a si intamplat), as avea o reactie normala, nu m-as comporta ca un om necivilizat, nepoliticos, fara educatie.

| Eikon explică (pentru Eikon):

La ceea ce*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eikon):

Nu te înțeleg de ce ai vorbi cu una daca nu vorbiti lucruri intime, eu am mai multe rezultate online când zic lucruri intime despre mine(uneori la bâza) decât dacă aș pune poze cu moaca. Și nu pot să mă plâng că sunt foarte urât.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt doar frustrat, dar fac și caternica câteodată, dacă nu te place nici îți ocupi timpul cu alte chesti, faza cu socializarea ai dreptate poate găsești o fata decât sa stai pe TPU non stop.

| Emilian65 a răspuns:

Lasa lumea sa vorbeasca, tu, faci ce crezi ca este bine pentru tine. Ma bucur pentru tine ca esti un baiat muncitor, faci sport si te dedici unor activitati care iti sunt folositoare sanatatii tale.

| Frank51 a răspuns:

Sincer n-am citit tot, dar am o singura nedumerire. Cum poate cineva sa stie ca tu esti virgin?

Si pana la urma daca tot esti atat de constient ca lumea are o problema nu tu, de ce esti frustrat?

Problema nu este doar in Romania, ci la nivel global, pur si simplu asta e societatea in care traim acum, fie ca ne place fie ca nu.

| Eikon explică (pentru Frank51):

Pentru simplul fapt ca cei care ma cunosc nu m-au vazut vreodata cu o fata, de aici pornesc toate "speculatiile", banuielile ca as fi "nu stiu cum".

| Eikon explică (pentru Eikon):

*subofiter; *pentru ca

| Frank51 a răspuns (pentru Eikon):

Nu. Speculatiile nu pornesc fara initiativa. Ai zis tu candva cuiva ca esti virgin si ca ai "probleme" in viata ta sentimentala/sexuala, si de acolo a pornit. Nu vad nimic in neregula in a fi virgin la orice varsta, mi se pare doar ipocrizie sa sustii ca problema nu este la tine, cand se vede de la o posta ca la tine este.

Nici pe mine nu m-au vazut cunostintele mele avand tangente active cu femei, asta pentru ca este personal si o fac discret. Totusi nu mi-am auzit niciodata vorbe precum as fi virgin, autist, retardat, gay samd.

| Eikon explică (pentru Frank51):

Pana la un punct ai dreptate, dar sa stii ca exista oameni care gandesc dupa aparente, dupa impresii.

| Sofer a răspuns:

Le zici și tu ca ai avut femei la aia care zic ca ești virgin ca să le închizi gura.

| cristimihailov a răspuns:

Cu alte cuvinte, gaseste-ti o prietena si vei intelege ce pierzi.

Pana atunci e doar fantezie.

| Eikon explică (pentru cristimihailov):

Daca voi dori sa am pe cineva, asta tine de mine. Acum nu vrea nimic in plus. Imi este bine asa cum sunt: fara probleme financiare, fara probleme cu sanatatea. Ramane de vazut daca imi voi propune sa evoluez mai mult, sau sa raman aici, cu locul de munca actual, cu viata actuala.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Chiar nu ai nevoie de nimeni? Sau te-ai convins singur că nu ai nevoie de nimeni doar pentru că nu știi cum e să ai pe cineva?

| Eikon explică (pentru supadeceapa):

Cred ca stiu foarte bine ce vreau si ce nu vreau in viata asta. Merci pentru intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești cam ipocrit probabil de aia ești și virgin. Încerci să îi satisfaci pe alții și nu pe tine.
te plângi că ești judecat de altii dar tu faci același lucru cu alții. In special cu minorele care o fac de la vârste fragede.
Dacă ai scăpat de complexe, de toate problemele tale și ai atins luminarea dumnezeiasca, de ce ești încă virgin? De ce încă îi mai judeci pe altii?
Eu cred că te minți singur, uitate in oblinda și spune că "eu nu am nevoie de o fata, pot să trăiesc și singur și sunt 100% fericit așa cum sunt in momentul de fata" sa vezi daca te crezi. Pe noi ne poti minții dar contează să nu te minți pe tine.

| Eikon explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt un om perfect si am, binenteles, defecte, ca orice alt om. Dar tu esti destul de increzut spunand cu tarie anumite lucruri despre cineva strain pe care nu-l cunosti, si caruia nu-i cunosti trecutul vietii, adica despre mine. In legatura cu virginitatea, dai impresia ca ar fi ceva alarmant, grav, faptul ca n-am intretinut relatii sexuale cu cineva pana acum. Si n-am atins nici-o "luminare dumnezeiasca", am spus doar ca exista mai multe tipuri de iubire, printre care cea crestina. Nu-ti place ca am adus in comentariul meu o referinta a iubirii din perspectiva crestina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eikon):

Ba cunosc destul de bine trecutul și eu sunt exact ca tine, virgin. Dar nu incep sa numesc societatea infecta și toxica, numai pentru că nu mă face să mă simt bine prin preajma lor. Viața nu e numai lapte și miere și toți avem probleme, în familie, cu prietenii și altele.
Fi bărbat, că te plângi ca o fetiță că nu primește acadeaua și nu fac părinții cum spune ea.

Nu am nici o treabă cu religia altora, deși eu sunt agnostic. Dacă ești așa religios pe cât te crezi iarta-ti aproapele.

| Eikon explică (pentru anonim_4396):

Nu ma consider un om religios (nu merg la biserica, sau am mers foarte rar, nu tin post, nu fac multe lucruri ce tin de religia crestin-ortodoxa), ci doar am in mine credinta in Dumnezeu. Si as vrea sa fac mai multe, ca un om crestin adevarat: sa ajut oamenii fara vreo conditie, sa fiu mai sincer, mai altruist, mai cinstit, fata de cum sunt acum. Nu sunt aici ca sa-ti impun ceva, sa te fortez sa crezi ceva cu care tu nu esti de acord, ci doar imi spun opinia, parerea despre lumea asta. Spui ca nu trebuie sa ma plang, dar nici nu pot ignora partea negativa (care devine tot mai pronuntata) a lumii in care traiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Am aproape 25 de ani, sunt virgin si nu vad vreo problema in asta".
Daca nu vedeai nicio problema, nu mai simteai nevoia sa scrii romanul asta.Dar ai facut-o, deci vezi o problema.Si crezi ca daca sustii ca nu vezi si eventual gasesti pe cineva cu care sa te certi pe tema asta, ai sa reusesti sa te convingi pe tine insuti.Proasta metoda.E naspa ca esti virgin si stii asta.

| Eikon explică (pentru anonim_4396):

Problema este usurinta cu care lumea judeca in mod gresit pe cineva, fara sa ia in calcul ceva important legat de acel cineva, ci doar simple aparente si impresii.

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Pai e normal sa fie asa frate, daca si tu erai *** din cap pana in picioare la varsta ta ai fi avut o perceptie sau o viziune asemanatoare a personelor care nu si-au inceput viata sexuala pana la varsta ta .....esti nebun cu acte, imagineaza-ti toti colegii tai avand o viata sexuala activa si tu singurul fraier care nu a atins o femeie pana la 25 de ani, what ce dreacu e cu ciudatul asta!

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Imi pare rau de tine, pari a fi un baiat de treaba mai faci si sport te intretiii, pari destept, ce mai urmeaza sa imi zici ca a fost decizia ta sa nu iti faci o prietena si ca de asta te-ai pastrat intact! in fine o mult succes in rezolvarea problemei tale sper sa fi capabil sa ii dai de cap, ar fi pacat

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Gata ma boss numai comentez JUR si asa sunt plin de nervi in momentul asta ca-s cu ale mele, mult succes in viata

Răspuns utilizator avertizat
| TLF92 a răspuns:

Problema ta sau mai bine zis frustrarea e legata de faptul ca colegii tai ti-au descoperit secretul rusinos si incerci acum prin intrebarea asta sa arati ca nu te afecteaza! nu pacalesti pe nimeni

| Eikon explică (pentru TLF92):

Ok amice, ai inteles, sarcastic vorbind, ceea ce-am dorit sa transmit prin comentariul meu.

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Lol, bah esti nebun, cum sa iti zic, ori om pe lumea asta are dorinte sexuale, fantezii, nevoi pe intelesul tuturor! e irelevant ce imi zici tu mie, oricat te-ai zbate prin comentarii, sa imi spui ca nu te deranjeaza lucrul asta si stiti de ce, pentru ca ti-ai stins dorinta asta sau mai bine zis ti-ai potolit-o prin masturbare si porno care oricum in mod indirect iti va dauna enorm cand o sa platesti pentru sex, ca de facut o prietena in situatia in care esti nu cred chiar daca esti cu ce esti pe la MAI etc

| Eikon explică (pentru TLF92):

Din primul comentariu se poate intelege usor ca fac activitati zilnice in timpul liber, schimbandu-mi viata in bine, in comparatie cu situatia in care eram in urma cu ceva timp. Deci, nu ma mai masturbezi de atunci, de la 21 ani, fiindca am ajuns atunci destul de rau, iar solutia a fost sa-mi schimb stilul de viata. Nu mai sunt dependent de porno de cativa ani.

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Poate esti ocupat cu job-ul si se intelege, dar mai ramane sa imi zici ca in ani astia de abstinenta nu faci nici macar ''laba'' regulat ca nu o cred nici batut, in fine las-o asa

| Eikon explică (pentru TLF92):

Mda, doar pentru ca unii zic ca "nu este posibil", asta nu inseamna ca eau dreptate. In cazul meu, este cat se poate clar ce parere "nu prea buna" am despre masturbare, si deci, nu mai am vreo treaba cu asa ceva.

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Pai vezi aici gresesti tu, o persoana care s-a *** de la 18 ani un exemplu si stie cat de nebunesc e sa faci sex afland ca tu esti ne *** la 25 de ani o sa te ia drept batjocura happy si pe buna dreptate

| TLF92 a răspuns (pentru Eikon):

Crede-ma ce iti zic daca tu erai un baiat cu o viata sexuala super activa ani la rand gen ai fi catalogat si tu la randul tau astfel de persoane ca fiind inapte, antisociale sau ratate .....sexul e ca marijuana, ma rog ai prins ideea nu vreau sa te demoralizez, macar bucura-te ca esti bine financiar cu job-ul

| RealKing01 a răspuns:

Masturbarea e un lucru normal si sanatos, nu esti singurul si altii folosesc chestia asta si nu e o rusine sa o faci.

| Glenky a răspuns:

Dar chiar nu intereseaza pe nimeni ca ti-ai tras-o tu sau nu pana la 25 de ani. Daca voiai o faceai daca nu vrei n-o faci. Poti sa ti-o tragi cu o curva, barbat, transexual, cu un copac sau sa ramai virgin toata viata ca tot nu-i treaba nimanui. Daca rad prietenii sau nu stiu cine de tine ca esti virgin rupe legatura cu ei ca pana la urma sunt persoane toxice de care n-ai nevoie in viata ta. Daca nu le-ai spus tu asta si au asumat ei poti oricand sa minti. Fiecare isi traieste viata cum vrea si e dreptul tau atata timp cand nu deranjezi pe nimeni. Daca zici ca esti satisfacut de ea n-ar trebui sa te intereseze opiniile sau ce gandeste societatea. Pana la urma traim intr-o tara inapoiata cu oameni incuiati.
PS: Sex is overrated.

| Eikon explică (pentru Glenky):

You are right.

| Nimeni20192018 a răspuns:

Salut! Avem acceasi problema, si lucram in același domeniu. Te rog accepta cererea sa vorbim putin.

| MariusStefan25 a răspuns:

Treaba e ca societatea este definitia moderatie, trebuie sa ai serviciu, casa, masa, masina samd dar si un confident, sa fii intr-o relatie care sa duca la un mariaj si la un copil astfel tu ai dus mai departe, daca tu ai fii virgin si ceilalti la fel, nu s-ar incheia lumea in urmatoarele generatii?

| Eikon explică (pentru MariusStefan25):

Nu ma preocupa ceea ce fac alti oameni cu propia viata, fiecare om avand dreptul, posibilitatea si libertatea de a decide si alege ceea ce este bine si ceea ce este rau pentru propia lor viata. Problema este cand altii sunt preocupati de viata mea, si de felul cum doresc eu sa arate. Nu ma intereseaza si nici nu trebuie sa ma intereseze deciziile pe care cineva le ia (indiferent care ar fi acestea, si asupra cui actioneaza). Asa ca, ar fi firesc, intr-o societate educata si civilizata, ca nici alti oameni sa fie interesati/preocupati de viata mea, personala. Iar asta cu familia, nu ma gandesc la asa ceva, acum si nici in viitorul apropiat. Daca nu-mi doresc asa ceva, nu vad o problema in faptul ca sunt singur, in conditiile in care ma simt bine asa cum sunt acum.

| MariusStefan25 a răspuns (pentru Eikon):

N-ai înțeles, ei o sa te marginalizeze din pricina chestiei ăsteia, nu vor sa aiba de-a-face cu "oameni ca tine" ori te adaptezi ori "mori" esti revoltat pe societate? Pai du-te frate în Suedia și trăiește acolo, dar nu încerca tu sa schimbi societatea, da? Dacă tu până la 25 de ani nu ai înțeles chestia asta you have a real problem

| RaresCalina a răspuns:

Nu iti vezi carasu