| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de foarte multe ori expresia."i-a picat cu tronc." nu inteleg , si cum imi pot da seama daca o fata i-a picat cu tronc unui baiat?Este vorba de un baiat caruia i-am spus cu ceva timp in urma ca il plac insa nimic , a trecut niste timp am discutat insa doar ca niste simpli amici , el uneori dadea semne ca nu ii sunt asa indiferenta , discuta despre mine si cat timp era cu o fata , dar nu a recunoscut niciodata nimic.Ce sa inteleg?Multumesc.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu sunt filolog, dar o sa incerc sa-ti explic.Tronc e sunetul care se aude cand cade ceva,brusc,cand ceva bubuie foarte tare.
Cand cineva iti cade cu tronc,inseamna ca,brusc si dintr-odata,iti place persoana respectiva, ti-a batut inima foarte tare la vederea ei, ti-a picat pe jos si incerci sa ti-o regasesti.Este o expresie naiva si multi nu o iau cum ti-am explicat,o folosesc nu pentru a exprima dragostea la prima vedere ci doar faptul ca le place cineva.
In ce priveste baiatul caruia i-ai spus ca il placi,da,te place,dar nu suficient de mult ca sa gaseasca si curajul s-o accepte.
Te simpatizeaza si vrea sa te aiba cumva aproape,dar nu e hotarat inca.
Si,se pare ca legat de alte fete(prietena lui), a fost ceva mai hotarat, ceea ce inseamna ca tu vii cumva pe locul doi in alegerile lui.
Cauta un altul care te va avea din start pe locul unu si nu astepta dupa el!

| Crisu a răspuns:

Daca i-a picat cu tronc, inseamna ca o place. Nu e chiar asa complicat. El nu stie ce vrea, ar trebui sa discuti cu el despre asta si daca tot nu recunoaste, il lasi in pace, pentru ca e prea copil. happy

| Amelya02 a răspuns:

Gresit,lavinia!

a pica cu tronc inseamna a vrea acel lucru neaparat, adica se exclude alt personaj.

| RobertClaudiu a răspuns:

Poi:
1. Ca baieti nu ne prea place sa ne recunoastem sentimentele in fata fetei iubite
2.Nici odata un baiat nu sta de vorba cu o fata Ca niste simpli amici o data ce aceasta i-a spus ca ii place de el
3.Du-te la el si uitate in ochii lui si o sa vezi ca te place dar nu stie cum sa tio spuna te rog da-mi mesaj inapoi cu ceea ce s-a intamplat si nu-mi trebuie neaparat Funda dar este bine primita happy

| CiprianTPU a răspuns:

Am patit-o si eu cu ceva timp in urma big grin. Mi-a picat cu tronc o femeie si am avut o relatie destul de frumoasa pana la un moment dat. Vrei sa stii ce inseamna 'I-a picat cu tronc'? Simplu, am sa-ti spun eu! Este vorba de dragoste la prima vedere. Te uiti in ochii ei, incepi sa vorbesti cu ea si deoadata inima ta o ia razna, apar fluturasii in stamac, simti in permanenta un disconfort, de parca ceva nu este in regula cu organismul tau. Intr-un cuvant ar fi mai simplu sa-ti spun, ca e cea mai frumoasa senzatie din lume. Insa, problema se inrautateste in momentul in care tu realizezi ca partenera/partenerul nu iti impartaseste aceleasi sentimente. Daca lui i-a cazut cu tronc o alta femeie, nu ai nici o sansa. In momentul in care te-ai indragostit nebuneste de cineva, absolut nimeni nu are nici o putere in fata sentimentelor tale. Esti in stare de orice, renunti la tot si la toate. Punct.

| LaviniaL a răspuns:

" i-a picat cu tronc ". adica a ramas uimit/uimita, nu se astepta la ceva...