| Cryis a întrebat:

am doua intrebari mai de incepatoare: 1. daca vaginul are 7-8 cm si penisul are evident mai mult de atat, poate sa ajunga pana la cervix? Poate deranja mucoasa cervixului acea frecare? 2. Se poate sangera din cauza asta? Ce trebuie facut in acest caz?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Vaginul este "elastic" şi, după lubrefiere, el se va "alungi"/adânci - de aceea poate fi penetrat şi de un penis mai lung, fără a lovi cervixul.

Dar, aşa cum spunea şi keηu, NU trebuie efectuată direct penetrarea, înainte de a te lubrefia corespunzător ( în urma unui preludiu mai îndelungat )!

Nu ar trebui să sângerezi din această cauză, cel mult puţin disconfort şi puţină durere...

Dacă ai sângerări din cauza penetrării, motivul este altul - de aceea recomand un control ginecologic ( dacă situaţia se repetă )!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, un penis nu poate fi prea lung in nicio circumstanta. Este mai degraba o problema cu faptul ca vaginul nu este pregatit pentru a primi un penis. Vaginul trebuie sa treaca prin diferite stagii inainte de penetrarea completa.
Cand un vagin este in pozitia de relaxare (si nu excitat) cervixul se afla la 8-9 cm de la deschiderea vaginului. Peretii vaginali sunt lipiti unul de celalalt si nu lasa aproape deloc spatiu intre ei. In timpul preludiului, acestia secreta un lubrifiant pentru umidificare. Atunci, primii cativa centimetri ai vaginului se intind si creeaza mai mult spatiu. Astfel se evita lovirea cervixului. Pentru cazul in care vaginul nu trece prin acele stagii de pregatire (in lipsa preludiului sau a unei excitarii intense) cervixul poate fi lovit de un penis mai lung si poate cauza disconfort sau durere. Sangerari nu s-au intalnit in astfel de cazuri ca nu are penisul sarma ghimpata pe el. happy
Deci una peste alta totul se rezuma la preludiu, la excitare. Asa ca daca nu simti dorinta unui act sexual si nu te poti excita nu faci sex sau daca il faci iar penisul este ceva mai maricel pregateste-te sa simti un dinconfort dar nu te gandi ca este vorba de anume dureri insuportabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai deasupra si iti iei cat vrei. daca penisul nu stie carte sau matematica.