| Ketamina_5337 a întrebat:

HELP! Este o poveste mai lunga si mai complicata si am mare nevoie de ajutor! Curand mi-am inceput viata sexuala, la o saptamana de la ciclul menstrual, ceea ce inseamna ca a avut loc intr-o perioada nefertila. Initial a fost neprotejat, iar la final cu prezervativ, pentru a evita un accident. Ca orice incepatoare am inceput sa imi fac griji, deoarece, am citit pe internet ca pot ramane insarcinata chiar daca "nu si-a dat drumul" in mine. L-am sunat pe el si mi-a spus sa nu imi fac nicio grija, ca nu am de ce.Nu exista niciun risc de a ramane si este constient de ceea ce face...
Am asteptat ciclul menstrual pentru a vedea cum decurge situatia. Intre timp au mai intervenit cateva probleme: mi s-au umflat amigdalitele, am luat tratament cu antibiotice (fromilid), iar medicul mi-a spus ca trebuie scoase de urgenta si m-a intrebat cand trebuie sa imi vina ciclul menstrual, urmand sa imi fac un set de analize ce imi vor spune cate zile trebuiesc numarate, pentru a nu sangera in timpul operatiei. Amigdalitele s-au retras cat de cat, nu de tot, am terminat antibioticele si am facut imediat pojar. Acum urmeaza partea cea mai importanta: inainte cu doua zile de a afla ca am pojar, mi-a venit ciclul si m-a tinut o zi si ceva, cu un flux foarte redus si o culoare deschisa. La o zi dupa acesta s-a oprit, mi-a curs iar, foarte putin cu cheaguri, descoperind asta cand am mers la baie. A mai trecut inca o zi si iar mi-a curs, din nou foarte putin. M-am gandit sa ii spun mamei sa fac operatia luna viitoare, sub pretextul ca vreau sa ma bucur si eu de masa de Pasti. Acum urmeaza sa tageti si voi concluzia, este vorba de o sarcina, o dereglare din cauza antibioticelor sau o raceala la ovare? Am mai pus cateva intrebari dar nu m-a lamurit nimeni. As putea merge la un medic ginecolog fara cineva din familie doar pentru a ma interesa? Sau nu ma primeste nici asa?

5 răspunsuri:
| JustDoIt456 a răspuns:

La aceasta virsta nu poti merge singura la un ginecolog, cum s-a spus si mai sus poate fi si de de la stres, s-au adunat prea multe.

| ButterflyGy a răspuns:

O cauza posibila poate fi si de la stresul cu care tu ai stat in toata aceasta perioada. Pentru a te asigura ca nu esti insarcinata, fa un test de sarcina. il gasesti in farmacii si nu trebuie sa ai reteta sau 18 ani ca sa-l poti cumpara. Testul se face la prima ora cu prima urina. Ai instructiunile si pe produs. Daca apare o linie, nu esti insarcinata, iar daca apar 2, vei fi mamica.
E podibil sa ramai insarcinata, depinde de regularitate cu care iti vine menstruatia. Chear daca nu si-a dat drumul in tine, e posibil sa ramai insarcinata cu lichidul pre-ejaculator, care poare contine si spermatozoizi.

Sper sa ai rezultatul dorit.

| Maaadddaaa a răspuns:

Nu are cum sa fi insarcinata! si la ginecolog doar peste 18 ani poti merge singura...