| anonim_4396 a întrebat:

Am facut dragoste cu iubitul meu acum 2 zile(5 februarie)si pe 7 (azi)trebuia sa imi vina menstruatia dar nu a venit, am secretie alba si ma dor sanii foarte rau(cum ma dureau si pana acum cand trebuia sa vina).Nu stiu exact daca mai sunt sau nu virgina...ca nici macar nu a fost cum ne-am propus noi(adica nu a intrat decat putin si nu a curs nici sange)am folosit prezervativ de la incepututl actului sexual si pana la sfarsitul acestuia(nu s-a rupt) si nu a dat drumul in mine.Problema e ca eu iau ceva de la plafar pentru reglarea mentruatiei(deoarece nu este reglata nici acum dupa 3 ani) si acesc produs este si pentru fertilitate.Se poate sa fiu insarcinata(ma simt ciudat)nu stiu daca ma simt asa din cauza ca mi-e foarte frica (fiind prima data cand am incercat asta) sau ca ma stersez incontinuu.Mentionez ca nu este prima luna cand iau tratament pentru reglare si doar de data asta intarzie.(rog seriozitate si fara glume proaste).

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Inainte de toate trebuie sa te calmezi si sa ma asculti cu mare atentie. Datorita faptului ca ai Ciclu Neregulat e greu sa stii cu precizie cand Ai Perioada de Ovulatie dar asta nu e un lucru care sa te Ingrijoreze acum. Aatat Vreme cat a folosit Prezervativ calmeaza-te ca nu exista nici un ric.Gandeste-te daca a avut cumva Sperma pe degete si a bagat la tine in Vagin Degetu.Deasemena daca a vrut sa te Lubrifieze si s-a atins pe Organ inainte de a-ti Baga degetele in Vagin e Posibilitate dar foarte mica chiar Nula. Faptul ca ai Ciclu Neregulat denota o alta Informatie care te-ar calma si mai mult. Femeile cu Ciclu Neregulat au Ovulatie Spoaradica si din Punct de Vedere Medical o Menstruatie care vine la 2 Luni sau mai greu decat o Menstra Normala tinde catre Infertilitate.Deci Ovulu e produs mai greu si catergoric ca si probabilitate de a ramane e mica.Sa te fac sa intelegi mai Bine.Ca sa ramai e nevoie in Primul Rand de contact fara Protectie sau sa aiba pe Mana Sperma.PE langa asta faptul ca nu s-a Produs o Penetrare totala si faptul ca inca ai Himen te avantajeaza foarte mult. Daca ti- s-ar fi rupt stai lina ca sareai in sus deci nu ti s-a rupt, poate doar Plesnit.In momentul in care se rupe apare i Sangerare care poate fi mica sau mare. Fetele care nu Sangereaza sunt rare si ma indoiesc ca tu ai fi una dintr-e ele.E nevoie de pana la Trei acte sexuale pentru a rupe un Himen daca e si Elastic sau daca nu se face cum trebuie.Eu cred ca ce ai tu acolo e mai degraba o Infectie sau Tratamentul pe care il ei nu e oki pentru corpul tau.Ca sa te fac sa intelegi si mai Bine e prea devreme pentru a aparea un Simptom specific daca ai fi ramas si chair daca ai face Test acum nu ar iesi nimic corect. Dupa 21 de Zile nivelulu de Gonadotropina devine extrem de mare pentru a iesi corect la Test.Ca sa faci totsui mai devreme poti sa iti faci un Test de Sange dupa 7 Zile si o sa iti iasa. Prin Urmare unb Test de Sarcina se face la 21 de Zile de la contactul Sexual sau la Maxim Doua Saptamani de la Intarziere Ciclului.Tie ti-a Intrziat pentru ca aveai si Problema de care sufereai ca Era Neregulat dar si ca s-a produs o schimbare la Nivelulu Vaginului, cert este ca ar trebui sa megi la Un Specialist si sa Incetezi cu Plafaru tau.Iti voi da niste sfaturi care pot spune eu ca sunt Utile :Ca sa calculezi Perioada Fertila a unui Ciclu Neregulat Trebuie sa iei Ultimele Luni sau mai Bine jumatate de An si sa notezi cand ti-a venit.E posibil sa fie de 28, 30, 35, 40 -Poate sa sara si de 2 Luni dar mai rar.Iei 28 si 40 si faci in felu urmator -28-14 si 40 -14 rezulta 14 si 26. Apoi din 14 scazi 5 si adaugi la 26 inca 2 -Informatia Obtinuta e de 9 Respectiv 28. Perioada ta de Ovulatie ar fi intre 9 si 28 cu Probabilitatea ca Ovula sa apara in jurul Zilei de 20 fin cea mai Periculoasa Zi. Idee e ca de pe 8 pana pe 30 sa nu mai ai contact sexual. Poti sa ai dar cu mare Grija si Protejat.Pot sa sustin ca poti avea contact sexual cu Ejaculare Interna si sa nu ai Probleme daca are loc in afara Perioadei de FErtilitate.Ia aminte ca Zilele de menstruatie nu corespund Lunii ci se numara dupa debutul Ciclului -Ziua de 15 poate sa cada pe 17 a Lunii.Asadar Ciclu Neregulat caracterizat ca si Probabil cu caracter de Infertilitate, Perioada de Fertilitate in care nu te-ai Incadrat dar si cel mai Important contactu Protejat te exclud de la a ramane. Ceea ai tu e altceva si cred ca ar trebui sa te gandesti ca poate incepe sa iti Vina Regulat, e dovedit ca dupa Incepere Vietii Sexuale Ciclu se Regleaza.Inca ceva care sa te calmeze si mai mult :Uite cateva Simptome specifice Sarcinii big grinureri de Cap care nu indica o Migrena, Dureri de Spate care nu au legatura cu Oboseala, Senzatia de Urinare deasa, Important -Secretii de culoare Visinie sau maronie care sunt caracteristice Nidatiei-apar in momentul in care Ovulul se fizeaza pe peretii Uterului.Ametelii, Stari de Voma Dimineata si Greturi. Daca nu ai asa ceva stai linistita ca poate asta Inseamna o Reglare a Ciclului sau poate o Infectie. Calmeaza-te si va fi Bine.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Virgina nu cred ca mai esti [sange nu curge la toate] iar ciclu o sa-ti vina curand pentru ca ai simptome premenstruale

| darrio2007 a răspuns:

Stai linistita ca vine.Nu mai lua toate prostiile.Ai ciclu neregulat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit corect prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

După deflorare, menstruaţia poate să întârzie - în general, întârzierea este de câteva zile ( 7-10 zile )...

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

La multe femei, dupa ce se dezvirgineaza (pentru ca nu, nu mai esti virgina) se intampla sa se deregleze ciclul menstrual.Este ceva foarte des intalnit. Simptome de sarcina este IMPOSIBIL sa ai. Ele apar cam la o luna, daca apar, nu dupa 2 zile.Deci nimic din ce simti fizic nu intra la capitolul simptome de sarcina.
Daca ati folosit prezervativul corect si nu s-a rupt, deplasat atunci nu ai motive de ingrijorare.

| Alcyon a răspuns:

S-ar putea sa-ti intarzie de la stres. Calmeaza-te, nu esti insarcinata, daca te-ai protejat. Iar himenul e posibil sa nu ti se fi rupt. De multe ori se rupe, abia la un contact mai "pasional".

| brunetelu a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu e vreo problema.deci?