| Laalla a întrebat:

Buna! Am și eu o întrebare. Eu am ciclul destul de neregulat, am ovare micropolichistice și am luat 3 luni Duphaston, atunci mi se reglase dar după 2 luni s-a dereglat din nou. In data de 24 Decembrie am observat ca am avut secretie ca de albus de ou ceea ce m-a făcut sa cred ca eram la ovulatie. Apoi din data de 28 Decembrie cam asa au început sa ma doară sânii. Pe data de 1 Ianuarie am întreținut un contact sexual (singurul din ultimele 2 luni și jumătate) protejat, cu ejaculare afara. Țin sa precizez ca pe 3 Ianuarie am inceput sa iau capsule de mlădițe de zmeur pentru reglarea menstruației. In continuare simt ca ma dor sânii, însă acum parca sunt și mai tari, au trecut 12 zile de când ma dor. Eu am zis ca probabil e pe aproape din moment ce ma dor, însă daca am avut ovulatia in 24(pentru ca atunci am avut secretie albus de ou), atunci ar fi trebuit sa îmi vina ieri caci au trecut 14 zile. Ce părere aveți?
Oare se poate sa fie de la mlădițele de zmeur sa îmi întârzie sau sa îmi fi inhibat menstruația? Totuși ele ar fi trebuit sa-mi declanșeze menstruația nu sa o inhibe. Risc de sarcina totuși ma gândesc ca nu e caci din câte îmi amintesc sânii ma dureau și înainte de asta iar din câte stiu simptomele de sarcina nu apar deja la o săptămâna de la contact, iar la mine a trecut abia o săptămâna (plus ca a fost protejat). Dar totuși ma gândesc la toate variantele.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de sani sunt date de hormonii corpului tau, uenroi neavand nici o legatura cu ovulatia, sarcina sau alte cicluri menstruale.
Nu mai spune niciodata '"ciclul trebuia sa-mi vina in data de..." odata ce stii clar ca tu ai ciclul de tip neregulat, imposibil de masurat sau stiut cand vine. Inca nu s-a inventat aplicatii care sa-ti spuna acest lucru, fiind imposibil ca o aplicatie sa ghiceasca ceea ce nici crpul tau nu stie.

Protejeaza-te la sex, intotdeauna cu prezervativ si vei fi bine!

| dullcat a răspuns:

Buna.Din nefericire pentru tine, este greu sa calculezi ceva din cauza ovarelor micropolichistice.Atat timp cat ati folosit protectie, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.Gandeste-te ca iti imaginezi lucruri care nu exista si iti faci singura rau, ceea ce nu vrei.
Daca citesti aici, vei vedea in tabel ca durerile de sani in sarcina sunt specifice dupa o luna.

https://www.doc.ro/......nsarcinata

De citit si :

https://www.wellborn.ro/articol-ovarele-micropolichistice-si-infertilitatea

https://www.medicover.ro/......,102,n,285

| Robert2526 a răspuns:

Nu esti insarcinata. Din pacate, avand SOP, menstruatia ta( precum si ovuatia) este foarte probabil sa nu existe in fiecare luna. Simptomele pot exista, poti sa ai senzatia ca menstruatia este iminenta dar sa nu apara. Nu trebuie sa te ingrijorezi insa, este ceva normal si din cate vad esti la inceput cu tratamentul. Mladitele de zmeur si Duphaston este un "tratament" initial pentru afectiunea ta, dar din pacate, destul de rar cu efecte serioase. Trebuie sa iei tratamentul exact cum ti-a fost prescris si sa astepti, poate esti printre norocoasele care rezolva problema asa