| anonim_4396 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu cu prezervativ si fara sa ne dam seama s-a rupt prezervativul si a variat in mine.Am fost dupa medicamente la farmacie dupa 15 minute de la actul sexual.Mediacmentul se numeste Postinor-2 as vrea s stiu daca sunt riscuri de sarcina dupa ce am luat cele doua medicamente?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt riscuri de sarcina, mai ales ca l-ai luat dupa ureche, fara sa te consulte ginecologul inainte. Oricum, Postinorul are o eficienta mare, si are deseori efect chiar luat asa, aiurea.
Cel mai important acum este sa mergi cat mai repede la ginecolog pentru consultatie si sfaturi, fiindca postinorul e o bomba cu hormoni care iti va deregla menstruatiile si ovulatiile si ar putea avea efecte adverse importante si pe termen lung.

| cretzufinish a răspuns:

Esti in siguranta... data viitoare aveti mai multa grija.

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu pot sa te incurajez sa ti spun ca da. Ai rabdare pina la ciclu si daca intirzie fa-ti testul si. la medic daca este.si mai usor mai copii chiar asa agitati ati fost sa se rupa mai nu mi vine sa cred, A 2 oARA pune ti 2 sa fiti siguri...

| Tessy a răspuns:

Daca le-ai luat corect nu exista riscul unei sarcini.

| pau2009 a răspuns:

Ii sansa de 2% foarte mica, dar ii

| piovra a răspuns:

Riscuri scad cu atat mai mult cu cat e luat in primele ore de la contactul cu probleme. Nu trebuie luat mai mult de 2 ori pe an la interval de 6 luni ca sa nu regreti deoarece sunt "bombe"cu hormoni. Aveti grija de alta data si nu folositi prezervative facute pe vapor( 3 bucati la 1 leu.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Problemele sunt aproape nule, pilula de urgenţă are un dozaj hormonal suficient cât să nu lase instalarea unei sarcini.
După administrare în 7 zile de obicei îţi vine şi menstra.
Următoarele luni ai grijă cu ovulaţia deoarece estedată peste cap, este perturbată de acest medicament, mare grijă.
Prezervativ în continuare cu mai multă vigilenţă.
Pa, pa.

| diva99 a răspuns:

Nu prea cred