| andreipopa1234 a întrebat:

Buna, am facut sex neprotejat cu prietena mea si mi-a venit de mai multe ori sa ejaculez, m-am oprit si dupa am continuat, deci nu am ejaculat deloc in ea. Ultima zi de menstruatie a fost Duminica-luni.( astazi este vineri)

Cand am oprit actul sexual, in varf cred ca era sperma( mai cleioasa ), dar nu inteleg cum ca nu am ejaculat. Ce parere aveti?

1 răspuns:
| elemonis a răspuns:

Buna.
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi.
Ar trebui sa folositi prezervativ(pentru protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala si pentru a nu ramane insarcinata partenera). Metoda retragerii nu e sigura.
Ar fi recomandat sa mergeti amandoi la ginecolog si sa ii puneti intrebari privind relatiile sexuale, riscurile si consecintele astfel incat sa nu mai aveti neclaritati privind relatiile sexuale. Iar pentru dubla protectie, iubita ta poate(daca doreste) la prescriptia medicului ginecolog in urma unor consultatii si analize sa i se prescrie anticonceptionale in functie de rezultatul analizelor si metoda anticonceptionala aleasa de ea. Cand zic protectie dubla ma refer la prezervativ + alta metoda de contraceptie.
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptionala aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%. Dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini.
Trebuie sa fim responsabili!