| 01Mabel a întrebat:

Bună! Am nevoie de răspunsuri serioase. Sunt virgina, dacă mi se face preludiu de către iubitul meu, imi voi largi zona? Sa pot întreține actul sexual? Sunt cam nedumerita pentru ca am încercat o data, și eram prea strâmtă

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Zona se umezeste nu se largeste. Prima oara este mai greu, fiind virgina.

| ania a răspuns:

Ai fi multai fericita dacă ai alege sa respecți planul Creatorului și sa faci sex numai după căsătorie. Virginitatea e darul primit de la Crreator pentru a fi daruit numai partenerului de căsătorie, numai după căsătorie. Cine face alrfel nu are relatia binecuvântata de Creator si are parte de mustrari de constiinta, sentimente de devalorizare, boli cu transmitere sexuala, care sunt pedeapsa Lui pentru ceu ce ii nesocotesc poeuncile. Daca chiar te iubește, căsătoriți - va. E plin pe TPU de fete care intrwaba ce sa se faca pentru ca după ce si-au daruit virginitatea iubitii si-au pierdut interesul psntru ele, au trecut la alte cuceriri.

| Violleta2022 a răspuns:

Despre care "zona" vorbesti?
Cum crezi tu ca se poate largi ceva la vulva sau clitoris, cand nu te penetreeaza vaginal si nici nu-ti rupe himenul?
la virgine, joaca si masturbarea se poate face numai pe clitoris fiindca vaginul are o pielita la intrare, numita "himen" care se rupe la sex vaginal.

In ce priveste largitul vaginului, aia se poate intampla dupa 60 de ani, cand se atrofiaza vaginul, dar pana atunci este imposibil fiindca vaginul este plin de muschi care se contracta si dilata in timpul sexului si nu au cum sa se largeasca.

Nu mai plecati urechea la prostiile unora si altora ca nici penisul baietilor/barbatilor nu se miscoreaza dupa folosinta cum nici vaginul fetelor/femeilor nu se largeste la folosinta, dimpotra, fiind frecvent antrenati muschii vaginali, ii tine activi si elastici.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se largeste niciun vagin, ai grija de cine asculti pe aici...
Himenul este cel asociat cu virginitatea, cred ca despre el doresti sa afli, in sensul daca vei mai fi sau nu virgina.

Asadar, himenul e o simpla membrana, unele fete se nasc cu el, altele nu si in niciun caz nu este egal cu virginitatea, asa cum s-a tot propagat in mod eroant de secole intregi.In 2024 se stie ca virginitatea din punct de vedere medical nu exista.E un construct religios, socio-cultural.De aceea au si fost interzise testele de virginitate in Romania si multe alte tari, neacuratetea lor fiind unul din motive.

Cum spuneam, himenul este o membrana care devine elastica la pubertate si e deja perforata la majoritatea adolescentelor. Daca nu ar fi, nu ar mai avea pe unde se scurge lichidele vaginale specifice. Cele mai comune tipuri sunt himenul annular si cel crescentic (se observa ca toate sunt perforate, in afara de unul singur- iti dai seama cand ai asa ceva deoarece scurgerile menstruale nu apar si te trezesti cu alte probleme;) :

https://gyneco.md/tipuri-de-himen/

Nu vorbim de un sigiliu, asa cum s-a tot propagat informatia gresita, atatia ani, ca vai, se rupe himenul, de parca e o panza solida in care ai facut o gaura.Repet, acesta este o membrana elastica care se extinde exact ca un elastic de par/ scrunchie.Ce vezi pe internet legat de rupere inseamna de fapt o extindere a orificiului deja existent.

https://www.reginamaria.ro/......ie-sa-stii

https://doareu.com/himenul-versus-virginitate/

| 01Mabel explică (pentru dullcat):

Corect, eram curioasa dacă voi putea întreține vreun act sexual, fiind strâmtă

| dullcat a răspuns:

Mai adaug ca vaginul nu se largeste de la sex.Este doar o conceptie eronata a nesimtitilor care spun despre femei ca li se intampla asa de la prea multi parteneri, in semn de insulta.

Nu se largeste nimic, este vorba doar de niste muschi care se contracta si se dilata. Daca se aplica logica asta, toate femeile care au nascut aveau vaginul gigantic din moment ce a iesit un copil pe acolo si a existat dilatatie de pana la 10 cm diametru, mai mult decat orice penis al vreunui barbat.Dar nu este asa, muschii se contracta la loc, chiar daca in acest caz particular al sarcinii se pierde o mica parte din elasticitate si pot aparea probleme cu urinarea etc.

De ascultat/citit:

https://www.youtube.com/watch?v=KgX0diGZDXI

https://www.csid.ro/......l-4998689/

https://www.doc.ro/......e-acestuia

| DoctorInFemei a răspuns:

A raspuns foarte bine dullcat. nu l ascullta pe prostu de cristi.

| DoctorInFemei a răspuns:

Pai ce zici e gresit