| refugiuDD a întrebat:

Am nevoie de un sfat obiectiv, privit din "vitrina" cum se spune.Sunt intr-o relatie de 4 ani.Recent a existat o despartire ce e drept mai lunga.Ne-am impacat, insa din "farfuria" mea, ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust. Mi se pare ca iubitul meu nu mai e asa de generos in sentimente.Lucrul care m-a deruteaza cel mai tare: cand e alba cand e neagra, cand dulce cand amara. Poate ca l'am "cocolosit" eu prea mult de cand ne-am impacat.Nu stiu ma gandeam ca sa-i arat putina indiferenta? Ar fi asta o rezolvare? I-ar da un impuls? As dori cateva sfaturi.Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

BlueHusky şi anonimul au foarte mare dreptate.
Indiferenţa este o prostie şi nu are ce căuta într-o relaţie. Eşti indiferentă? Înseamnă că nu mai vrei nimic de la / cu el!
Dacă tu ai fost cea care a renunţat la el e şi firesc acum să nu mai fie atât de generos. La urma urmei s-a "fript" deja o dată cu tine, indicat pentru el ar fi o perioadă în care să se convingă că nu se va mai "frige" şi a doua oară. George Bush avea o vorbă: "Mă păcăleşti o dată, să-ţi fie ruşine! Mă păcăleşti şi a doua oară, să-mi fie MIE ruşine!".
Salut.

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

In primul rand daca mai bagai multa ciorba, sau cine stie, o tocana, eu nu mai intelegeam nimic.Nu poti sa spui direct ca s-a schimbat dupa impacare, decat sa spui ca ai reincalzit ciorba?
Cred ca da...cred ca ar trebui sa fi si tu putin idiferenta cu el, mai ales daca spui ca te-ai comportat frumos cu el de cand v-ati impacat.Nu trebuie sa te implici doar tu in relatie, pana la urma facei amandoi parte din ea.Si ca o relatie sa mearga bine, conteaza comportamentul fiecaruia.

| tyana a răspuns:

Eu am o vorba"cand pentru celalalt ai urme de indoiala cel mai bine e sa fugi de el cat te tin picioarele". Ciorba reincalzita nu merge niciodata. E clar ca ai avut un motiv intemeiat sa renunti la el asa ca nu are rost sa o iei de la capat si sa iti prelungesti chinul, cand ai semne de intrebare.Iti irosesti viata acordand timp unei relatii care e clar ca scartaie.
Poti incerca faza cu indiferenta dar aceasta metoda nu e decat un fel de santaj ieftin care daca va da rezultate nu vor fi de durata.Nu poti sa ii ceri unui om ceva ce nu poate da!

| BlueHusky a răspuns:

Faza cu ciorba reincalzita e si nu e chiar asa, adica e clar ca nu mai are alasi gust dar asta nu inseamna ca e unul rau, adauga sare si piper niste legume... adica ceva nou si o sa fie ok happy. Good luck.

| Zumbalaarebeca a răspuns:

In toata situatia voasta devina este obisnuinta va stiti de atata timp incat atat tie cat si lui va este greu sa o luati de la capat asa de usor unul fara celalalt, gandeste-te ca ati fost despartiti aceea perioada de care zicei intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este:simti ca el este barbatul langa care te vezi si peste 10 ani? daca raspunsul este poate sau negativ e clar ca in subconstient pentru tine relatia este aproape terminata doar ca inca nu realizezi acest lucru iti trebuie un impuls care insa nu va veni atata timp cat voi va complaceti in situatia de a fi impreuna dar totusi nefericiti 100% sfatul meu este sa stati serios de vorba si sa incercati sa va deschideti unul in fata celuilalt.chestia cu indiferenta este o solutie dar prin ea nu afli nimic in schimb discutand si afland ceea ce va macina pe amn2 veti avea mai mult de castigat, e bine sa stiti toate astea deoarece afland parerea lui vei sti unde ai gresit si vei putea face ceva in acest sens daca iti doresti sa repari situatia, multe cupluri se despart din cauza lipsei de comunicare nu vor sa se asculte prefera alte metode gen indiferenta gen santaj sentimental etc apoi cand se produce despartirea se trezesc ca habar nau cum sa ajuns la asta si mai rau e ca nu au apucat sa afle ceea ce simtea celalalt ce frustrarii avea smd!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de asteptarile tale ce zici? Nu cumva s-au marit si ele? Prostia mare este ca in momentul in care ceri de la celalalt mai mult nu mai vezi ce "oferi"iar adevarata dragoste e dincolo de cereri.Nu asteapta nimic. Iubesti si atit.