| Juliana199 a întrebat:

Am o intrebare. Acuma 2 zile am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat. Dar el a ejaculat inainte masturbandu-se. Pot sa raman insarcinata? Vreau un raspuns. Va rog

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA intr-o astfel de situatie formarea unei sarcini este perfect posibila in cazul in care se intrunesc urmatoarele conditii absolut obligatorii. Sarcina poate lua nastere in cazul in care sexul a fost intretinut intruna din cele 4-5 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual si daca intre timp adica intre momentul ejacularii spermei si inceperea actului sexual barbatul nu a urinat. Posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte mare fiindca intotdeauna ramane in uretra o anumita cantitate de sperma vascoasa, care mod sigur dupa trecerea a 5-10 minute se fluidizeaza si se scurge insesizabil si invariabil in vagin. Doar prin procesul de urinare se poate elimina respectiva sperma si elimina cel putin teoretic posibilitatea de a se forma o sarcina. In concluzie raspunsul corect il poti afla in mod cert analizand aceste aspecte. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila este posibil sa fi ramas gravida.

| HailSithis a răspuns:

Da. Intre actul sexual si ejaculare penisul ejaculeaza lichid seminal fertil. Exista sanse (desii mici) sa ramai insarcinata.
Zic si eu, 12 lei un durex.