| dragosteanuarevastra a întrebat:

Buna,am o intrebare care tine de menstruatie,, cum se numeste chestia aia alba care curge din ......si daca face bine sau rau

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Fiecare femeie are o secretie vaginala normala incepand din perioada pubertatii si terminand la menopauza.
Leucoree se numeste si te va insoti intreaga viata.
Vaginul a fost "proiectat" in asa fel incat isi poarta singur de grija si totul ar fi bine daca nu am interveni noi sau daca am fi atenti cand intervenim. Cum isi poarta de grija? Tocmai prin aceste secretii. Din punct de vedere al igienei, secretiile curata vaginul mentinand o stare de echilibru. Din punct de vedere mecanic mentin rezistenta mucoasei uterine - o mucoasa umeda este mult mai rezistenta la solicitari decat una uscata - gandeste-te la buze, cum ti le umezesti pentru a nu le lasa sa crape.
In concluzie... leucoreea este un lucru perfect normal care face bine!happy

3 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Bună!
Se numeşte secreţie vaginală şi e normal să curgă! este de bine!
Pa-pa!

| DianaDiaa a răspuns:

Cred ca te referi la secretie. e normalwinking

| Clarissaaz a răspuns:

Da este normal... face bine orcarei fete ii curge...dar ar fi mai bine sa t protejezi de senzatia neplacuta cu protej-slip daca nu sti ce inseamna cauta pe google protej-sliphappy sper ca te-am ajutat:*