| Ir18 a întrebat:

am o intrebare. in ianuarie am avut primul meu contact sexual si m-a durut foarte tare si a curs foarte mult sange. de atunci nu am m-ai facut nimic, pana acum 2 zile. am avut iar un contact sexual si la fel m-a durut foarte foarte tare incat nu am dus-o pana la capat pentru ca nu am rezistat, dar nu a curs sange. e ok chestia asta?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este relativ normal ca la primele 3-5 contacte sexuale să ai dureri!

Acum, DEPINDE şi de preludiul avut...
Cea mai "simplă" cauză ( a acestor dureri ) poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| BonneLess a răspuns:

Tu nu stii ca e normal ca doar atunci cand te dezvirginezi sa curga sange?

| iubesc a răspuns:

Da e foarte ok. Nu trebuia sa lasi sa treaca atata timp, cu timpul va disparea si durerea.

| Danysan a răspuns:

Prima oara doare dar depinde si de partener.Trebuie sa fie gentil si sa stie sa te excite foarte tare. Faceti preludiu cat mai mult si folositi lubrifiante-ele pot sa atenueze din durere. Oricum faptul ca a existat o distanta asa mare intre cele doua acte sexuale nu e bine dar nici nu iti recomand sa exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu trebuie neaparat sa curga sange.
Primele dati pana te obisnuiesti o sa te doara, dupa aceea nu mai doare asa.
Te pup!

| LineGuide a răspuns:

Prima oara a curs sange pentru ca erai virgina, acum nu mai esti si absolut normal sa nu mai fie nici sange. Daca ar fi sange din senin, in afara menstruatiei, ar fi anormal, deci stai calma. Posibil ca durerea sa provina de la perioada in care ati facut-o, si posibil de la dotarile partenerului, care ori s-au schimbat, ori au sunt mai mari.
Mult noroc!

| tr3ig a răspuns:

Fa-o mai des de cateva ori si dupa nu o sa mai ai problemewinking

| Gαηαmα a răspuns:

Da,e ok, e a doua oara.Asa e primele dati la unele femei.Pana te obisnuiesti.

| kaloma a răspuns:

E ok pentru a doua oara. Daca se repeta si mai tarziu, mergi la doctor