| Addiinnaa a întrebat:

Pe data de 27 iunie am avut primul contact sexual. Nu a curs foarte mult sange dar in schimb durut destul de tare..De atunci, nu am mai facut nimic pana acum 3 zile cand am observat ca imi curge sange. Ne-am oprit, am plecat acasa,si am observat ca inca imi curgea sange, sau probabil era tot de atunci doar ca nu simtisem eu. Pana seara, pe chilot aveam un fel de pielita subtire..si apoi inca 2 zile mi-a mai curs acel lichid alb ca de obicei doar ca acum era putin rosiatic. Nu prea as vrea sa ma duc acum la ginecolog. Am zis ca mai astept cateva zile,momentan s-a oprit sangerarea dar daca la urmatorul act sexual v-a reveni, ma voi duce. Deci, e normal?

4 răspunsuri:
| Sexualitate a răspuns:

Deflorarea nu se realizează, de regulă, dintr-o dată, cu prilejul unui singur act cu penetrare vaginală. Cel mai adesea, porţiuni de himen sunt desprinse şi la următoarele acte. Ai grijă la igiena intimă şi la protecţia împotriva sarcinii!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dezvirginarea s-a petrecut in urma cu aproximativ o luna si ti-a curs "putin" sange s-ar putea ca deflorarea sa fi fost doar partiala iar acum la al 2-lea act sexual este posibil ca abia acum sa se fi realizat deflorarea adevarata. Acea scurgere de secretie albicioasa este perfect normala fiindca vaginul se autocurata prin acest lichid.O vizita la medicul ginecolog ar fi necesata insa daca sangerarea se va repeta si la al 3-lea contact sexual, atunci consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate.

| Xpressurself a răspuns:

Rana nu se vindeca in trei zile. ca orce rana va trebui sa ai rabdare pana se vindeca. lichidul alb este de la excitatie, absolut in regula si nu trebuie sa te ingrijoreze. e roz pentru ca se amesteca cu putin sange. nu are ce sa-ti faca ginecologul in acest caz. probabil ca se va deschide din nou daca mai faci sex. se va vindeca oricum si daca continui sa mai faci dragoste cu el.
parerea mea e ca e bine si daca continui sa o faci cu el acum si daca astepti pana se vindeca. poti cere o crema de la farmacie ca sa ajute la vindecare.
stai tu deasupra ca sa poti controla penetrarea astfel incat sa ai timp sa te relaxezi si astfel sa se deschida mai usor vaginul.

| MafteiAndreeaaIuliana a răspuns:

Eu cred ca este normal, deoarece nu toate persoanele sunt la fel. Sunt persoane care nu le curge chiar deloc sau foarte foarte putin, sunt care prima data nu le curge si abia la al doilea sau al treilea act sexual. Nu te speria, eu zic ca e ceva normal, dar pentru a nu mai fi ingrijorita te poti duce si la un ginecolog ca sa vezi daca totul e ok. Ai grija de tine!