| PinkPanther a întrebat:

Am o intrebare pentru fete: ce parere aveti de ovulele contracept m, sunt bune de ceva? A ramas una din voi insarcinata dupa ce le-a folosit, corect?

Răspuns Câştigător
| Razvan_8453 a răspuns:

Chiar daca nu sunt fata tatal meu m-a invatat despre metode contraceptive, iar ovulele contraceptive care se iau inainte de actul sexual nu sunt foarte eficiente, in jur de 60-65% sanse de a nu ramane insarcinata. Mai bine ti-ai lua niste prezervative care au 90-95% sanse de a nu ramane insarcinata, depinde si de calitatea lor evident.

5 răspunsuri:
| Michell_7762 a răspuns:

Te protejeaza de sarcina nedorita, dar de boli nu.Sunt bune luate dupa ce ai fc o vizita la plening familial, iti fc analizele si dupa aceste iti spune care tip il suporta corpul tau (daca le iei de capul tau vei deveni o "vacuta "scuze comparatia.Se iau regulat la aceeasi ora in fiecare zi. Daca sunt pentru tine fii atenta.

| ladyinred24 a răspuns:

Buna fata, nu inteleg de ce raspunsul cu funda e de la un baiat dar hai. ma rog! Eu folosesc ovulele astea de vreo 2 ani deja si n-am avut nicio problema. Am folosit si ovulele de la pharmatex, dar cu contracept parca m-am inteles mai bine si nu le-am mai schimbat. nu simti ca le ai in timpul sexului, stii, si nici nu iti trebuie sa iei zilnic, cum e cu anticonceptionalele. Eu una n-am avut nicio alarma falsa si nici nu m-as risca sa raman insarcinata. bine, nu sunt perfecte, trebuie sa nu te speli dupa un timp, dar nu stiu ce metoda ar fi sincer. per total pentru mine sunt 9/10 si am mereu in casa

| anamis a răspuns:

Am folosit și eu contracept-m și a fost chiar ok..nu trebuie să îl foloseti zilnic, doar când am contacte. sincer faptul ca am lăsat deoparte stresul ăla că uuuups, am uitat să iau pastila, plus, nu s-a întâmplat nimic nedorit, nu am rămas însărcinată. dar, nu uita, nu te protejează de boli, deci nu e rău să ai la îndemână și prezervativele daca nu stii care e situatia tipului cu care te vezi

| anamis a răspuns:

Ahh, si e eficient dacă îl folosești corect, normal, adică să-l introduci cu 10 m înainte de sex și ai protecție 4 ore sau 1 contact. cel mai important stiu ca e să nu te speli cu săpun dupa sau să folosești alte medicamente intravaginale în același timp, că s-ar putea să nu mai funcționeze, sper ca te-a ajutrat!

| summerdaisie7 a răspuns:

Postez oarecum anonim, ca am incercat si eu ovulele astea. ca sa fiu sincera cu tine, la inceput am fost super sceptica. Dar am folosit o data, de doua ori si tot asa si na, n-am avut nicio problema cu ele, deja le cunosc. Imi convine cale folosesc doar atunci cand e nevoie inainte de actiune daca intelegi ce vreau sa spunlaughing)) n-am ramas insarcinata, normal, dar tin minte ca m-am speriat rau o data cand mi-a intarziat ciclul, dar a fost doar stres, nimic mai mult. Daca folosesti ceva tratamente in zona intima, gen un tratament pentru ciuperca sau ceva, nu le poti folosi impreuna. Sper ca ajuta ce ti-am spus. Nu te poti baza pe ele 100% evident, dar eu gen nu am avut probleme pana acum si vad ca e totul ok, deci laughing singura chestie e sa nu folosesti sapunuri sau alte chestii in zona intima dupa, ca le inactiveaza