| StefanaMP123 a întrebat:

Am folosit contracept-m si am rămas însărcinată. Poate afecta copilul spermicidul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod absolut sigur NU. Substanta chimica din compozitia ovulelor spermicide ContraceptM si Pharmatex, este clorura de benzalconiu care este ''toxica'' doar pentru spermatozoizi dar in niciun caz nu este daunatoare sanatatii organismului uman deci nici a viitorului bebelus. Sanatate!

| StefanaMP123 explică (pentru corbulalbrosu):

Ideea e ca nu am folosit ovul-ul corect. Si atunci am rămas însărcinată.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanaMP123):

Daca ai avut chiar si cea mai mica urma de sapun sau un alt produs de intretinere a igienei corporale similar cu sapunul in interiorul vaginului, in acel caz eficienta clorurii de benzalconiu se reduce extrem de mult sau chiar dispare in totalitate. Daca ovulele spermicide sunt folosite chiar in ziua ovulatiei sau in zilele situate cu 1-2 zile inainte de ziua ovulatiei, este recomandat ca sperma sa NU fie ejaculata in vagin la terminarea actului sexual. Este o masura de prevedere suplimentara, de care este indicat sa se tina seama. Sanatate!

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ovulele de genul asta au o rata de succes micuta. Exista foarte multe cazuri de sarcina cu ovule. Nu afecteaza in nici un fel copilul. Stai linistita.

| Anonim1a1 a răspuns:

Se poate folosi contracept m impreuna cu prezervativul?

| Ansodshsjxbskxbbz112 a răspuns:

Mai rau decat cernobîl nu cred funda?

| StefanaMP123 explică:

Sper din suflet sa nu-l afecteze. Totuși nu înțeleg cum de s-a întâmplat asta. Odata ce l-am folosit corect. Menționez ca atunci cand am folosit contracept-m-am rămas însărcinată.