| dragalasa123 a întrebat:

Am o intrebare, se poate crea dependenta daca te masturbezi? Si daca da cum poti renunta?

11 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

E ceva normal, nu te mai ingrijoara atat, nu e nimic periculos in asta, din contra e ceva placut si natural. Majoritatea oamenilor fac asta desi multi nu recunosc. Nu e nevoie sa mergi la preot, nu mai suntem in evul mediu sa trebuiasca sa stie popa tot ce faci tu. O ricum popa e un pervers mai mare decat stii tu. De obicei nu poti renunta la masturbare pentru ce e un lucru natural si face parte din structura omeneasca. Fii linistita, nu e ceva grav sau care sa-ti ameninte sanatatea.

| mona a răspuns:

Da,se poate crea dependenta, poti renunta doar daca intr-adevar iti doresti asta

| Emilian65 a răspuns:

Da, se poate crea dependenta in a face laba.

| Azµre a răspuns:

Se crează o obsesie, mai bine las-o baltă! Până nu e prea târziu! O să ajungi să ai disfuncții ale organului sexual și multe altele.

| Oana92 a răspuns:

Orice obicei care provoaca placere poate sa provoace dependenta. Normal ca poti renunta, dar e nevoie de vointa.

| NuMaContrazice a răspuns:

Poti renunta prin vointa.

| Anonymous112 a răspuns:

Buna, Daca doresti sa te masturbezi poti ramane dependenta.

| Anonymous112 a răspuns:

Nu sunt fata. Termina cu spamul. Daca nu incetezi fac raport.

| tileavitali a răspuns:

Da, surioara, asa este, aceasta este o patima, si ca toate celelalte patimi, il tine pe om in frau, legat sau il face dependent cum se spune astazi.

Ai de facut 3 lucruri ca sa te eliberezi de aceasta patima:
1) sa incetezi cu orice vizionare de material continut sexual
2) sa te mergi repede sa te spovedesti la un preot, de preferat duhovnic
3) cainta sincera, dorinta de a nu mai face si rugaciune catre Hristos sau Maica Domnului

| Dat_Razvan_1998 a răspuns:

Cautati o fata fa-ti o relatie numai asa poti scapa de masturbare

| miki2 a răspuns:

E ceva normal, si ai sa o faci si dupa ce cunosti 1 persoanade sex opus...100.Ne tragem din animale doar.