| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am o mare problemă! Sunt extrem de geloasă. am o relație de 1 şi puțin cu iubitul meu, ne iubim, iar el s-a despărțit de fost cu 3 luni înainte să ne cunoaştem. A fost cu ea 5 ani, iar ea a terminat-o cu el (nu ştiu motivele). Însă ea acum pare că se mai bagă în seamă cu el, ştiu că sunt penibilă, însă l-am întrebat dacă au mai discutat şi a zis că da, lucruri banale, că l-a mai întrebat ce face şi că i-a trimis o poză cu nu ştiu ce papagal, ştiind că lui îi plac. El nu-mi dă motive de gelozie, nu pare că s-ar mai gândi la ea, însă eu îmi fac scenarii în cap.
Este normal să mai vorbească din când în când?
Cum îmi rezolv problema? O conştientizez, dar nu o pot controla. Din fericire am reuşit să mă abțin să mai deschid subiectul ăsta cu el...
Ah. şi ea postează pe Facebook melodii de dor şi jale. ştiu că sunt paranoică...
P.S.: am nevoie doar de sfaturi, nu de comentarii răutăcioase.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stai cu el ca faci in ciuda la fosta lui iubita? Un fel de razboi la distana, cool, gelozia si alte aiureli sunt vrajeli stai cu el din interes material de unde si gelozia ca til fura fosta

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat gelozia cat si paranoia sunt boli extrem de grave dar ceea le mareste exponential gravitatea este faptul ca sunt....INCURABILE. Incearca sa-ti schim comportamentul chiar daca ti se pare ca ti se cere IMPOSIBILUL. Fa absolut tot ce iti sta in putinta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal sa mai vorbeasca din cand in cand.

| kandaraki a răspuns:

Esti paranoica, daca va vrea iubitul sa te insele, o va face fara sa afli tu.
stai cuminte si nu il mai verifica si nu mai fi geloasa!

| Anna121 a răspuns:

Da, este normal sa vorbeasca cu cine vrea si cand vrea, nu-i poti interzice asta. Daca zici ca nu-ti da motive, de ce te consumi? Daca ar vrea sa te insele sau sa revina la fosta, ar face-o fara ca tu sa stii ca discuta cu ea.

| domnuleu23 a răspuns:

Numai oamenii nesiguri pe ei si complexati sunt gelosi.