| XyYx a întrebat:

In urma cu 2 ani de zile am avut o relatie cu un baiat pe care l-am iubit foarte tare, si in care aveam foarte mare incredere. Acest baiat m-a mintit si m-a inselat, si asta m-a afectat foarte tare. Am cazut in depresie, nimeni nu ma intelegea, nimeni nu ma putea ajuta, plangeam in fiecare zi, in fiecare noapte nu mai aveam nevoie de nimic in afara de el. 1 an am continuat asa. I-am respins pe toti care se apropiau de mine, fiindca nu puteam sa am nicio relatie cu nimeni in afara de el. Mi-era frica sa nu mai fiu inselata, mi-era frica sa nu mai fiu mintita. Cu greu am trecut peste, sau mai bine zis am crezut ca am trecut. Nu mai simt nimic pentru el, am prieten de ceva timp pe care il iubesc mult de tot, am incredere in el, il cunosc de mult timp si stiu ca e altfel, insa recunosc ca uneori ma mai cuprinde indoiala. Sunt foarte geloasa chiar daca nu am motive, uneori devin paranoica si ma impacientez foarte tare daca nu imi raspunde la mesaje in 10 minute. Nu stiu ce am sad In fiecare zi ma lupt cu gandurile mele, stiu ca doar eu le pot controla insa nu pot. Reusesc o perioada apoi totul se prabuseste si iar o iau razna. Ma abtin cat pot fata de el, insa cand sunt acasa sunt aeriana, ma tot gandesc sa nu mi se intample la fel, sa nu ma insele desi stiu foarte bine ca ma iubeste. Incerc sa fac alte lucruri sa nu ma mai gandesc non-stop la el, dar nu prea reusesc. Cum imi pot invinge aceasta teama? Cum sa fac sa nu ma mai gandesc la lucruri negative? Mi-e frica de neprevazut, si de aceea in mintea mea imi fac diferite scenarii, pentru a nu se ivi pe viitor ceva care sa ma afecteze, insa mai mult rau imi fac asa, parca ma macina ceva in suflet, si nu mai suport. Am ramas marcata de ceea ce mi s-a intamplat in trecut, insa a trecut destul de mult timp. Ajutati-ma cu un sfat! Am mare nevoie. In momentul de fata am o stare foarte depresiva sad

Răspuns Câştigător
| claaau a răspuns:

Pai incearca sa traiesti in prezent, luptate cu tine sa nu mai gandesti asa si daca nu poti sau cand incepi sa gandesti iar creanga suna-l pe el sau suna o prietena ocupa-ti timpul cu o barfa, ia-ti o carte de integrame, apuca-te sa citesti ceva gen: Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi sau orice carte si o sa vezi ca nici nu-ti dai seama ca te-ai schimbat si ca nu mai gandesti asa, crede in tine, crede ca poti! esti puternica si poti trece peste orice!

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fi mai optimista si controleaza-ti gelozia

| XyYx explică (pentru mona):

Daca as putea sa o controlez as face- o insa nu stiu cum sad

| DiiiAnAaaa a răspuns:

Eu stau si acum cu iubitul meu care m-a inselat si m-a mintit desi stia ca era lumea mea si le fel simteam si eu fata de el. Recunosc ca nici acum nu sunt complet vindecata si ii amintesc de ceea ce a facut de cate ori am ocazia. Nu mai e la fel daca este vorba de o iubire pura, adevarata. E adevarat, o astfel de experienta te schimba oarecum in ceea ce priveste o relatie. Si eu sunt la fel de nesigura pe el insa ceea ce trebuie sa iti dai seama si ceea ce am reusit si eu sa imi dau seama este ca daca te inseala inseamna ca nu te merita! Astfel de baieti se gasesc pe toate drumurile! Un baiat adevarat este acela care le respinge pe toate pentru iubita lui! Si fiecare fata va da peste acel baiat. :* happy

| DiiiAnAaaa a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

La fel zicea si el ca simte fata de mine*

| XyYx explică (pentru DiiiAnAaaa):

Multumesc pentru sfat :*:*

| claaau a răspuns:

Nu mai gandi in viitor pentru ca asta te afecteaza cel mai mult, incearca sa traiesti in prezent si sa te apropii mai mult de al tau iubit, vorbeste cu el si incearca sa-i explici situatia in care te afli si o sa vezi ca totul o sa fie bine, ceea ce e cel mai important e sa traiesti in prezent si sa-ti creezi un viitor real placut alaturi de el nu viitorul tau imaginar in care iti faci filme ca te inseala si altele, tu acum gandesti gen: ca nu te juca cu mingea ca o sa cazi si te lovesti, nu e oke asa si asa iti faci doar rau. Traieste-ti PREZENTUL si iubeste-l pentru ca daca ii arati ca il iubesti nu ar avea motiv sa te insele, am auzit o vorba de curand '' eu am mercedes acasa(iubita mea) de ce sa ma injosesc sa ma plimb cu o dacie(alta fata)'' daca ii acorzi atentia si iubirea necesara tu o sa fi centrul atentiei iubirii lui si nu o sa coboare sa se plimbe cu o dacie.

| XyYx explică (pentru claaau):

Cel mai mult ma afecteaza gandurile care mi le fac si nu inteleg de ce sunt asa. Plang mult, fara niciun fel de motiv, doar din cauza gandurilor pe care mi le fac.
Am vorbit cu el, i-am explicat cum au stat lucrurile intre mine si fostul si mi-a explicat de nenumarate ori ca nu am de ce sa imi fac probleme, deoarece el e altfel, si alaturi de el nu mi se va intampla niciodata asa ceva pentru ca ma iubeste din suflet. La fel si eu il iubesc enorm si stie asta, ii arat ori de cate ori am ocazia. Sunt fericita cu el, ma face sa rad, insa cand nu e cu mine parca o iau razna. Nu stiu insa cum sa imi inving teama de neprevazut, ma gandesc ca daca am parte de o depresie din nou nu mai pot iesi din ea, nu mai pot trece peste. sad

| XyYx explică (pentru claaau):

Multumesc din sufle pentru sfat. :*
Voi incerca sa am mai multa incredere in mine si sa ma lupt din rasputeri cu gandurile mele. O sa imi zic in fiecare zi ca pot trece peste orice lucru si nimic nu ma va darama, pentru ca trebuie sa ma schimb, sa nu mai fiu asa sensibila, sa nu ma mai afecteze atat de tare orice nimic.
Si chiar mi-am luat o carte sa citesc, se numeste "Puterea unei femei", sper saam de invatat din ea.

Inca o data iti multumesc pentru sfaturi, m-am mai linistit :*:*

| claaau a răspuns (pentru XyYx):

Pai incearca sa traiesti in prezent, luptate cu tine sa nu mai gandesti asa si daca nu poti sau cand incepi sa gandesti iar creanga suna-l pe el sau suna o prietena ocupa-ti timpul cu o barfa, ia-ti o carte de integrame, apuca-te sa citesti ceva gen: Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi sau orice carte si o sa vezi ca nici nu-ti dai seama ca te-ai schimbat si ca nu mai gandesti asa, crede in tine, crede ca poti! esti puternica si poti trece peste orice!

| NopeCheers a răspuns:

Incearca sa fi curajoasa si sa gaesti un alt baiat care sa iti fie pe plac. bafta.

| matesanosa a răspuns:

Asa era si prietena mea cu care de 2 ani incoace am stat impreuna! era geloasa, ma certa daca seara nu ajungeam la timp. daca nu raspundeam la mesaje, daca ieseam cu prietenii(acu nu ma mai cearta ca am rupt-o cu ea saptamana asta big grin)si chesti de gen! acum ii pare rau cred eu ca am de la ea peste 200 de apeluri si cam tot atatea msj si nici prin cap nu-mi trece sa ma impac cu ea(sau poate vrea sa ma injure cineo stii)dar parerea mea ca intro zii si prietenusl asta al tau a sa se sature de astea si va renunta! eu te-as sfatui sa la-si mai multa libertate prietenului tau sa ai incredere in el(cum spui tu ca poate te insala, eu zic ca daca vrea sa te insele o face)!

| XyYx explică (pentru matesanosa):

Multumesc pentru sfat. O sa il las mai liber pentru ca nu vreau sa il plictisesc si nici nu vreau sa fiu un stres pentru el. Dar totusi, tu ca esti baiat, ce zici ti se pare normal sa ne vedem cam la 3 zile desi stam la vreo 400 de metri distanta?happy

| Angelina0101 a răspuns:

Stai linistita draga... E normal pentru o fata sa'si faca iluzii de acest gen.Insa nu trebuie sa pui totul la inima! Daca Dumnezeu ti'a dat persoana alaturi.Si inca o mai tine linga tine, ai incredere.Stie El ce face da! :* Te pup, si fii calma happy

| Iuliia94 a răspuns:

Si eu am patit aceeasi chestie, si vreau sa-ti spun ca am acceptat realitate.Ma gandesc ca fiecare lucru se intampla cu un motiv. Poate de asta te-ai despartit de fostul, nu te merita, si l-ai intalnit pe actualul, pe care zici ca-l iubesti. Uita-l, nu te merita chiar daca e foarte greu sa te impaci cu gandul.Ai sa devii mai puternica, iar in cele din urma o sa se intoarca roata.te pup si bafta

| XyYx explică (pentru Iuliia94):

L-am uitat pe fostul, chiar nu ma mai gandesc la el, insa imi e greu oarecum sa mai am incredere si de-aia imi fac ganduri aiurea, si sufar singura, din motive pe care singura mi le creez sad

| Skaywalker_Matei_1993 a răspuns:

Mah eu zic ca baiat sa nu te mai gandesty la asta oricum dac ala chiar te iubeste no sa te insele sau ceva de genu si dac o face lumea nu se sfarseste din cauza asta mai degraba vine un meteorit sau ceva de genulaughing