| Pauladanielayyy a întrebat:

Am o mica intrebare poate ma puteti ajuta. Pe data de 19.07 mi s-a terminat ciclu menstrual,(ciclu neregulat).Si dupa pe data de 07.08 am facut sex fara ejaculare doar cu lichid preseminal.In cazul asta as putea fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Intrebarea principala in acest caz se refera la marimea sau valoarea ''gradulu''/''nivelului'' de NEREGULARITATE a ciclului menstrual? Adica altfel spus : care a fost lungimea MINIMA si cea MAXIMA ca numar de zile a ultimelor 6-7 cicluri menstruale.
2.) Ciclul menstrual INCEPE intotdeauna odata cu PRIMA ZI DE MENSTRUATIE si fata de acea zi se efectueaza toate calculele prin care se incearca sa se stabileasca perioada FERTILA a ciclului, singurele zile in care se poate forma sarcina, in cazul in care ajunge in mod CERT/SIGUR sperma in vagin.
3.) Fiindca lichidul preejaculator NU are in continutul sau NICI MACAR 1 (UN) singur spermatozoid, rezulta ca prin intermediul acelui lichid NU se poate forma sarcina, astfel ca acel lichid preejaculator poate sa se scurga din uretra penisului in vagin. in absolut orice zi a ciclului menstrual, incepand cu prima zi si pana in ultima zi.
Fara a fi cunoscute informatiile amintite (solicitate), NU se poate formula un raspuns OBIECTIV, si catusi de cat acceptabil si mai ales corect. Sanatate!