| RollShot a întrebat:

Am o mica neliniște. Am avut un contact sexual protejat, mi-a venit menstruația dar m-a ținut doar 3 zile. Am facut un test si a iesit negativ, dar eu ma simt destul de rau. Menționez ca testul nu a făt facut dimineata ci la prânz, poate afecta rezultatul? Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Iti retrimit raspunsul transmis la aceasta intrebare. Pornirea menstruatiei se produce exclusiv pe baza activitatii hormonale. Din moment ce a inceput eliminarea mucusului ce imbraca/tapiseaza peretele interior al uterului care se numeste ENDOMETRU, se considera ca hormonii femenini responsabili cu cu procesul de procreere permit acest lucru dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume acela ca nu s-a format si nici nu sa inplantat o sarcina prin NIDATIE in ciclul menstrual anterior. In conditiile descrise de tine nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se fi format si instalat o sarcina sau sa mai poata fi vorba de existenta unei sarcini. Ceea ce ar trebui sa stii deja este aceea ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU CICLU MENSTRUAL si faptul ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Din acest motiv nu exista in organism nici hormonul de sarcina hCG si in consecinta testul nu poatedetecta asa ceva deci va fi INTOTDEAUNA NEGATIV. Teoretic nu mai exista nici cel mai mic risc de a fi insarcinata. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si ai avut menstruatie, de ce iti faci probleme de sarcina?