| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema...Am avut contact sexual protejat si mi-a venit menstruatia, dar tot ma simt balonata si imi este rau. Am facut si un test de sarcina si a iesit negativ, dar inca am dubii, deoarece testul a fost facut in jurul orei 14, din cate am auzit trebuie facut dimineata. A infuentat rezultatul oare? Sunt sau nu insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre cum se face un test de sarcină CORECT în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ar-emotii/

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei se produce exclusiv pe baza activitatii hormonale. Din moment ce a inceput eliminarea mucusului ce imbraca/tapiseaza peretele interior al uterului care se numeste ENDOMETRU, se considera ca hormonii femenini responsabili cu cu procesul de procreere permit acest lucru dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume acela ca nu s-a format si nici nu sa inplantat o sarcina prin NIDATIE in ciclul menstrual anterior. In conditiile descrise de tine nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se fi format si instalat o sarcina sau sa mai poata fi vorba de existenta unei sarcini. Ceea ce ar trebui sa stii deja este aceea ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU CICLU MENSTRUAL si faptul ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Din acest motiv nu exista in organism nici hormonul de sarcina hCG si in consecinta testul nu poatedetecta asa ceva deci va fi INTOTDEAUNA NEGATIV. Teoretic nu mai exista nici cel mai mic risc de a fi insarcinata. Multa sanatate.