| Shinobi a întrebat:

Am o problema, de fapt 2, si as vrea sa stiu daca sunt corelate una cu alta. In primul rand, acum aproximativ 7 saptamani am inceput o dieta, pentru a scapa de 2-3 kg, nu mai mult. Am scapat de ele dupa 2 saptamani dar nu m-am oprit din a tine dieta, din contra, am inceput sa mananc din ce in ce mai putin, uneori erau zile cand nu consumam mai multe de 500kcal/zi. De la greutate de 51 kg cat aveam initial am ajuns sa am 43 acum. Am mai avut anorexie acum 3 ani cand am ajuns sa cantaresc 39 kg, cel mai putin. Am reusit sa trec de momentul ala si, cumva, m-am gandit ca si acum voi reusi. In fine, nu asta ma macina pentru ca incep sa trec de faza, am constientizat ca nu e bine ceea ce fac.
Problema nr 2 este faptul ca nu mi-a venit menstruatia luna trecuta si nici luna asta deocamdata. Am avut contact sexual cu prietenul meu, si nu folosim prezervativul, dar el nu ejaculeaza inauntrul meu. Nici anticonceptionale nu iau. Vreau sa stiu, amenoreea s-a instalat din cauza scaderii in greutate sau as putea fi insarcinata? Mi-e frica de testul de sarcina ca de naiba...

Răspuns Câştigător
| RedVelvet a răspuns:

Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de ambele situatii. Inainte de ejaculare poate exista o pierdere de lichid in timpul excitatiei sexuale. Acest lichid poate contine spermatozoizi si poti ramane insarcinata.

| Shinobi explică (pentru RedVelvet):

De obicei ejacularea are loc cu ceva timp dupa actul sexual, sper ca m-am facut inteleasa... de aceea sunt destul de sceptica la asta. totusi iau in calcul desi e o idee oribila.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred ca ar trebui sa citesti mai multe despre anorexie. Anorexia nu inseamna doar sa fi foarte slaba.
Nu-ti fie frica de testul de sarcina, ca nu impunge, nu doare.
As zice chiar sa nu-ti fie frica nici de sarcina, dar nu stiu ce ai zice despre asta. Oricum, din ceea ce ai zis tu, nu pare ca ti-e frica de asta.
Ai 20 de ani, altadat al varsta asta umblau femeile cu tancii dupa ele, sau in bratele lor. Nu-i o varsta mica ca sa ai copii. Oricum, niciodata nu vei putea sa zici ca esti 100% pregatita sa ai copii. Copiii vin ei, si te pregatesc ei asa cum numai ei stiu.

| Zenithf a răspuns:

Ahh, am zis de anorexie, dar de nutritie am uitat. Ar trebui sa te informezi mai mult si despre nutritie. Ca daca ai fi fost informata, atunci ai fi stiut ca infometarea nu ajuta, dimpotriva.

| eurynomus a răspuns:

Dragutza, daca matale esti in poza de la avatar, ochilul meu de expert iti zice ca nu ai inevoie de absolut nici o dietawinking

| Oana92 a răspuns:

Poti fi si insarcinata, dar poate fi si din cauza greutatii. Fa-ti un test de sarcina, dar mergi si la psiholog, e clar ca ai niste probleme emotionale si ar fi bine pentru dezvoltarea ta ulterioara sa le rezolvi cat mai repede. Bafta!

| oOoBrBoOo a răspuns:

Am si eu o intrebare cati ani ai? asa dupaceea cand ti dieta nu trebuie sa nu mananci iti dau un sfat cand simti o senzatie de foame bea un bahar de apa si vezi daca tie mai foame oricum cand faci dieta mananca 3 mese pe zi nu conteaza ce doar sa mananci pentru ca dac anul mananci nu numai ca o sa slabesti din greutate dar si din forta si nu este bine iti slabesti sistemul imunitar si dupa parerea mea nu cred ca ai mai mult de 16 ani scuze daca gresescbig grin si faza cu menstruatia nu stiu sunt baiat nu sunt stiu din astealaughing scuze

| Shinobi explică (pentru oOoBrBoOo):

Am 20 de ani. In principiu stiu cum se tine o dieta, am ceva cunostinte de nutritie. Stiu toate astea, pur si simplu AM ALES sa ma infometez pentru ca am mai trecut prin asta si am avut vointa sa trec peste, la fel cum am si acum, n-am avut nevoie decat de o "palma" sa ma trezeasca la realitate si aceea e amenoreea, dar esti baiat nu stii tu de'astea happy

| oOoBrBoOo a răspuns (pentru Shinobi):

Ai dreptatebig grin

| ionutzicamariuca24 a răspuns:

In primul rand fa-ti testul ala de sarcina...si incearca sa mananci ca altfel te vei imbolnavi

| Shinobi explică (pentru ionutzicamariuca24):

Da, cred ca o sa recurg la el pana la urma, macar sa-mi iau un stres de pe cap. Dupa asta, ma pun pe ingrasat...

| Roxizzz a răspuns:

Dar cati ani ai?