| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mai stanjenitoare. Ieri mi-a trecut menstruatia, iar in dimineata asta m-am trezit cu mancarimi si o usoara durere jos. Cand m-am dus la baie, am observat ca labia stanga mi-e umflata. Am luat o pastila Niolicin și Clotrimazol vaginal, și mi-am pus o sticla cu apa calda. Tin sa precizez ca nu am mai avut contact sexual de o luna. Ce credeti ca poate fi? Poate de la absorbant, sau m-am răcit?
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca e vorba o de infectie fungica. Candidoza da mari batai de cap unei femei si, nu o data in viata. Provoaca mancarimi vaginale si usoare inflamatii ale vulvei, labiilor etc. Ciuperca se gaseste si in mucoasa bucala, in tractul digestiv si, desigur in cel genital. E bine ca ai luat Clotrimazol e special pentru asta de Niolicin nu prea stiu ca nu l am utilizat. La mine functioneaza mai bine cremele cum ar fi Lomexin sau Miconazol.Trece in 2 3 zile daca te tratezi.

| sweetangels a răspuns:

Ai grija sa nu se fi inflamat glanda bartholin. Du-te urgent la ginecolog caci daca asta e cauza, poti face septicemie!

| cyupaku a răspuns:

La probleme de acest gen este necesar sa apelam fara falsa pudoare la medicul de specialitate cat mai urgent

| alexandru0sorin a răspuns:

Man cel mai probabil mi sar parea sa te fi iritat de la absorbant, daca persista inca o zi, doua, probabil ar trebui sa te duci la un ginecolog, dar numi imaginz sa fie cazul; ar trebi sa treaca de la sine.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Zenella MED este un preparat cu administrare vaginala destinat, asa cum ii spune reclama de pe ambalaj, pentru infectii intime. Intr-o tara in care mersul la ginecolog este un subiect tabu si se practica doar in conditii la limita cu moartea pentru ca altfel mi-e rusine, nu cred ca e grav sau lasa ca trece cu ceaiuri (ma refer la scala larga), Zenella MED pare sa fie solutia ideala pentru tot ce tine de sfera intima, ginecologica.
Pentru a intelege mai bine fenomenul infectiilor vaginale voi face o comparatie cu un ecosistem similar vaginului, dar mai usor de perceput din cauza dimensiunii: o padure.
In vagin sunt peste 100 de specii de microorganisme (Lactobacillus crispatus, Atopobium vaginae, Peptostreptococcus spp., Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Gardnerella vaginalis, Candida albicans etc etc etc) care traiesc in armonie similar animalelor din padure (veverite, iepuri, ursi, lupi, fazani, randunici, pesti, paianjeni, carabusi etc etc).
Uneori, in diferite situatii perturbatoare (stress, tratament cu antibiotice cu spectru larg, diabet, contact sexual neptotejat etc) flora normala din vagin va suferi modificari in sensul proliferarii uneia sau mai multor specii dintre cele existente in mod normal, sau aduse din surse externe. Pentru a continua comparatia, in padure daca se instaleaza anumite conditii (frig semnificativ, seceta, deseuri, aducerea de pradatori din alte ecosisteme, asigurarea unor conditii care sustin proliferarea anumitor animale etc etc) unele animale se vor dezvolta in numar mai mare decat altele, iar balanta ecosistemului va fi perturbata.
In cazul vaginului, semnele si simptomele specifice unei astfel de perturbari sunt secretiile urat mirositoare, senzatia de iritare, uscaciune, disconfort, mancarime etc etc, toata plaja de simptome care pot caracteriza o infectie vaginala sau infectii intime cum ar zice Zenella MED. In cazul padurii, efectele vizibile sunt scaderea populatiei unei specii (dispar iepurii daca sunt prea multi lupi), alterarea mediului (o populatie prea mare de iepuri va incepe sa distruga scoarta copacilor), miros neplacut (daca este seceta si lipsa de oxigen, pestii din apa mor si miros urat) si asa mai departe. Comparatii puerile pentru unii, dar singurul mod de a intelege pentru altii.
Daca se intampla asa ceva in vagin avem doua variante:
facem un examen de secretie vaginala sa vedem care specie este in exces si o combatem cu antibiotice specifice
evitam contactul cu ginecologul si apelam la produse recomandate de vecina, ceaiuri, slapaturi cu fel de fel de sucuri sau substante, folosim parfumuri, si mai nou Zenella MED sau alte produse similare existente pe piata.
Variantele echivalente pentru dezechilibrul din natura sunt:
angajam un vanator sa scada populatia unei anumite specii, curatam padurea de deseuri etc
ne punem ochelari de soare, acoperim mortaciunile cu gazon artificial etc.
In ambele ecosisteme, folosirea primei optiuni va oferi sanse de regenerare in urma interventiei. Apelarea la optiunea a doua va ameliora superficial situatia, dar la baza lucrurile vor progresa si vor ajunge la situatii grave, mult mai greu de remediat.
Aici se opreste comparatia si continui doar cu infectiile vaginale.
Netratate la timp, infectiile vaginale vor progresa. Sunt extrem de rare cazurile cand se vindeca de la sine. Evolutia infectiilor are doua mari directii:
Pe plan local, in vagin, existenta unei infectii creste riscul instalarii unei alte infectii pentru ca deja mecanismele de aparare locala au fost depasite si oricine poate ataca avand succes. Astfel, si unele specii care in mod normal sunt benefice se vor transforma in patologice inrautatind situatia.
In plan general, in aparatul reproducator, infectia se va extinde spre interior, va urca in uter, trompe uterine si pelvis (boala inflamatorie pelviana). Poate invada si vezica urinara urcand spre rinichi. In cazurile cele mai grave se poate ajunge la septicemie (cand infectia trece in sange) si deces. Cu cat abordam infectia mai tarziu (ma refer la abordarea cu prima optiune), cu atat creste riscul complicatiilor severe.
O consecinta pe care nu am mentionat-o inca, dar se intalneste frecvent in practica ginecologica, este blocarea trompelor uterine din cauza inflamatiei si aparitiei tesutului cicatricial in urma infectiei. Apare apoi un paradox pentru ca din dorinta de a evita un consult ginecologic la timpul potrivit, femeile ajung sa faca numeroase alte controale si consulturi pentru a ramane insarcinate, trompele uterine blocate impiedicand obtinerea unei sarcini pe cale naturala.
Un alt paradox este faptul ca producatorii Zenella MED mentioneaza in prospect ca produsul nu trateaza singur infectiile intime, deci nu este indicat ca tratament singular al infectiilor vaginale, cu toate astea fiind folosit incorect de un numar semnificativ de femei:
Zenella MED este recomandat:
– Ca tratament de sustinere in vaginita bacteriana;
– Amelioreaza simptome precum uscaciunea si tensiunea mucoasei vaginale;
– In timpul administrarii antibioticelor orale si agentilor antimicrobieni;
– In peri-menopauza;
– Pentru femeile care frecventeaza piscine, calatoresc mult, dupa jacuzzi, sauna sau solar.
In afara infectiilor vaginale foloseste-l cand doresti (desi cu cat mai multe obiecte straine introduci in vagin cu atat cresti riscul de infectie), dar cand exista simptome de infectie vaginala mergi sa faci un examen de secretie vaginala pentru diagnostic si tratament eficient.
Zenella MED contine Inulina, vitamina C, vitamina E si hialuronat de sodiu, absolut nici un antibiotic. Chiar daca ar contine un antibiotic, din cauza plajei extrem de largi de microorganisme posibil infectante, sansa ca un antibiotic luat la intamplare sa trateze infectia este minima. De asta ai nevoie de examen de secretie, cultura si antibiograma pentru a identifica antibioticul cel mai eficient.