| Anonim15032 a întrebat:

Bună seara TPU. Am avut un contact sexual pe data de 19 noiembrie (a doua zi a menstruației), neprotejat. Am facut asta aproape lunar. De alaltaieri seara, am dureri de ovare care variază ca intensitate. Iau câte o pastila, imi pun o compresa cu apa calda, imi fac baie și ma lasa pentru câteva ore, ca mai apoi urmând sa reapara. Ieri am avut și o secreție rozalie, câteva picături. Astăzi este o secreție alba, branzoasa. Azi noapte am scapat de dureri, dar acum o ora au revenit. Sa fie oare durerile de la ovulație? Am văzut pe net cum ca unele femei prezintă astfel de dureri de câteva ori pe an. Eu sincer nu cred ca ar putea fi vorba de o sarcina. Țin sa precizez ca menstruația a durat între 18-22, actul a avut loc pe 19, iar durerile au apărut pe 29. Nu am mai pățit asa ceva pana acum, doar de 2 ori în ziua ovulației sa am acea secreție rozalie si o durere ușoară timp de câteva ore. Niciodată n-am avut astfel de fluctuații în secreție si dureri atat de persistente.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat PRIMA si a 2-a ZI a ciclului menstrual indiferent de care tip este ciclul menstrual (regulat sau neregulat) si de asemenea indiferent de lungimea sa ca numar total de zile, sunt zile 100% INFERTILE si in consecinta chiar si daca sperma este ejaculata in vagin in aceste 2 zile, este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina.
Fiindca actul sexual a fost intretinut in a 2-a zi a sangerarii menstruale, a existat o destul de mare posibilitatea ca o bacterie care exista intotdeauna in vagin in aceasta perioada a ciclului menstrual sa fi fost ''ajutat'' sa treaca din vagin in uter prin canalul cervical care este deschis in aceasta perioada si astfel sa se produca o infectie/o inflamare a unei anumite parti sau chiar a intregului aparat reproducator intern (uter, ovare, trompe uterine) si in acest moment sa se fi instalat boala numita anexita sau altfel spus boala inflamatorie pelviana (BIP) si din acest motiv sa ai simptomele amintite si acele scurgeri vaginale anormale. Boala BIP netratata la timp si corect, provoaca deseori infertilitate sau alte complicatii extrem de urate si neplacute. In concluzie este indicat si recomandat sa te prezinti cat mai repede posibil la o consultatie ginecologica de specialitate. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Rost de sarcina nu este, pentru ca a fost in a doua zi a menstruatiei, cum ai zis si tu. Deci poate fi vorba mai mult de o infectie sau alte probleme. Iti sugerez o vizita la medicul specialist.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com