| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Buna!
Am o relatie de 3 ani de zile.Mai precis, cred ca am avut pana acum 2 zile,cand mi-a trantit replica "Nu stiu ce mai simt,nu mai imi este dor de tine ca la inceput,nu mai am atractia aceea,m-am schimbat fata de tine, am zis "te iubesc" in ultimul timp mintindu-ma si pe mine", asta dupa o saptamana in care el ma respingea mai tot timpul.Mi-a marturisit ca de 2-3 saptamana a tras de el sa schimbe ce simte, dar nu ii trece.M-a socat de-a dreptul!
Noi 2 ani de zile nu ne-am certat deloc,apoi am mai propus eu despartire dar numai la nervi,imi plangea in fata si reluam totul.S-a instalat pe parcurs si ceva monotonie,dar nahh,era comoda.
Eu acum nu stiu ce sa zic, e distant, rece si indiferent.Acum o saptamana sarea la gatul meu ca l-as fi inselat cu fostul (m-am vazut cu fostul de vreo 3 ori in 2 luni,si numai in prezenta prietenilor lui), era gelos pe oricare as fii zis, dar nu recunostea.Era furios si ranit ca eu nu am putut sa facem s*x de doua ori,din motive lauzibile in acea perioada.N-a inteles.
Ori vroia sa gaseasca motive de cearta.
I-am zis ca o sa lupt pentru el orice ar alege, dar i-am propus cu durere mare in suflet sa ne despartim daca el nu gaseste nicio solutie.Mi-a zis ca asa usor e pentru mine? Ca ar fi propus o a doua sansa daca il luam mai usor, poate o pauza...se enerva din orice.
De 3 saptamani are un job greu,e obosit mereu,dar zice ca e schimbat doar fata de mine!
Eu sunt distrusa! L-am cautat,l-am insultat,am palns, l-am implorat, dar e indiferent si rece...

Nici nu stiu ce e intre noi.Prost e ca astea le-am vorbit la telefon...

Oare mai simte ceva sau e doar o criza de-a baietilor mai idioti?

Mersi

24 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Trei ani nu-i stergi cu buretele intr-o saptamana.
Dar trei ani aduc si rutina si oboseala in dragoste.Uneori.De multe ori.
Cu lacrimi si rugaminti nu faci nimic decat sa provoci mila si...sila.Abtine-te.
Daca vrei sa-i vorbesti,scrie-i.Ia o foaie alba si scrie-i ca si cum ar fi in fata ta,metoda e amarata in sine,dar da rezultate,in sensul ca eviti umilinta totala.
Si,da-i timp,lasa-i spatiu.
Fie trece printr-o criza,fie este foarte reala absenta brusca a sentimentelor lui pentru tine,nu te crampona de el,nu acum!
Lasa-l sa inteleaga ce se petrece cu el,lasa-l sa realizeze cam cum ar fi intr-adevar fara tine,lasa-l sa se adune.
I-a trebuit un curaj enorm ca sa-ti spuna ce ti-a spus si fii sigura ca acum si el sufera,desi nu ti-o arata in vreun fel.
Ai rabdare.
Timpul va trece si va veni si clipa in care veti sta de vorba,pentru ca o lunga discutie se impune! Dar lasa-l pe el sa hotarasca clipa in care se va intampla asta.
O slujba grea,o mare nemultumire,o amenintare care pluteste in aer in mod continuu,pot deranja orice om. Daca in ultima vreme tu nu ai fost ceea ce s-ar numi sursa lui de liniste si bucurie,daca si serviciul il toaca,omul a explodat!
Acum e randul tau sa astepti.
Personal, cred ca in momentul in care lucrurile se vor indrepta la serviciul lui, va alerga la tine speriat de ce a fost in stare sa-ti spuna si sa faca!
Doar lasa-i timp.
Si, chiar daca nu se va indrepta nimic la serviciul lui, la un moment dat ii vei lipsi!
Trei ani nu pot fi stersi cu buretele intr-o saptamana!

| I'mPerfect(a)! explică (pentru greece12):

Tocmai m-am uitat pe facebook si a iesit din relatie cu mine.Parca mi-e logic ca s-a decos ca suntem despartiti! Imi vine sa urlu.De 3 zile nu dorm si nu mananc...
Nu m-a sunat nici aseara.Doar pe zi, sa-mi zica ca nu vine saptamana asta sa vorbim.Era rece si furios, parca putin trist...habar n-am, am vorbit decat 2 minute.
Poate daca l-as suna sa-l intreb daca s-a decis de a iesit din relatie pe facebook.Nu stiu...

| T4ny4 a răspuns:

Daca tu iti faci iubitul in toate felurile, ce mai vrei de la el? Nici tu nu dai dovada de prea multa minte. Crezi ca asa ti un barbat langa tine? Si cu fostul de ce te vezi? De aia se numeste ¨fost¨.Ala trebuie sa ramana acolo.Pe buna dreptate te-a lasat.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru T4ny4):

Fostul a fost acum 4 ani.Si am ramas prieteni.
Nu vad nimic rau in asta.Nu lasi pe cineva doar pentru ca ti-ai vazut fostul.
Ma interesau sentimentele lui, nu geloziile prostesti!

| Munkyfunky a răspuns (pentru T4ny4):

Tu nu auzi ca a fost in prezenta prietenilor? Sa nu-mi spui acum ca tu niciodata nu te-ai mai intalnit cu un fost de al tau, e inevitabil, mai ales daca aveti prieteni comuni. Probabil l-a insultat de nervi, o durea prea tare ceea ce i s-a intamplat. Mie mi se pare ca ea a procedat destul de bine, in afara de faza cu insultatul, dar o poti intelege, esti fata!

| T4ny4 a răspuns (pentru Munkyfunky):

Daca sunt fata, nu inseamna ca trebuie sa tin cu ea.Dar ea a scris ca l-a insultat apoi implorat.Asta e dovada de instabilitate emotionala.Si nu, nu m-am vazut cu niciun fost.E vorba de respectul de sine si respectul pentru cel actual.Nu conteaza cati nervi ai, nu ai dreptul sa insulti.Pentru ca daca o facea el, ea se supara si avea tot dreptul sa-l paraseasca, nu?

| T4ny4 a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Tu trebuie sa intelegi ca barbatii nu sunt ca noi.Pentru ei e simplu, fostul tau e un barbat pe care tu l-ai iubit sau l-ai atins.El la asta se gandeste.Iar tu, ar trebui sa ai demnitate, nu sa-l implori.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru T4ny4):

Pot sa stiu cati ani ai?
Imi vine sa-l implor pentru ca eu il iubesc.Imi vine sa il injur ca mi-a facut inima praf cu indecizia lui.
Tu crezi ca e de la gelozie?

| T4ny4 a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

23 am. Si stiu ce gandeste un barbat gelos.Eu de obicei sunt inconjurata de baieti.Si crede-ma, toti mi-au dat acelasi raspuns cand vine vorba de fostul.Iti dai seama, ca el innebuneste cand se gandeste la tine si fostul.Eu te cred ca te-a ranit, dar nu asa rezolvi problema.Cel mai rau lucru pe care i-l poti face unui barbat, este sa te vezi cu fostul.

| Orte95 a răspuns (pentru Munkyfunky):

Nu ai nici o treaba cu relatile.
Veziti de solitere si tetris.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru T4ny4):

Daca esti asa experimentata, da-mi un tips.Ce sa fac sa il fac sa-si dea seama ca ma iubeste? Ca de vazut se pare ca ne vedem peste o alta saptamana...

| T4ny4 a răspuns (pentru Orte95):

Orteeeeeeeeeeeeee! Manca-te-ar mama de papusel!

| I'mPerfect(a)! explică (pentru Orte95):

Atunci da tu un raspuns!

| T4ny4 a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Sa fii mai calma.Sunt sigura, ca nu.si poate lua gandul de la tine.Sunt totusi 3 ani.Dar pentru el e usor sa stea departe pentru ca se gandeste ca l-ai ranit si jignit.Eu zic, sa-ti ceri scuze, fara implorat.Si sa te calmezi. Explica-i ca esti impulsiva si ca reactionezi urat cand te enervezi.

| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Deci pana la urma, dragostea chiar dureaza 3 ani...

| ℓαυяα a răspuns:

Poate o fi stresat cu munca, sau il deranjeaza ceva. nu ii mai plange in telefon, nu-l mai cauta, lasa-l pe el sa vina la tine. cand o sa vada ca si tu esti indiferenta, nu o sa-i placa si poate o sa realizeze ce are de pierdut.

succes :*

| I'mPerfect(a)! explică (pentru ℓαυяα):

Mersi.Doar ca e foarte greu sa nu il sun si sa-l implor sa ma iubeasca iar, sau sa-si dea seama ce simte!

| ℓαυяα a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Stiu ca iti este greu, o relatie de 3 ani nu se uita sa usor. dar daca te rogi de el nu o sa rezolvi nimic. oricum, incearca sa aflii ce se intampla cu el, eu oricum nu cred ca dupa 3 ani nu te mai iubestewinking

| I'mPerfect(a)! explică (pentru ℓαυяα):

Asta imi zic si eu in cap, ca e imposibil sa ma uite in nici o luna, si nu i-am facut nimic.Doar ca ne-am cam certat in timpul asta...sad

| mariumarius a răspuns:

A murit dragostea si iubirea de la inceputul relatiei voastre, trebuie sa aduceti ceva nou intotdeauna relatie. sper sa te fi ajutat

| Munkyfunky a răspuns:

Ar trebui sa ma intalniti, sa vorbiti. Se spune ca baiatul intr-o relatie iubeste mai mult decat fata. Daca nu te mai iubeste cu forta nu-l poti tine. Vorbiti, asta e solutia, totul va fi bine!

| I'mPerfect(a)! explică (pentru Munkyfunky):

Pey,sambata venea de obicei, dar vad ca nu da niciun semn...sad Mi-a zis ca ne vedem, dar nush.Imi vine sa urlu...Cum il iau inapoi? Cum il fac sa isi revina.E prima data cand face asa ceva!

| ultra a răspuns:

Vreau sa-ti spun doar cateva lucruri simple si concrete, lucruri pe care le pot observa orice utilizator TPU si cred ca imi vor da dreptate.
Pe iubitul tau nimeni nu are cum sa-l cunoasca si sa-ti dea un sfat concret, pe el il cunoastem doar din ceea ce spui tu, din impresiile pe care le transmiti tu mai departe, impresii care vin stalcite si rasturnate si reorientate si imbogatite cu intelesuri si sensuri care sa-ti dea tie dreptate, sa faca sa para ca esti tu cea corecta si marinimoasa. Si de ce spun asta? Fiindca din ceea ce scrii, imi este usor sa ma raportez la tine si sa te cunosc. nu in intregime, dar oricum mai mult decat ar putea cineva sa-l cunoasca pe fostul tau, care de altfel din cate imi dau seama s-ar putea sa nu fie altceva decat o victima. De ce spun aceasta din nou?
1.Numele tau de utilizator spune totul "I'mPerfect(a)!". deci te si crezi perfecta dar nu doar atat, dar mai pui si semnul "!" ca sa-i atentionezi pe toti si sa te impui in fata tuturor ca este asa, denota faptul ca esti o fata incapatanata, una care nu esti deschisa inspre a intelege alte persoane, o persoana prea plina de sine si care nu e toleranta de fapt cu nimeni din jurul sau deoarece tu esti " perfecta". si ceilalti trebuie sa fie la fel... imi pare rau sa te anunt... in iubire. iubesti calitatile celuilalt dar si defectele celuilalt, le accepti si prin stilul tau de viata care ar trebui sa fie unul onest, cinstit si plin de respect, persoana de langa tine sa-si completeze lipsurile sale. Dar tu nu vei putea face asta niciodata atata timp te consideri cea fara de nici o greseala si nu-ti vezi handicapurile din sufletul tau.
2. Deoarece cauti sa-l scoti intotdeauna pe el in lumina negativa si pe tine in cea pozitiva, pe langa " calitatile " de care spuneam mai sus ca te bucuri mai esti si prefacuta.
3.Am sa incep cu propria ta fraza " Oare mai simte ceva sau e doar o criza de-a baietilor mai idioti?"... nici nu stiu daca pot sa spun mai multe decat ai spus de una singura despre unica persoana pe care pretinzi ca ai iubio. Il faci idiot, bravo fato, esti super, asa prietene sa tot aiba baietii. Unde e iubire adevarata, nici un gluma nu ar trebui sa-i spui persoanei de langa tine cuvinte jignitoare, nici in gluma, indiferent de felul in care s-ar comporta cu tine, caci iubirea inseamna si sacrifiu, iar daca nu ai ajuns la nivelul acela... inseamna k nu ai ajuns sa iubesti cu adevarat iar asta e problema ta, nu a lui.
4. O alta fraza de a ta " sa-l implor sa ma iubeasca"... in conceptia ta, se vede clar. ca iubirea perceputa de tine este un sentiment care se poate procura prin forta si nu este ceva natural, care ar trebui sa vina de la sine. De fapt la tine este nevoie de a fii iubita, iar acesta este egoism... daca prima data ne scriai aici ca dai pe dinafara la modul de cat de mult il iubesti si de fapt iti doresti tu sa ai sansa sa-ti daruiesti si sa-ti arati dragostea fata de el, chiar si fara k el sa-ti raspunda intr-un mod extraordinar de echitabil sau egal, daca ai fii spus ca ai atata iubire in tine si ti-ai dorii si ai fii multumita si doar sa-i smulgi un zambet pe chip in urma eforturilor tale. da, te-as fii crezut k il iubesti. dar nu este asa. este pur egoism.

Per total : tu nu il iubesti, simti doar nevoia sa fii iubita fara sa daruiesti fapte sincere in schimb, daruiesti in schimb doar posesivitate, ai vrea ca prietenul tau sa fie ca o jucarie, la care cand doresti sa apesi un buton si sa-ti spuna " Te iubesc". sau stai, nu ar ajunge nici asta. caci orice suflet pustiu. tot dupa ceva natural ravneste. ti-ai dorii sa-ti spuna " Te iubesc" asta k si o sesizare automata la nevoia sufletului tau de a auzii aceste cuvinte. ceea ce nu se poate cand tu nu faci la fel.
Parerea mea. prima data, salveaza-ti tu sufletul intai, imbodobeste-l cu iubire si dupa aceea incepe o relatie de iubire... prima data trebuie sa inveti sa daruiesti si dupa aceea vei primii, chiar si fara sa ceri, ceea ce face totul mai frumos.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru ultra):

Nu neg ca in mare ai dreptate.Da, sunt destul de egoista in dragoste.Inca nu stiu sa dau fara sa primesc.Probabil nici eu nu mai simt ca inainte, dar asta nu inseamna ca nu il iubesc.Si nu ma cred perfecta (mi-a placut nickul si l-am copiat), nici n-am incredere in mine!
Eu vreau sfaturi s ail aduc inapoi...mi-am invatat lectia al dracu de dureros!

Spune-mi!