| Lovelly4YOU a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul vostru, cred ca am intrat intr-o depresie. Sa va povestesc : Dupa 2 ani si jumatate de relatie, prietenul meu a pus punct acum 6 luni, dar am continuat sa vorbim in fiecare zi, ca doi prieteni. Acum cateva zile mi-a dat sperante de impacare, si de atunci e rece. Sunt suparata pe mine pentru ca am cedat si acuma sufar din nou, dupa 6 luni aproape trecusem peste acea relatie. Nu inteleg de ce si-a batut joc de sentimentele mele cu buna stiinta. A fost primul si singurul meu prieten, si in timpul in care am fost despartiti nici el nu a avut pe altcineva. Nu mai am chef nici sa invat si nici sa vorbesc cu altcineva, nu stiu ce sa fac sad. Cum pot incerca sa trec iar "peste"?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu te mai lasa amagita, tu esti pentru el "roata de rezerva", si nu apeleaza la tine decat cand are "urgente". Daca pana acum nu ti-ai dat seama cu ce ticalos te-ai incurcat, acum ar fi momentul.

| neutrino a răspuns:

Plangi pana te vei linisti si apoi te duci si-ti speli ochii tai frumosi cu apa rece. Fii pregatita pentru un nou drum, o noua relatie, o noua provocare. Aceasta este viata!

| Alcyon a răspuns:

Ai gresit ca ai tinut legatura cu el. Cum vrei sa treci peste o despartire, daca tot il vezi pe respectivul? Da-i ignore, rupe orice relatie cu el, si-o sa vezi c-o sa-l uiti.

| Danysan a răspuns:

Ideea si modul de abordare e gresit -as putea sa spun modul in care gandesti.Sa incep asa :Care a fost motivu de s-a ajuns la asta? Ar fi bine sa stii ca intro Relatie orice se poate rezolva cu exceptii tradarii. Daca nu asta e motivu ar fi bine sa vb cu el,dar nu asa de fatada, ci tot. Spune-i ce te-a deranjat ce ai vrea sa faca el, ce astepti de la el si el la fel sa faca, cu tine.Se vede ca va Iubiti. Tine minte ca partenerii care nu isi fac Iubit/iubita atata timp, inca se iubesc si se mint singuri pastrand distanta si comportandu-se imatur.Vb cu el dar despre tot, fara ocolisuri. Poate o sa aflii lucruri noi, pe care le-ai omis.Nu fa nici un compromis numai daca se merita. Restu sti tu mai Bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravooo neutrinooo!

| sensualus a răspuns:

Pai ce fel de punct, daca ati vorbit ink 6 lunihappyun indragostit pe bune, nu pune punct. apropo de chef pofta vine gustand, asa ca fii mai tentata de ceva mai bunut poate

| ParisulTau a răspuns:

Ignora-l total! Chiar daca nu poti, asa e cel mai bine. Incearca sa-ti gasesti alte preocupari, cu familia (ca tot vine craciunul ) cu prietenii. Incearca sa faci activitati pe care nu le-ai mai facut, poti incepe altele noi, fa ceea ce-ti place. Pe moment te doare, dar cu timpul o sa-l uiti happy

| Koos_Szandi_1997 a răspuns:

Ai facut cea mai mare greseala, deoarece ai tinut legatura. Eu iti recomand sa iesi din casa sa cunosti perosnae noi, un mic schimb de look. Fa-l sa regrete!

| Yoanna31 a răspuns:

Din moment ce a vrut să păstrați legătura zilnic după terminarea relației, e clar că nici nu era hotărât. Poate ați intrat într-o stare de rutină și a simțit nevoia să iasă din relație, dar sentimentele lui nu dispăruseră. Nu ne-ai spus motivul pentru care a decis să vă despărțiți. E nehotărât și comportamentul lui schimbător te afectează cel mai mult pe tine. Este greu să îți închipui acum cum va fi fără el, cum vei putea trece. Cel mai bun sfat e să iei fiecare zi așa cum este ea și să încerci să îți ocupi timpul cât de mult poți. Nu fă asta însă până nu stai de vorbă serios pentru ultima dată cu el. Ai nevoie să stii de ce s-au petrecut lucrurile in acest fel și trebuie să cunoști exact situația și sentimentele lui pentru a putea lăsă acest capitol în urmă. Vorbește cu el și lamureste-te, iar apoi caută-ți ocupații și iesi cat mai des cu cei dragi ție, fă-ți noi prieteni... poate acum ți se pare imposibil, dar treptat dă roade. Iti zic din experiența mea. Ai grija de tine.