| Rrawr a întrebat:

Povestea mea a inceput acum aproape doua luni in Grecia, unde am intalnit un baiat din Germania si ne-am placut foarte mult. Am petrecut cateva zile frumoase impreuna, dar evident a sosit si momentul plecarii. A fost o despartire trista si totusi am continuat sa vorbim pe internet, in special pe snapchat. Discutiile noastre nu erau tocmai "prietenesti", ne comportam ca si cum am fi fost impreuna. Insa cu timpul a inceput sa se mai rareasca mesajele, insa eu nu vreau asta, eu vreau sa vorbim in continuare. Acum cateva zile am vorbit pe skype o noapte intreaga si am vorbit si despre o posibila relatie intre noi. El a zis ca ma place foarte mult, dar daca s-ar baga intr-o relatie cu mine i-ar fi destul de greu la distanta si m-ar rani mai rau daca s-ar desparti de mine dupa un timp... Imi tot spune ca vrea ca eu sa fiu fericita si sa nu mai sufar. Eu i-am zis ca nici eu nu prea cred in relatiile la distanta, insa chiar nu m-as putea gandi la altcineva acuma si avand in vedere ca a devenit chiar special pentru mine, as fi incercat macar. Daca sentimentele sunt puternice, ar putea exista o relatie la distanta, mai ales ca am cateva exemple de relatii asa care merg ca pe roate. De la negare a devenit mai ganditor si avand in vedere ca eu termin liceul in 2 ani si vreau sa merg sa studiez in Germania (nu din cauza lui, mereu mi-am dorit sa merg acolo), a zis ca o sa se mai gandeasca si ca o sa vorbeasca si cu sora lui despre asta.

De atunci am vorbit un pic mai rar si stiu ca asta e pentru ca a fost week end si a avut multi invitati si a iesit in oras, doar ca inainte oricat de ocupat era, imi mai dadea mesaje si pe skype a fost asa dragut cu mine si totusi cand e vorba de mesaje e rece si nu pot... tot ce fac este sa stau si sa astept mesaje de la el, simt ca nu mai am chef de nimic si incerc cat pot sa ma detasez, dar aparent singura solutie pare a fi aia de a incerca sa imi pese mai putin. Insa eu nu sunt asa, eu sunt o persoana foarte dragastoasa si nu stiu, voi ce parere aveti? Ar trebui sa vorbesc cu el despre asta? Si ce as putea sa ii spun?

Mentionez ca eu am 17 ani jumate si el 21.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Nu cred ca poate sta 2 ani dupa tine sa termini tu liceul. Gandeste-te ca oricand poate cunoaste pe altcineva care sa fie langa el.
Sincer, eu in locul tau ii spuneam ca nu mai vreau sa vorbim pentru ca imi face rau. Il rugam sa pastreze distanta si sa nu ma mai caute. Sau daca vrea sa mai tinem legatura, sa fie ceva strict amical si nu atat de des.
Ideea e ca nu e normal ca viata ta si cheful tau de viata sa depinda de un nenorocit de mesaj. Nu e ok sa stai sa astepti un semn de la el. A, ca te bucura cand vezi un mesaj de la el e una, dar alta e sa staaaai asteptand si tot ce faci sa se invarta in jurul chestiei asteia. El vezi bine, iese, se distreaza, isi face viata. Trebuie sa faci si tu la fel.
Poate ai noroc si peste 2 ani va puteti revedea, dar sa stai in agonia asta pana atunci, mi se pare o prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragoste de-o vara si cam atat. O sa mai gasesti, o sa vezi la facultate cati negri si alte rase vei avea pacolo. Stai linistita nu o sa mearga nu ai cum la distanta e aiurea. Nu poti simti placerea fata de acea persoana, gandeste-te ca e grea ideea aceasta, nu imposibila dar aiurea. Asta-i viata.

| PeFuga a răspuns:

Sincer cred ca ar fi mai bine sa pastrezi legatura cu el, dar fara "pretentia" de a fi iubiti virtuali la distanta. El iti spune ca nu vrea sa te raneasca pentru ca stie ca cel mai probabil va face asta. Incearca sa te implici mai putin si sa iti traiesti mai mult viata reala pe care o ai acum. Dupa ce ai sa termini liceul, daca vei ajunge sa studiezi in Germania, puteti relua atunci legatura, daca ambii veti fi singuri, si veti vedea daca mai merge sau nu. Vorbim de 2 ani totusi!
Ah, si indiferent ce faci, nu ii spune ca il iubesti... asta o sa strice tot, o sa il puna pe fuga imediat daca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda happy