| anaaniela a întrebat:

Buna!
Am si eu nevoie de putin ajutor din partea fetelor ( in special).
Dupa prima experienta sexuala, sa zic asa, ce modificari se produc?
Iti intarzie menstruatia? Au loc scurgeri vaginale?

Va intreb pentru ca nu prea vreau sa incep sa o fac si sa nu fiu informata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma primului contact sexual cel al dezvirginarii, trebuie sa stii ca d.p.d.v. al aspectului fizic al fetelor in circa 1 din 2 cazuri, poate exista posibilitatea de a se produce numai/doar o unica schimbare si anume procesul de DEFLORARE a ''pasaricii''. Insa aceasta schimbare de natura fizica poate fi vazuta sau observata doar de un numar extrem/foarte mic de persoane, de regula Nu mai mare de 3. big grin De asemenea in cazuri foarte rare este posibil sa se produca si o anumite schimbari de natura psihico-mintala, dar acestea modificare comportamentala poate fi obsevata doar uneori si de obicei doar de foarte putine persoane cu un spirit de observatie extrem de fin. Daca sexul de dezvirginare si la fel si urmatoarele acte sexuale sunt nereu protejate, intretinerea lor nu influenteaza si nu provoaca modificarea ciclului menstrual sau data/momentul de pornire a menstruatiei. De asemenea nu exista motive care sa provoace scurgeri vaginale daca actul sexual este intretinut cu mentinerea conditiilor igienice adecvate. Asa ca poti fi sigura si convinsa ca te poti dezvirgina fara teama de a fi data de gol de aparitia vreunei modificari ....vizibile. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

POsibil mici sangeri in zilele ce urmeaza dupa actul sexual. Menstruatia orium mai poate intarzia daca nu s-a reglat de tot si ai sub 20 ani.
Evident asta daca vorbesti de un raport sexual vaginalwinking ca daca e vorba de oral/anal e alta treabawinking

| Emma30555 a răspuns:

Nu sunt nici un fel de modificari

| HazelEyes77 a răspuns:

N or sa fie nici un fel de schimbari evidente dupa inceperea vietii intime nu ti face griji. Cat timp te protejezi n are de ce sa te ingrijoreze posibilele boli cu transmitere sexuala, infectii genitale etc. Safe sex no worries!

| Necunoscut112 a răspuns:

În afară de ruperea himenului, nu or să fie alte modificări.

| gogustrutu a răspuns:

In urma primului contact sexual, daca menstruatia ta era neregulata se va regula, vei slabi, sau te vei ingrasa in functie de organism, o sa te schimbi si comportamental si sunt destul de convinsa ca daca ai o relatie buna cu mama ta si ea te cunoaste asa cum ar trebui sa te cunoasca o mama o sa-si dea seama.