| anca174 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Aveam usturimi in zona genitala cand mergeam la baie si in timpul actului sexual. Am fost la medicul de familie i-am spus ca ma usturimi dar nu i-am spus ca si in timpul contactului sexual pentru ca mi-a fost rusine) si mi-a spus ca am infectie urinara si mi-a dat antibiotice. Am terminat tratamentul cu antibiotice dar tot ma ustura. Inca nu am fost la examenul de urina si vreau sa intreb daca nu am infectie urinara si am altceva se poate vedea prin examenul de urina sau trebuie sa merg la ginecolog? Am citit pe net ceva despre candidoza si ma cam pus pe ganduri. Daca a mai patit cineva asa va rog spune-ti mi si mie cum a-ti procedat.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog, nu se poate diagnostica din eamenul de urina o infectie genitala (decat la barbati), fiindca urtetra feminina este separata de tractul genital.

| Dana211 a răspuns:

Daca ai candidoza e putin probabil sa fie depistata in urma unui examen de urina pentru ea are localizarea la nivelul vaginului si nu la cel al tracturilor urinare.
Daca chiar ai avea candidoza ai avea mancarimi foarte puternice si totodata niste scurgeri albe, branzoase, urat mirositoare. Tu nu ai spus nimic de asa ceva deci e putin probabil sa ai. Intrebarea mea este urmatoarea: daca ai terminat tratamentul cu antibiotice te mai ustura cand urinezi? Daca da atunci inseamna ca intr-adevar ai o infectie urinara de care nu ai scapat. Daca nu atunci una din cauzele pentru care te ustura in timpul contactului sexual poate fi lubrifierea insuficienta