| Ruxuletz a întrebat:

am si eu o intrebare. In seara asta imi duc cainele la monta straight face, e prima data, are un an si 2 luni... nu cunosc cateaua la care il vor duce, a venit un vecin si i-a spus mamei sa il dam ca il duce la catele, mama spune ca a vazut cateaua respectiva, il va lua timp de 2 ore, am tot citit pe internet si am vazut ca nu trebuie sa duc catelul la catea, ci ea trebuie sa vina la mascul si sa stea cateva zile pentru acomodare, imi cam fac griji in privinta asta avand in vedere ca al meu catel fuge daca ii dau drumul din lesa si ne aflam pe strada unde are libertate, in schimb daca suntem intr-o curte sta pe langa noi. As vrea sa stiu daca dupa contactul sexual va avea anumite schimbari organismul catelului? Poate lua boli? ce riscuri exista, daca exista? multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoNameSiPunct a răspuns:

Daca vrei sa o dai la monta trebuie sa gasesti un mascul de aceeasi rasa si sa o duci la monta cam in a XI-a sau a XII-a zi a ciclului catelusei( este foarte indicat deoarece riscul de a face catelusa ta cancer este mai scazut) perioada de gestatie a cateluselor este intre 60-63 de zile de la monta ...daca nu esti foarte bine informata nu este nici o problema daca vei lua legatura cu medicul veterinar curant pe care il ai pentru catelusa ta si el iti va putea da toate detaliile pe care vrei sa le stii.Sa stii ca si cateii sunt ca si oamenii diferenta e ca ei nu pot vorbi dar cu siguranta sunt cei mai buni si loiali prieteni ai omului,cu siguranta ea nu te va trada niciodata.Te felicit ca ai o catelusa si ca incerci sa te informezi si ca doresti sa stii cat mai multe despre ea...

4 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Nu te ingrijora! cainele nu e ca omul. nu e asa de expus la boli.

| Gstefan a răspuns:

Nu pe dracu, sa prinda sida ca dupa aia te-ai ars

| Ghost a răspuns:

Lol tu vrei sa duci cainele la **** hai ca esti tare si a reusit cujo sa **** ceva

| Ruxuletz explică:

Multumesc de raspunsuri,in afara de lolly,ceilalt daca nu stiti la ce va mai bagati? era doar o intrebare,nu va obliga nimeni sa imi raspundeti,si da duc cainele la imperecheat, care e problema? ti se pare anormal, sau ce?