| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala dar nu stiu e cand ajungi la un orgasm... Ce simti? Puate sa-mi explice cineva va rog... Multumesc!

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Eu cred ca ti-ai inceput viata sexuala tocmai ca sa traiesti acest orgasm...Nu se realizeaza asa usor...in primul rand trebuie sa te cunosti pe tine foarte bine, citeste pe net si in al doilea rand si partenerului ii revine un rol in realizarea orgasmului, dar daca nici el nu cunoaste nimic despre acest lucru, nu vei simti nimic niciodata. Penetrarea nu inseamna si orgasm...sunt multe de povestit, tu esti cea care trebuie sa declansezi orgasmul bineinteles impreuna cu prietenul, dar iti mai trebuie si un pic de experienta sexuala...este ingrozitor ca barbatul sa termine, sa fie multumit si tu sa te intrebi ce-a fost asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orgasmul... un subiect atotprezent dar in acelasi timp foarte util.Ca sa iti definesc putin,, simtomatologia,, orgasmului, am sa, subliniez un aspect foarte important, si anume:nu marimea conteaza.Orgasmul este o traire unica, un fior pe care il simti pe coloana vertebrala, o excitatie nepamanteana, o placere care te transfera intr-un spatiu etern, este apogeul oricarei placeri pamantesti, practic este ceva ce nu ai mai simtit in timpul actului sexual, ceva ce iti place si ceva ce iti doresti sa nu se mai termine niciodata. Sper sa iti fie util sfatul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O simpla recomandare: puteti incerca un petting, adica atingeri lungi peste tot corpul dupa care va concentrati pe zonele erogene: la baiat zona penisului, la fata zona similara+sani, dar atentie: incearca sa satifaci pofetele partenerului nu poftele tale si cu incetul o sa ajungeti amandoi la orgasm(se poate in acelasi timp sau separat), iar cu timpul deprindeti experienta si va fi mult mai frumos, mai intens.important e sa nu faci totul mecanic:adica freci zona aia de o ia dreq pana faci "aaaahh" si gata. eventual vorbiti unul cu celalalt in timpul actului si va intrebati pe unde va place, cum va place, cat de tare/slab.etc. nu e o rusine sa intrebi/vorbesti cu partenerul/partenera despre astfel de lucruri.va castigati increderea unul in celalalt. si eu la inceput intreband si pur si simplu vorbind cu cartile pe fata cu prietena mea am aflat foarte multe lucruri utile pentru mine.

sper sa fie de folos.
PS:daca ajungeti la actul sexual neaparat protejati-va cu prezervativ.(chiar daca prietena ia anticonceptionale)