| nllbia99 a întrebat:

am si eu o mica nedumerire si putina teama. am un ciclu neregulat uneori de 28- 29-30-32 de zile. in ziua a 10 a a ciclului menstrual au avut loc cateva bagari neprotejate ( dar inainte fiind stearsa, era uscata fara urma de lichid, inainte numaiavand loc nicio ejaculare ), fara ejaculare in interior, continuand cu prezervativ, in ziua a 16 ( cand prespun ca ar avea loc ovulatia ) am facut sex protejat, totul in regula, adica nu s-a spart prezervativul. Acum astept sa-mi vina menstruatia, dar am putina frica. ar trebui facut un rest de sarcina, sau teama e doar in capul meu? dupa calculele mele trebuia sa-mi vina ieri la 30 de zile.dar inca nu a venit..este posibila o sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ziua a 10-a a ciclului menstrual poate fi considerata ca fiind prima zi a PERIOADEI FERTILE in cazul in care ciclul este de 28 de zile sau mai scurt. Insa in cazul in care ciclurile tale menstruale sunt mereu egale sau mai lungi de 28 de zile prima zi a perioadei fertile devine a 11-a zi in cazul ciclului de 29 de zile, a 12-a zi in cazul ciclului de 30 de zile, etc. devenind a 14-a zi in cazul ciclului de 32 dezile. De asemenea probabilitatea de a se putea naste o sarcina in urma unui sex intretinut in prima zi a perioadei fertile este de 5-10% insa in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. In caz contrar se poate considera ca teoretic dispare sau devine infima posibilitatea de a se putea naste o sarcina asa din "neant". Fiindca ciclul tau menstrual este destul de NEREGULAT, nu trebuie sa intri in panica fiindca este posibil ca actualul ciclu sa aiba un numar mai mare de zile decat cel mai lung ciclu avut pana in prezent. De asemenea nu s-a putut naste o sarcina in urma sexului intretinut in data de 16, fiindca a fost protejat si totul a decurs in mod normal. Deci incearca sa eviti sa te stresezi deoarece in mod sigur in zilele urmatoare se va produce menstruatia. Efectuarea testului de sarcina in acest moment este absolut INUTILA deoarece in mod absolut sigur va avea rezultatul NEGATIV, fiindca in organismul tau in acest moment NU poate sa existe hormonul de sarcina hCG. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.