| LOVEisLOVE a întrebat:

Am si eu o nelamurire.sad! Am 14 ani, iar de cate ori le spun parintilor mei ca vreau sa ies si eu seara in oras, mereu imi dau un raspuns negativ, deoarece ei zic ca le este teama sa nu patesc ceva (Mentionez:Nu sunt in Romania)! Mie mi se pare destul de ciudat sad. Pe prieteni mei parintii ii lasa sa iasa iar pe mine nu.sad! Mai am inca o intrebare. Nu inteleg de ce tatal meu nu este de acord sa am un iubit? sad (Dati-mi ceva ideii de ce oare nu ar vrea pentru ca eu chiar nu il inteleg crying! ) Multumesc!:* (Dau fundita celui care ma lamureste si pe mine ) kiss

Răspuns Câştigător
| 80Cris a răspuns:

Sunt de inteles parintii tai. Esti inca mica. Sa stii ca taticii sunt din start mai drastici in privinta relatiilor de prietenie sau amoroase in ceea ce le priveste pe fetele lor. Considera ca inca esti prea frageda, poate prea naiva si nu ca nu ar avea incredere in tine ci probabil nu are incredere in baieti. Un pont bun care te-ar putea salva putin din aceasta situatie : du-ti prietenii acasa sau prezinta-i cand ai ocazia parintilor tai ( atat fete cat si baieti ). Poate asa, cunoscandu-i si stiind cu cine iesi sau in ce cercuri ai putea sa ajungi ti-ar da mai multa libertate. Deasemenea incearca sa vorbesti cu el, afla de ce ii este lui frica sa te lase caci stiind si cunoscand cauza vei putea sa schimbi si efectul! Iti doresc bafta si sa ai grija de tine! Pa.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai fiindca ai 14 ani si la varsta ta fetele normale au alte preocupari si nu se gandesc la iubiti.

| TąNyą a răspuns:

Hello eu am 16 ani şi nu ies seara, nici pe mine nu mă lasă asta e încerc să stau cât de mult pot ziua.

Înţelege că se îngrijorează în privinţa ta. ai 14 ani ai răbdare va veni şi vremea ta.

Părinţii sunt diferiţi asta în seamnă că au fost bine crescuţi nu să umble seara pe stradă la 14 ani când abia şi-au luat buletinu'.

Take care.

FantaSZy.

| Emma a răspuns:

Te inteleg perfecthappy si eu am tot 14 ani si nu mi dau voie sa ies searasad
Cu iubitul nu i chiar o mare problema.stiu de el si nu`i deranjeazahappy
Deci.nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau.eu merg in diskotek atunci cand vine o verisoara mai mare ca mine si mi dau voie fiind insotita de ea.Gaseste si u pe cineva care sa iasa cu tinehappySucces!

| Sigmund a răspuns:

Părinţii sunt un pic mai conservatori, dar o fac pentru binele nostru.Am aceeaşi vârstă cu tine şi cam aceeaşi problemă şi am terminat prin a înţelege că părinţii sunt mai conservatori, aşa cum am spus şi mai devreme, şi totul o fac spre binele nostru.Sunt obişnuiţi cu ce era pe vremea lor, în sensul că o fată/un băiat trebuie să aibă o relaţie mult mai târziu, undeva pe la liceu, să zicem la varsta de 17-18 ani, ceea ce nu se mai face acum. Sper că ai înţeles.

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Am avut aceeasi problema. Le'am spus ca daca nu ma lasa sa ies din casa numai fac NIMIC si plec de'acasa.Am plecat in nervi si'am trantit usa.Am fost la prietena mea si i'am povestit si i'am spus sa ma lase la ea sa dorm.Cand am ajuns acasa a zis "Vai fetita mea, ce grija mi-am facut pentru tine, voi fii mai buna cu tine" asa a zis mama. Iar tata a zis sa numai fug de'acasa pentru ca ei isi fac multe grijii pentru mine.Au inceput sa se compoarte mai frumos cu mine. Dar eu iti zic sa'i inviti pe amandoi in camera si sa le spui ca numai e ca pe vremea lui Ceausescu, si ca la 30 de ani mai ieseai prin oras cu ''mami''. Intr'o zii trebuie sa le spui ca ai tot viitorul inainte si ca trebuie sa faci orice cu mintea ta. Oricum sunt de'acord cu parintii tai.Iti vor numai binele.Si despre iubit, ai tot timpul, lui tatal tau ii e frica sa nu te mai creada "fetita lui tata''. Oricum nu gandesti ff bine la varsta noastra si eu am varsta ta si mi-a spus mama ca pot sa am. Dar tata mi-a interzis pentru ca o sa'i para rau ca n'o sa mai fiu fetita lui mica si dulce, dar i'am explicat ca o sa fiu mereu fetita lui.
Bafta,

Ashley.

| bOse a răspuns:

Dar e si normal la cati idioti umbla pe strazi la orele respective, tatal tau nu te lasa sa ai un iubit pentru ca sunt atatea cazuri, tu stii mai bine de ce.

| crysty08 a răspuns:

Nu au incredere in tine incerca sa le castigi increderea tea pup:*

| Byushka a răspuns:

Am si eu exact aceeasi problema happy... ideea e sa invety sa le faci pe plac. adica happy eu nu ies din casa deloc in timpul saptamani. ies doar atunci cand am o treaba cum ar fi sa ma vad cu iubitu sau cu o prietena si atunci ma lasa fara sa mai zica ceva pentru ca le zic ca nu am iesit de mult si ca am mai facut si curat

de iubit stie doar mama ca tata nu prea ma lasa... eu am incercat sa o las asawinking si va veni momentul cand ii voi zice pe la 16 ani laughing

pentru cazul tau eu te'as sfatui sa nu iesi prea tarziu pe afara pentru ca ei te considera prea mici mai ales ca nu esti in tara, ascultai si fa ce zic ei inca o perioada. mai sacrificate inca un pic pana mai cresty happy pentru ca dupa aia nu mai au ce saty mai zicawinking si inca ceva... in caz ca vrei neaparat intr-o seara anume sa iesi happy vorbestele frumos ca sa nu iese cu cearta si asigurai ca nu vei fi singura. vor fi si alte FETEwinking sa nu le zici de baieti ca se vor gandi la prostii

| pau2009 a răspuns:

O sa intelegi cand o sa fi mai mare, ai rabdare, ii convingi tu incet incet, fa-i sa aiba incredere

| Maya. a răspuns:

Incearca sa te pui in locul tau.asa vei fi si tu cand vei avea copii.desi tu esti convinsa ca poti avea grija de tine si ai destula incredere in sine, ei nu gandesc asa.au alte conceptii si e normal.in cdea ce prieveste a avea un iubit, vei avea timp tot restul vietii.nu conteaza ca toti prietenii tai auwinking

| SHINIGAMI a răspuns:

Referitor la iubit, consider ca tatal tau nu e impotriva ca sa ai un partener, el ar dori sa ai pe cineva, dar in care sa aiba si el incredere. Nu sa ai un pusti care n-a citit macar o carte in viata lui sau care a avut vreo 10 partenere inaitea ta.

| par3ye a răspuns:

Eu sunt in Italia si pot sa ies cu frieds si cu prietena, dar faza e ca trebuie mai inti sa castigi increde de la parinti
sau in cazul meu si fi bazat in oras.
Cu tatal tau crede ca nu esti pregatita dar, ar trebui sa i faci cunostit cu el, si daca de exemplu si eu eram la fel cu tat la prietena mea
dar tatal prietenei face o casa la tara in ita, si am mers cu ea acolo si l-am ajutat si asa acum vb ca niste prieteni si ne intelegem bine. Succes plz funditahappy

| LOVEisLOVE explică:

Multumesc frumos pentru sfaturihappy!
Cred ca aveti dreptate! Poate ca trebuie sa le castig mai multa incredere in mine desi ar putea sa aiba deoarece nu sunt genul de fata destrabalata sau care sa isi faca de cap, iar in privinta iubitului am sa incerc sa imi fac unul mai tarziu! Daca ma puteti ajuta cu mai multe detalii, lasati-mi idurile voastre si vorbim mai multe.Totusi astept mai multe sfaturi si aici. Multumesc incodata kiss:-x!

| zonik93 a răspuns:

Sj eu am trecut prin aceste etape`.big grin
Cu timpul o sa te lase, dar esti prea micaa! big grin
Eu am aproape 17 ani sj sincer nu ma tenteaza sa stau noaptea pe afara.decat cateodata, dar ai mei stiu unde suntbig grin
Nu prea au incredere in tinee. Spunele ca esti la o ora in casa.si la ora aia sa fii. si incet, incet daca te tii de promisiunii si spui adevarul unde te duci, cred ca nu au nimic de obiectat sa iesi afara seara big grin
Parerea mea :*

| alexx_8375 a răspuns:

Doamne ce familie laughing rolling on the floor mor de ras laughing sigur esti emo nu? laughing aa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea happy, cunosc fete care faz 18 ani imd si stau afara pana la ora 7winking. Foarte bine fac patintii tai ca in ziua de astazi sunt fete "care umbla" de la varste de 12 13 ani. Fiind parintii tai, iubindu-te, tinand la tine mi se pare normal sa aiba un astfel de comportament fata de tine. Parerea mea e ca varsta ta nu este intocmai potrivita pentru a avea un iubit, pentru ca daca nu vei avea putin capul pe umeri se va ajunge la. mai stiu eu ce, apoi vei regreta. Asteapta sa mai cresti putin, macar pn la 16 ani, se va schimba totul atunci. Parintii mei au fost la fel cu mine si nu regret, cand vad alte fete ce au ajuns:*:* lasa-le pe ptrietenele tale sa iasa seara. vei avea si tu timp.Ai grija de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, asteapta...stii vorba aia! toate vin la timpul lor, mai ai sh uh putina rabdare ai timp sa te bucuri de placerile vietii! esti prea mik sh pentru iesht seara sh pentru iubit!