| CATALINA_2480 a întrebat:

am si eu o problema, acum 4 zile am facut dragoste cu prietenul meu si am avut un chinionsadsadsad s-a rupt prezervativul, si astazi trebuie sa_mi vina ciclul ca vine in fiecare luna pe aceiasi data, si nu a venitsadsadsadvreau sa_mi spune_ti cum este faza aia cu o saptamana inainte si dupa nu se poate intampla nimic, daca am inteles eu bine?sadsadsad (nu sunt minora ca sa nu se faca discutii eronate))mersi:*

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Mai asteapta cateva zile si daca tot nu-ti vine, fa un test de sarcina mai tarziu. Dupa calendar ar trebui sa fie ok si fara prezervativ.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ultimele 5 zile inainte de venirea menstruatiei au risc minim, dar nu zero. Numai ca asta e valabil pentru menstruatiile regulate, iar tu nu ai menstruatia regulata (lunile nu au durata fixa, daca iti vine in aceeasi zi a lunii, inseamna ca e destul de neregulat). Prin urmare, riscul tau e ceva mai mare decat minim. In mod normal, totusi, riscul e mic, in jur de 5-7%.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pey daca s-a rupt trebuia sa iei neaparat pastila de a 2-a zi...esti mare, deci trebuia sa actionezi in consecinta, fa-ti un test repedewinking

Răspuns utilizator avertizat
| madalina_8123 a răspuns:

Testul de sarcina se face la o saptamana dupa ce ti-a intarziat... dar in cazul tau cred ca tb sa-l faci la minimum 14 zile si repetat la 21. Utilizeaza 2 teste de firme diferite. Gasesti mai multe info pe nethappy La gineco nu te ajuta cu nimic daca ajungi acum pentru ca semnele sunt vizibile dupa mai mult timp, nu cateva zile. Poti insa sa te adresezi ginecologului pentru a-i cere ceva informatii.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Metoda asta cu saptamanile inainte si dupa nu stiu daca funcioneaza mereu. E o metoda riscanta.Ar fi bine sa iti faci totusi un test de sarcina preventiv, chiar daca ciclul menstrual ti-a venit.Sora mea a nascut al doilea copil cand folosea metoda calendarului si specific ca a avut ciclu in primele 3 luni de sarcinahappy.