| rikki0107 a întrebat:

Am si eu o problema..am aproape 18 ani si eu impreuna cu iubitul meu am incercat sa facem sex pentru prima oara recent. Pentru mine a fost prima oara, pentru el nu (are o experienta destul de vasta). Ideea e ca eu, pana sa fiu cu el nu am mai avut parte de niciun tip de contact in afara de sarut si atat cu niciun alt baiat..si am parcurs treptat diversi pasi pana sa ajungem sa facem sex. Eu sunt destul de fricoasa, nu eram tocmai speriata, doar putin panicata..si nu am reusit din prima..sau de fapt nu stiu. Ideea e ca nu sunt sigura daca mi-a rupt himenul sau nu, stiu ca a durut ingrozitor timp de 2-3 minute cat a incercat si in final a scos-o...Ideea e ca nu suntem siguri ca a mers, am incercat sa facem asta in pozitia misionarului, initial nu intra..pentru ca nu stiam exact unde sa o bag(stiu suna amuzant) si apoi pozitia in care eu eram deasupra, dar in final am reusit cu cea a misionarului (sau sper ca am reusit)
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Ce ar trebui sa facem pentru un contact sexual reusit?
2. E posibil sa am vaginul prea stramt? E o problema daca il am prea mic pentru dimensiunea lui (care nu e mica deloc, dar nici infricosator de uriasa)
3. Va mai dura pana voi scapa de durerile acelea?
4. E posibil sa nu fi fost dezvirginata? Ideea e ca nu a curs sange deloc.dar durerea a fost chiar mare.
Va rog mult sa ma ajutati cat mai mult posibil cu raspunsuri serioase.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Sa faceti o mica pauza de cam 4-5 zile ca sa te vindeci si apoi sa incercati sa faceti dragoste intr-un mediu prielnic, cand va doriti amandoi foarte mult si sa ajungeti la penetrare numai in clipa in care tu simti o dorinta mistuitoare, fara nici o picatura de frica sau retinere.
2. Nu e posibil, e normal sa te doara la deflorare si durerea (plus frica) sa reduca foarte tare lubrifierea si asa sa continue durerea. Ati gresit si voi fiindca trebuia sa nu incercati actul sexual pana tu nu erai lipsita complet de cea mai mica teama si inhibitie. Daca ati ajuns aproape de penetrare si tu simteai inca cea mai mica temere, trebuia sa ii spui partenerului tau si sa va opriti. Nu e obligatoriu sa terminati de prima oara, va puteati tine in brate, atinge, explora, saruta, mangaia si reluati totul altadata, cand tu nu aveai teama absolut deloc. Esti mica, la varsta minima la care e normal sa-ti incepi viata sexuala si nu e obligatoriu sa fii perfect pregatita de la varsta asta si din prima incercare.
3. Daca nu mai faci sex cu teama si inhibitii, poti scapa imediat. Ori de cate ori te vei teme, chiar si un pic sau vei ezita, vei avea, logic, dureri.
4. Nu, nu e posibil.
Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale. Poti discuta cu medicul si aceste probleme, iti va da in mare aceleasi sfaturi

| Aasdfghj a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la durere, fii relaxata si lasa-ti sa vina totul de la sine, nu fixati voi data in calendar. O sa iasa mai bine cand nu e ceva programat, atunci nu o sa mai tii cont de nimic altceva. Pentru data viitoare ar fi bine daca folositi si lubrifiant, ar ajuta destul de mult.

| corbulalbrosu a răspuns:

1. un preludiu lung in timpul caruia sa te masturbeze intens cu deget/ul/ele pana in momentul in care vaginul tau se umezeste si devii relaxata. 2. La inceput vaginul este extrem de stramt din cauza rigiditatii muschilor.In cazul in care penisul lui este mai maricel acest fapt amplifica durerea. 3. Durerile le vei resimti mai multe saptamani pana sa dispara complet, Depinde de modul cum se va comporta si de numarul de raporturi sexuale executate. 4. Daca are penisul asa cum l-ai descris si a reusit sa-l introduca pana in fundul vaginului tau este imposibil ca himenul sa fi ramas intact.Mai ales ca spui ca durerea a fost foarte mare, intensa.Nu este obligatorie sangerarea.Dar virginitatea ricum ai pierdut-o. Multa sanatate.