| marko19 a întrebat:

am si eu o problema.am auzit zvonuri sa dupa sarut poti primi ceva virusi sau *** stie cum mi-a zis? e adevarat? sau e prostie?

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Exista o afectiune, numita mononucleoza(sau boala sarutlui), care se manifesta astfel:
- febra
- faringita
- cefaleea (dureri de cap)
- pete albe pe peretele posterior al faringelui (sau pe amigdale)
- umflarea ganglionilor de la nivelul gatului
- oboseala
- dispneea (respiratia dificila)
- foamea inexplicabila.
Se transmite de la o persoana la alta prin sarut, si afecteaza 10% din adolescenti.

| Ingerash a răspuns:

Ea daca stai sa te gandesti asa pana si mancarea pe care o mananci, aerul pe care il respiri are virust.Nu mai lua in seama toate prostiile si treci la sarutat ca este un lucru minunat

| cosmin_6815 a răspuns:

E o prostie poti sa mai incerci n-ai sa patesti nimic numai daac nu a avut vreo boala graba sida sau altceva da funda