| kmelutza a întrebat:

am si eu o problemabig grin. mi-am inceput viata sexuala acum cateva luni.de fiecare data o facem protejat, de fiecare data verificam prezervativul si niciodata nu s-a spart.Azi trebuia s fiu p stop. dar nimicsad. nu stiu...este vreo problema ceva? Pe la inceputul lunii am dormit in cort si atunci am avut ceva dureri de rinici. o fii asta vreun motiv? Astept raspuns...sca eu ma tot stresez:*:*:

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa cum sunt sigura ca stii, nu exista metoda de contraceptie 100% sigura. Chiar daca prezervativul nu s-a rupt si a fost folosit corect, exista un risc minim de sarcina. Dar e putin probabil si oricum nu e cea dintai optiune la o intarziere de o zi.
Mai asteapta o saptamana (n-ai ce face, oricat de stresata ai fi) si daca nici pana atunci nu apare menstruatia, atunci fa-ti un test de sarcina din prima urina de dimineata si du-te apoi la ginecolog, indiferent de rezultatul testului.

| yuli10 a răspuns:

Mie imi intarzie uneori si pana la 10 zile desi mereu ma protejez si nu am niciun stres cum ca s-ar fi putut intampla ceva. sunt multi factori care influenteaza menstruatia, chiar si cel pe care l-ai punctat tu. mai asteapta si incearca sa nu te mai stresezi. daca dupa o saptamana inca nu ti-a venit fa un test de sarcina, dar nu cred ca ar trebui sa iti faci griji din moment ce spui ca v-ati protejat.

| Instinkt a răspuns:

Ai fost prudenta dar un testde sarcina n-ar strica

| SweeTLemon a răspuns:

Daca ai folosit prezervativul nu ai de ce sa iti faci griji.STai linistita, e o raceala. Du-te la doctor si fa-ti un control si nu lasa raceala sa se agraveze! :*

| pinkpanther_4414 a răspuns:

Daca tu spui ca v-at protejat si nu a aparut nici o problema nu cred ca ai motive de ingrijorare.Menstruatia poate sa intarzie cateva zile, depinde si de starea emotionala in care te aflii. Dar pentru linistea ta sufleteasca cumpara-ti un test de sarcina, si asa scapi de orice grijahappy

| parampam a răspuns:

Pai intarzierea menstruatiei se poate datora multor lucruri: dereglari hormonale, o raceala sau chiar stresul. Pot fi multe cauze. Tu ai fost prudenta...asa ca nu cred ca ai putea fi insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu are rost sa te stresezi ca si asta este un motiv care ar putea sa iti intarzie ciclul. Dupa parerea meu nu cred ca esti insarcinata. Mai degraba poate fi o usoara ocolita(raceala). Daca vrei neaparat sa iei un tratament poti lua Ampicilina de 500 si Urinex de trei ori pe zi timp fiecare cam 4 sau 5 zile iar daca ai dureri cam 6 sau 7 zile. La tine cred ca este suficient 4 sau 5 zile. Nu cred ca este nevoie de test de sarcina pentru ca ai fost precauta si nu cred ca se pune problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fi racit si sa se fi intarziat...