| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy am si eu o problema si as dori daca se poate fara glume. acum aproximativ 2 luni am facut sex cu prietenul meu si a ejaculat in mine dar fara intentie.Eu eram virgina, ne-am protejat dar s-a rupt prezervativul...la 10 ore am luat pilula de a doua zi deoarece nu am gasit farmacie deschisa mai repede.De atunci e a treia oara cand imi vine ciclu dar mi se pare ca nu este normal.imi vine cu cateva zile mai devreme si nu mi mai curge ca de obicei, curge mai putin si o culoare foarte inchisa in prima si ultimele zile...mentionez ca nu am avut niciodata ciclul regulat.Multumesc happy

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, dacă ai luat „pilula de a 2-a zi" şi ai avut de atunci 3 menstruaţii „normale" ( ca durată a menstruaţiei; chiar dacă au venit mai devreme, schimbarea duratei ciclului se poate datora fapttului că ţi-ai început viaţa sexuală sau pilulei de a 2-a zi ), NU ai de ce să-ţi mai faci griji în privinţa unei sarcini ( presupunând că NU ai mai avut un alt contact sexual „neprotejat" ) – deci, NU era nevoie de test de sarcină!

Dacă ai fi avut „ciclu peste sarcină", acesta NU ţinea 4-6 zile – el ţine 1-2 zile, este slab cantitativ şi are culoare brun-roşcat ( este închis la culoare )!

Dacă vrei să fi ABSOLUT sigură că nu e vorba de sarcină, poţi face un test de sarcină!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", DACĂ vrei poţi să faci un test de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Totuşi, CONSIDER că NU e nevoie să mai faci test de sarcină – doar dacă vrei să fi absolut 100 % sigură că nu eşti însărcinată – eu sunt sigur în proporţie de 99, 9 %!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Seif ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Cam asta ar fi...

| neutrino a răspuns:

Mai pe scurt, el s-a impiedicat, a cazut peste tine si s-a intamplat sirul de necazuri. Roaga-te ca necazul sa se opreasca aici.

| Ozdogan a răspuns:

Nu-ti vine menstruatia daca esti insarcinataa! Off Doamne...Stai linistita.

| DixxuDiii a răspuns:

Pai.daca ai fi ramas insarcinat nu-ti mai venea ciclul.

(Se mai intampla sa ai ciclu si peste sarcina dar sunt cazuri foarte rare).
Daca ai luat pilula nu cred ca are ce sa se intample.
Cat despre culoare ciclului laughing
Stai linistita pentru ca culoarea este influentata si de culorile si grosimea absorbantului/tamponului.
Bafta!

| Mihaela101 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi. poti sa stai linistita, eu una am patit la fel, chiar luna trecuta. am luat a doua zi pilula si dupa 6 zile am sangerat. si da cum zici tu e o culoare mai inchisa si ft putin, si sunt in asteptare sa imi vina ciclu. dar poti sa stai linistita.