| AdelinaIoana11 a întrebat:

Buna, am un ciclu regulat de 28 de zile. Normal ciclul îmi venea pe 10, după ce am făcut sex pentru prima oară mi-a venit pe 19, știe cineva când este perioada fertila?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata ai o dereglare de menstruatie, asa incat nu poti calcula perioada fertila. Pentru a o calcula ai nevoie ca ultimele 6 cicluri sa fie regulate. Asadar, daca totul se regleaza, peste 7 luni vei putea reincepe sa o calculezi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei cu o intarziere de 9 zile fata de presupusa data probabil calculata sau determinata pe baza unor observatii. a fost provocata de dereglarea activitatii hormonale indecursul ciclului abia terminat. Asemenea dereglari hormonale se pot produce din cauza functionarii defectuoase/incorecte a unuia sa a mai multe glande endocrine si din acest motiv ar fi binevenita o consultatie endocrinologica urmata de o alta consultatie ginecologica. Fiindca dereglarea ciclului menstrual a fost una foarte insemnata de 9 zile, intr-o astfel sitiuatie devine cu totul imposibil de a determina ziua ovulatiei si din acest motiv devine imposibila si determinarea perioadei fertile. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

In 1 saptamana va fi.