| anonim_4396 a întrebat:

am un prieten de 4 luni, eu am 16 ani, si vreau sa-mi incep viata sexuala cu el, il iubesc si ma iubeste, mi-a dovedit de multe ori.
Chiar imi doresc, stiu ca daca fac acest pas o sa ma iubeasca si mai mult...si o sa fie bine. am incredere in el si stiu ca nu voi regreta nimic.
Voi ce ma sfatuiti? chiar vreau mai multe sfaturi din partea voastra, va roghappy

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Doar 4 luni de când sunteţi împreună? Şi de unde eşti tu aşa de sigură că te iubeşte şi te va iubi necondiţionat? Mi se pare că te grăbeşti, ar fi trebuit să aştepţi minimum 6 luni,iar dacă vezi că va dispus să te aştepte, atunci poţi fi sigură că te iubeşte.
Gândeşte-te bine înainte să faci acest pas, nu ai vrea să fii decepţionată din cauza iubirii pe care te aşteptai să o aibă faţă de tine.
Cu penultima ta afirmaţie nu sunt de acord. Într-adevăr, în unele cazuri, începerea vieţii sexuale "sudează" relaţia, îi apropie mai mult pe cei 2 (însă este vorba de relaţii de lungă durată, unde deja a intervenit monotonia şi vor să se cunoască mai bine ), nu la o relaţie de doar 4 luni.
În orice caz, dacă vei hotărî să îţi începi viaţa sexuală, trebuie să fii conştientă că eşti expusă unui mare risc de a face cancer de col uterin deoarece vârsta de 16 ani este una fragedă, trebuie să fii conştientă şi de faptul că poate apărea o sarcină sau o BTS (boală cu transmitere sexuală )dacă nu vă protejaţi şi că metoda coitului întrerupt este una eronată, dat fiind faptul că lichidul pre-ejaculator conţine spermatozoizi.
Citeşte mai multe pe acest site dacă vrei să fii informată despre viaţa sexuală şi riscurile acesteia :
http://www.seximus.ro/
Site-ul este foarte folositor, are şi nişte teste pe care le poţi face ca să vezi cât pregătită eşti pentru a face acest pas.

O zi frumoasă!

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Eu cred ca te grabesti.Si stii de ce? Peste un an sau doi,poti fi cu altcineva, pe care CHIAR sa-l iubesti, sa simti ca merita totul si sa nu-i poti oferi.Acum esti virgina si te gandesti sa nu mai fii.O singura data iti pierzi virginitatea.Nu poti spune peste un an,pardon, am gresit, hai s-o luam de la inceput.Ar fi bine sa stii ce faci si sa fii convinsa ca faci bine.Tu decizi.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca te mananca, ce ne mai intrebi?

La 18 ani o sa ai experienta sexuala mai vasta decat a maica-tii.

| fabiola a răspuns:

De ce sa te iubeasca mai mult dupa ce ii cedezi?

| didiDia a răspuns:

Nu o sa te iubeasca si mai mult daca te culci cu el. Te inseli amarnic in privinta asta. El e major? De ce te mananca undeva sa te culci cu el dupa doar 4 luni de relatie si la doar 16 ani?

| dulcykaLy a răspuns:

Fa ceea ce simti, daca asta esti sigura ca trebuie sa faci, succes, si momente minunate!

| Virkno a răspuns:

Daca ai deplina incredere in el e ok sa faci pasul acesta dar ai grija sa nu faca el o prostie(adica sasi dea drumu in tine) protejativa.Mie mie se pare normal adica daca ti la el si vrei sa fiti pe "veci" impreuna fa acest pas.Mult noroc si app savureza momentuwinking

| vεηiη a răspuns:

Deci uneori imi e rusine ca sunt fata, pentru ca ma aflu printre atatea specimene ce par a fi de aceeasi rasa cu mine. Bai fetito 4 luni si esti sigura ca te iubeste? Sigura sigura? Un sfat nu mai fi atat de sigura sa nu regreti dupa aia, crede-ma eu tot asa am patit. Am facut-o prima data cu un baiat cu care aveam 3 luni impreuna, tot eram sigura ca si tine, ca ma iubeste. De fapt nu stiu cum sa ma exprim sa ma intelegi, eram cu capul in nori si norii in punga. Si am regretat maxim. Peste o luna m-a lasat balta pentru alta. Nah intr-adevar faza asta m-a facut sa-mi casc ochii dar nu stiu daca te tine si pe tine sa mergi la risc pe chestia asta. Na succesTu fa ce vrei dar nah. Daca se dovedeste ca nu te iubeste intr-un final. Trist pentru tine!

| pitcrv a răspuns:

Daca te simti pregatita poti sa incepi viata sexuala
aveti grija sa a protejati ca sigur nu va doriti o sarcina
si savurati momentul acela love struck ca sigur o sa fie cel mai minunat lucru din viata voastra

| ostea a răspuns:

Gîndește-te mai bine la asta, pe urmă să nu regreți.
Tu știi cel mai bine.

| Chrysk2 a răspuns:

Bububu orice zicem noi tu faci tot cum vrei tu,daca zici ca il iubesti" si te iubeste" tu crezi asta... si chiar iti doresti inseamna ca vrei, fa-o tanti... nu uita sa ii faci si o felatie happy intreaba-l cum sa fie"

PS:Mai bine urmezi sfatul lui ÉrotiqueConseils si nu te fu*i poti sa mai stai putin, dupa ce ti-o trage iti da papuci si atunci vi pe TPU si noi radem de tine rolling on the floor

| NighTMaRe_2943 a răspuns:

Are 4 luni!? lol rolling on the floor. Si tu 16 cum draq

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Ești o proastă. Așa să vezi câți vor profita de tine dacă tu crezi așa ceva.
2. Bagă la cap ce a zis ÉrotiqueConseils acolo, că mi-a luat vorba din gură.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faceți*, de-aia*
Ai de capul tău oh go on.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma dă-mi un nefolositor.ce-i nu-ți convine adevărul? Naivo.

| bububu a răspuns:

Nu am nevoie de jignirile voastre, ale unora...
de aia am si intebat!
sa ma sfatuiti, daca nu sunteti in stare, nu o face-ti. multumesc celorlalti care mi.ai spus ce sa fachappy

| bububu a răspuns:

Consider ca nu ma ajuti cu nimic, am pus intrebarea aceasta pentru a primi sfaturi din partea celor care sunt mai experimentati. daca vroiai sa fi de folos si esti mai mare si vrei sa ma ajuti bine, daca nu, treaba ta.