| Idontknowwhoyouareandidgaf a întrebat:

Am văzut foarte multe păreri împărțite in legătură cu subiectul pe care urmează sa vi-l descriu, astfel ca sunt total bagat in ceața si am nevoie de ajutorul vostru.
SE POATE INSTALA O SARCINA DOAR DE LA LICHIDUL PREEJACULATOR DACA NU A AVUT LOC VREUN CONTACT SEXUAL ÎNAINTE SAU MASTURBARE? Pur si simplu doar acel lichid, este posbil sau nu?
Cu atat mai mult, daca acel lichid a fost luat pe degete, din greșeală, daaar nu au fost introduse direct degetele in vagin. Dupa ce s-a luat din greșeală acel lichid pe degete, in urma atingerii penisului, am pus mana pe haine, pe pat iar dupa 1 minut 2 am introdus degetele! DECI, este posibil sau nu?
Nu-mi dai lecții de cum ar trebui sa ma protejez, nu asta am întrebat.
Aștept un răspuns!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la intrebarea ta este in mod categoric NU.
Insa uneori raspunsul poate fi si DA, astfel ca pentru a intelege in ce situatii si in ce conditii raspunsul este NU sau DA, citeste urmatorul raspuns :
In legatura cu LICHIDUL PREEJACULATOR am tot repetat si voi repet ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si/sau gasi conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea printrun proces de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este unul singur si acesta este cat de poate de cert, de sigur si precis : IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, DIN ORICE sau practic chiar sa poata sa ia nastere efectiv... DIN NIMIC, asa cum cred inca foarte multi din pacate. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul sa-si inceapa viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in singura situatie si anume, atunci cand sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma autentica, deci NU poate sa apara si in lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data la care s-a produs acea joaca sexuala dar si tipul ciclului menstrual, adica REGULAT sau NEREGULAT, intr-o astfel de situatie NU se poate formula un raspuns absolut sigur, cert si catusi de cat si precis si corect, ci din pacate in astfel de situatii pot fi formulate numai/ doar simple PARERI si PRESUPUNERI mai mult sau mai putin subiective. Insa in privinta sarcinii se poate afirma ca este cu totul exclusa chiar si cea mai mica posibilitate de a se putea forma o sacina, chiar si una pur ipotetica. Multa sanatate!