| Iulia8659 a întrebat:

an o poveste cam lunga, si incerc sa o scurtez cat de mult posibil. Am 19 ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 1 an si o luna. ( el are 22). Relatia noastra a fost una foarte speciala, ne-am cunoscut in momente in care si eu si el aveam nevoie de un sprijin, din cauza ca treceam prin niste momente grele( sora lui care era ca o mama a murit, iar pentru mine faptul ca tatal meu era fparte bolnav. Tumoare pe creier). La scurt timp, cand aveam cam 4 luni ne-am mutat impreuna la el, el stand singur. Cu el mi-am inceput si viata sexuala. Totul a decura perfect, nu ne certam deloc, eram ca orice cuplu din film, intr-un cuvant perfect. Pana de curand cand ceva s-a schimbat intre noi, el a inceput sa devina mai rece cu mine, sa ne certam din niste chestii marunte. Eu pana acum aveam incredere maxima in el, dar de ceva timp intrederea mea s-a dus. Si am inceput sa fiu cam geloasa ( recunosc). Am discutat cu el, sa inteleg si eu ce se intampla intre noi, iar el imi zice ca probabil din cauza ca ii e foarte dor de sora lui, si ii e frica sa nu intre iar in depresie. Il inteleg ca ii e greu dar si mie imi este pentru ca simt ca ceva nu mai e cum a fost... De inselat nu cred, pentru ca in ciuda faptului acesta, el totusi mai e atent cu mine, si ma lauda tuturor ca sunttot ce mai are pe acest pamant si ca ma iubeste foarte mult... Asta le spune prietenilor lui, si prietenelor mele. Am nevoie de niste sfaturi

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Cel mai bun sfat ar fi ca el sa mearga la un psiholog daca spui ca schimbarea a venit din partea lui fara nici un motiv.Depresia este ceva foarte serios si poate duce la lucruri absurde venite din senin, nu`i mai place nimic, se enerveaza usor, nu mai vorbeste la fel de mult, etc. care ii pot bloca gandirea.Incearca sa il convingi sa viziteze un psiholog si vezi cum merge treaba.

| NiKoLeT a răspuns:

Mai vorbeste inca odata cu el, deschis, calm, poate are o problema, poate s-a intimplat ceva (te-a inselat, nu conteaza ce zice la toti, sunt situatii in care ambii se iubesc foarte mult dar totusi s-a intimplat asta.Nu vreau sa te sperii, pursisimplu e o posibilitate). Cred ca trebuie sa discutati sincer, fara certuri...sa afli ce il deranjeaza pe el si el ce te deranjeaza pe tine... Consider ca relatiile strinse se bazeaza pe respect, incredere si comunicare. Stiu ca ma repet, dar doar comunicind veti afla ce va zdruncina relatia, poate el cauta raspunsuri intr-o parte si tu in alta. Succes! PS: daca se lauda prietenilor ca e tot ce mai are dar cu tine e mai rece nu prea ar insemna asta. Lucruri de genul trebuie tu sa le auzi spuse sincer tie. Sau, odata spuse, continua sa le mai zica pentru ca tu te-ai deprins asa. Oricum, vezi! Succes!

| Erinaaa a răspuns:

Incearca sa ii fi alaturi si acum si nu te indeparta, fiecare persoana are momentele lui mai proaste, ai incredere si totul va fi bine in curand. Incearca sa afli ce are pe suflet si fi ca un pasament pentru inima lui. Te pup