| TaeTae74 a întrebat:

Buna,anticonceptionalele ingrasa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un NU categoric. Este stabilit si confirmat faptul ca in cazul unor femei pe perioada folosirii de AC, creste pofta de mancare si in cazul in care nu reusesc sa se abtina de a manca pe saturate, se pot depune kg in plus. Deci pastilele AC (contraceptive) nu ingrasa in mod direct, insa pot avea efecte secundare care sa determine acumularea de kilograme in plus. Este vorba, in primul rand de faptul ca provoaca si un proces de retentie de apa, ceea ce poate da impresia de umflare/ingrasare.
Acceseaza si citeste link-ul urmator : https://www.kfetele.ro/......e-16828456
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca le iei fara prescriptie si fara sa fi fost consultata si facuta o anamneza serioasa si profesionista de catre un medic inainte, cam da!
Pentru ca fiecare organism este altfel si reactioneaza altfel.

| Adry05 a răspuns:

Iti pot creste pofta de mancare si asta sa fie un motiv pentru care te-ai putea ingrasa dar daca esti o persoana activa si ai o alimentatie ok, nu faci exces de alimente care ingrasa, nu, ele efectiv nu te ingrasa.

| RAY a răspuns:

Ingrasarea rezulta din calorii nu din pastile, ele pot da pofta de mancare maxim

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Daca sunt luate dupa ureche, fara teste hormonale specifice sa poate fii calculate conform hormonilor tai, pot declansa o hipotiroidie si te poti ingrasa.

| Jay1 a răspuns:

Da -Pilulele anticonceptionale ingrasa! -
VEZI MAI MULT AICI -https://www.divahair.ro/cuplu/10_mituri_despre_metodele_contraceptive