| Meowly1 a întrebat:

Ar putea influenta cumva rezultatul testului de sarcina daca il fac intr-un pahar de carton in care a fost ceai fierbinte sau cafea? Si ar putea la fel influenta rezultatul acestui test daca il fac la amiaza sau daca e putina urina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea apare si se pune astfel :
Care ar fi motivul ce te-ar face sa NU respecti intrutotul indicatiile care sunt expres precizate in prospectul insotitor al fiecarui test indiferent de tipul sau, de marca sau producator.
Testul de sarcina pentru a avea rezultatul CORECT trebuie sa fie facut CORECT, asa cum explica medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul video/film educational : https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Daca se procedeaza in modul descris in intrebarea ta, exista NE sansa ca rezultatul obtinut sa fie VICIAT fara ca tu sa stii asta.
Multa sanatate!

| Marena003 a răspuns:

Citește ăntocmai toate detaliile care vin scrise pe prospectul testelor de sarcină, dacă tu faci totul cum este scris acolo, rezultatul este cel adevărat. Se folosește întotdeuna un recipient nou, curat. Dacă nu ai recipient, poți lua un test de sarcină pe care poți urina direct.