| RamonaCostea a întrebat:

Buna,as dori sa stiu daca poate fi vorba de o boala cu transmitere sexuala doar daca secretia vaginala are un miros urat? fara alte simptome cum ar fi mancarimi, usturimi sau dureri.
Un aspect oarecum normal doar cu miros urat..despre ce poate fi vorba?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chlamydia sau Gardnerella, de exemplu. Deci da, e probabil sa fie o boala cu transmitere sexuala, asa ca trebuie sa te vada un ginecolog.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In mod normal, secretia vaginala nu miroase urat, daca totul e curat si sanatos acolo!

Mirosul urat este deja semnul unei dereglari - in cel mai bun caz! - al florei vaginale, daca nu chiar o infectie bine instalata!

Fugi la medic sa faci o lama si sa primesti tratament! Mare atentie la igiena mainilor, sa te speli mereu inainte de a umbla jos, si mai ales sa nu te asezi pe colac de la toaleta, daca nu esti acasa! In public, e plin de bacterii neprietenoase! Nu neglija si nu amana, pentru ca unele nasuri il pot sesiza si prin chiloti! Vrei sa-ti iasa vorbe ca nu te speli, sau mai rau?!

| mona a răspuns:

E vorba de o infectie 100%

| Ea12345 a răspuns:

Daca stai asa, in cateva zile/ saptamani vor aparea si alte simptome: usturime la urinat, secretie de culoare inchisa etc.
Asa ca mai bine du-te acum la ginecolog, cat inca nu e prea tarziu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

TREBUIE să mergi urgent la un control ginecologic, deoarece poate fi vorba de o INFECŢIE!

Pentru control ( în cazul unei infecţii ) TREBUIE să NU te speli DELOC cu o zi înainte - NU faci baie/duş ( nu te speli local, nu faci spălături vaginale ) şi NU foloseşti nici un fel de soluţii pentru igiena intimă ( nici ob-uri, să nu fi la "ciclu" ) şi să NU ai contact sexual cu 48 de ore ÎNAINTE de controlul ginecologic!

O să-ţi ia pe o lamelă o "cultură" din secreţia vaginală, o analizează şi îţi spune dacă ai vreo infecţie, eventual îţi prescrie tratamentul aferent!

Bine-nţeles, ÎNAINTE de control TREBUIE să faci o PROGRAMARE telefonică ( sau personal, la ghişeul de Informaţii ), să ai Trimitere de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar!

Poţi merge şi SINGURĂ ( fără mama ) la acest control, chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine actul de identitate.

| 1234Anonim1234 a răspuns:

Buna Ramona.In cazul tau nu cred ca este vorba de o boala cu transmitere sexuala.Mai degraba este vorba despre o Candidoza(asa se manifesta cu scurgeri urat mirositoare) sau poti avea o mica rana in interior care si aia provoaca scurgeri foarte urat mirositoare fara mancarimi iar astea se trateaza foarte usor.Mergi la un control si stai linistita ca nu este nimic grav.